هنر و تجربه، رضا حسینی:  رویداد سالانه‌ «جنوب از جنوب غربی» یا  (South by Southwest) که به اختصار SXSW  نامیده می‌شود، متشکل از جشنواره فیلم‌ها، رسانه‌های تعاملی، جشنواره‌های موسیقی و کنفرانس‌هایی در هر یک از این زمینه‌ها است که در اواسط ماه مارس در آستین تگزاس ایالات متحده برپا می‌شود. این رویداد چندجانبه از سال ۱۹۸۷ کارش را آغاز کرده و به‌مرور زمان، دائم بر حوزه و کم‌وکیف آن افزوده شده است.

سایت «ایندی‌وایر» در بخشی از پوشش گسترده‌اش از این رویداد فرهنگی، که هفته‌ گذشته به پایان رسید، دست به جمع‌آوری نظرها و توصیه‌های فیلم‌سازی برخی از نویسندگان، کارگردانان و تهیه‌کنندگان حاضر در این دوره زده است که بعضی از آن‌ها را در زیر می‌خوانید:

آدام پینی، کارگردان: فیلم‌سازی هنر همکاری است، و اصلاً مهم نیست که شما نویسنده/ کارگردان هستید یا دستیار تولید. همه‌ی شما دارید با هم فیلمی را می‌سازید و همه تمام تلاش‌تان را برای آن می‌کنید. پس در پایان کار، فیلم همه هست نه فقط شما. آدم‌هایی را پیدا کنید که دوست‌شان دارید و مورد اعتماد شما هستند و از این لذت می‌برید که با هم هستید و به هم کمک می‌کنید تا فیلم‌هایی بسازید.

لیزا رابینسن، کارگردان: توصیه‌ی من این است که در سینما واقعاً تکلیف خودتان را با آن‌چه به آن علاقه دارید کاملاً روشن کنید. فکر می‌کنم این موضوع واقعاً برای هر فیلم‌سازی سودمند است. سعی نکنید فیلم‌هایی بسازید که برخی از تماشاگران یا آدم‌های به‌خصوصی را خرسند می‌کنند. فقط به‌خوبی بدانید که به چیزی علاقه‌مندید یا در دیگر فیلم‌ها چه چیزهایی را دوست دارید، سپس به شیوه‌ای خاص و شخصی روی آن تمرکز کنید و کارتان را انجام دهید. کارتان را تا جایی که ممکن است برای خودتان منحصربه‌فرد کنید و مطمئن شوید که تا جای ممکن خودتان آن را دوست دارید. من واقعاً بر این باورم که چنین شور و اشتیاق و رابطه‌ای با اثر توسط دیگران درک می‌شود و کار شما را برای آن‌ها جالب توجه می‌کند، چون مانند دریچه‌ای است به جهان فردی دیگر.

دن شونبران، نویسنده: همیشه موضوع و موردی هست که نگرانی یا ناامیدی یا فشار و اضطراب را برای شما به همراه داشته باشد؛ و شما همیشه می‌توانید برای رسیدن به نشست‌های بیش‌تر و تلاش برای این‌که آدم‌های بیش‌تری فیلم شما را ببینند، یا حضور در جشنواره‌های بیش‌تر، رسیدن به پول بیش‌تر یا هر چیز دیگری تلاش کنید. اما من به‌شدت می‌کوشم تا خودم را به لذت تجربه‌ای که در آن حضور دارم (مثلاً الان حضور در این‌جا، SXSW) مجبور و قانع کنم و درگیر فشارهای سایر چیزها نشوم. برای من – و امیدوارم برای همه‌ی فیلم‌سازان – کل یک پروژه در لذت ساختن و خلق اثری خلاصه می‌شود.

آیرا گلس، تهیه‌کننده: «واقعاً فکر می‌کنم تهیه‌کنندگی کار وحشتناکی است. تهیه‌کنندگی فیلم مضحک است چون انگار پایانی ندارد و تا ابد زمان خواهد برد. مثل بازیگری نیست که واقعاً سرگرم‌کننده و جالب باشد. فیلم‌سازی برای کارگردانان و نویسندگان هم بسیار سرگرم‌کننده است و ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای دارد. اما تهیه‌کنندگی یعنی تلاش برای سازمان دادن چیزهایی که دائم در حال فروپاشی‌اند.»

کریس اَوِدیشن، کارگردان:فکر می‌کنم رسیدن به توقع‌های واقع‌بینانه از آن‌چه می‌توانید انجام دهید واقعاً موضوع مهمی است؛ واقعاً با خودتان صادق باشید.

کلی توییل، کارگردان: «از همان ابتدا بدانید و با این موضوع کنار بیایید که فیلم شما در جریان کار تغییر خواهد کرد. فقط متوجه این باشید که هدف اصلی شما صد در صد برآورده نخواهد شد. این موضوع را بپذیرید و خودتان را برای شرایط مختلف آماده کنید. حتی ممکن است فصلی را دوباره و جور دیگری فیلم‌برداری کنید یا این‌که خرده‌پیرنگ کاملاً جدیدی را به آن بیفزایید.»

جاش لاسی، کارگردان:هر کاری سخت است اما پاداش و مزیت‌های خودش را دارد. شما فقط باید راه‌های تازه‌ای برای حل مشکلات قدیمی پیدا کنید و پرانرژی و با پشتکار فراوان به کارتان ادامه دهید. هیچ کس فیلم شما را برای‌تان نخواهد ساخت. شما تنها کسی هستید که جرقه‌اش را دارید و قرار است با همکاری دیگران آن را به آتشی تبدیل کنید.

برچسب‌ها: