هنروتجربه: شرکت «سینما گیلد» از پخش‌کننده‌های معتبر آمریکایی، حق پخش مستند «رویاهای دم صبح» را در آمریکا و کانادا در اختیار گرفت.

پس از بازتاب‌های مثبت مخاطبان و منتقدین سینمایی به مستند «رویاهای دم صبح» و نیز دریافت جایزه از بخش نسل نو جشنواره برلین و متعاقب آن اعطای جایزه مستندساز برتر ٢٠١۶ جهان ( جایزه ترو ویژن) از جشنواره معتبر «ترو فالز» به مهرداد اسکویی، شرکت پخش «سینماگیلد» آمریکا حق پخش این مستند در آمریکا، کانادا و پورتریکو را با موافقت شرکت «دریم لب» دریافت کرد.
توزیع جهانی مستند «رویاهای دم صبح» بر عهده نسرین میرشب است. همچنین بنابر علاقه کمپانی پخش «سینما گیلد»؛ حق پخش آمریکا و کانادا دو فیلم دیگر از سه‌گانه مهرداد اسکویی، یعنی «روزهای بی‌تقویم» و «آخرین روزهای زمستان» نیز برای مدت هفت سال در اختیار این شرکت قرار گرفت.
شرکت پخش «سینما گیلد» حق پخش فیلم «درباره الی» ساخته‌ی اصغر فرهادی را نیز در اختیار دارد که در حال حاضر در ایالت‌های مختلف آمریکا در حال اکران است و پس از اکران به صورت DVD و VOD توسط این شرکت به بازارهای آمریکا و متقاضیان عرضه خواهد شد.
«رویاهای دم صبح» با نمایش در جشنواره‌های آمریکای شمالی نقدهای مثبتی در رسانه‌هایی از قبیل ورایتی، وُکس، هالیوود ریپورتر، شیکاگو تریبون، فیلم کامنت، کریتیکز روندآپ، فایننشال تربیون و فاندر داشته است. اسکات توبیاس در ورایتی درباره این فیلم نوشته است: ««راجر ایبرت زمانی فیلم‌ را ماشینی توصیف کرده بود که احساس همدلی ایجاد می‌کند و مستند اندوه‌آور «رویاهای دم صبح» چنین ماشینی است. در مستند اسکویی با دقت و قدرت مفهومی و صراحت احساسی موجود در بهترین نوع سینمای ایران، تنها به داستان‌هایی گوش می‌دهیم که هرگز بیش از این شنیده نشده‌اند.»
«رویاهای دم صبح» که در ایران چهار جایزه شامل بهترین کارگرانی از جشنواره فیلم فجر و بهترین کارگردانی، فیلمبرداری و موسیقی متن را از جشنواره سینما حقیقت کسب کرده، پس از نمایش در جشنواره‌ «برلین» و کسب جایزه عفو بین‌الملل، جشنواره «True/False» آمریکا، «ویلیامز کالج»، «وان ورلد» چک، «تسالونیکی» یونان، «تمپو» سوئد و … اخیرا در بخش اصلی جشنواره معتبر «فول فریم» آمریکا و «اینک خاورمیانه» فلورانس، «داک فست» مونیخ، «کورنوگراف» مولداوی، «هات داکس» کانادا، و «آنتنا» در استرالیا نیز نمایش داشته و دارد.
این مستند قرار بود پس از جشنواره فیلم فجر در گروه سینمایی «هنر و تجربه» اکران شود اما با تصمیم کارگردان، نمایش عمومی آن برای جلوگیری از پیامدهای منفی احتمالی برای دختران حاضر در این مستند، منتفی شد.

برچسب‌ها: