هنر و تجربه: هفتاد و یکمین جلسه آیین دیدار مستند «فصل هرس» شامگاه پنجشنبه ۱۹ فروردین در موزه سینما برگزار شد. مجری جلسه در ابتدا با ذکر جوایزی که این مستند در جشنواره سینماحقیقت و جشنواره فجر کسب کرده است، فیلم را برای حضار معرفی کرد و سپس از لقمان خالدی کارگردان دعوت کرد روی صحنه بیاید.

لقمان خالدی کارگردان مستند «فصل هرس» از حاضرین در سالن و مهمانان تشکر کرد که ۷۵ دقیقه از وقت خود را با او در دیدن «فصل هرس» شریک می‌شوند. او مهدی شاه‌محمدی و هدی ارشدریاحی را به روی صحنه فراخواند که اولی تهیه‌کننده فیلم و دومی همسر کارگردان و پژوهشگر فیلم او است. شاه‌محمدی تهیه‌کننده «فصل هرس» گفت: «از اینکه توانستم افتخار همکاری با لقمان خالدی را داشته باشم خوشحالم و امیدوارم در ادامه اکران خوبی داشته باشیم. از هنر و تجربه ممنونم که تنها جایی است که می‌توان مستند را در دسترس عموم قرار داد.»

لقمان خالدی از همسر و دستیار تحقیق خود تشکر کرد و گفت خانم من شرط کرده بود به شرطی روی صحنه می‌آید که حرفی نزند و حالا من جای او پرحرفی هم می‌کنم. این کارگردان گفت: «اگر تعداد آدم‌های این جلسه کمتر از معمول است به خاطر این بوده که ما شما را گلچین کرده‌ایم. «فصل هرس» پرتماشاگرترین فیلم در جشنواره سینماحقیقت و همین‌طور در بین مستندهای جشنواره فجر بود و من نگران بودم با تعداد زیاد مهمان‌ها صندلی کافی برای نشستن گیر نیاید و به همین دلیل مهمان کمتری دعوت کردم.»

خالدی اضافه کرد: «دوسال است درگیر این فیلم هستیم. دوسال است درگیر فیلمی درباره بیماری سرطان هستیم که این روزها آمارش دائما بالاتر می‌رود. سر این فیلم خیلی اذیت شدم و حتی چندین بار مریض شدم که دکترها گفتند این مریضی معمولا گریبان دانشجوها را می‌گیرد و براثر زیاد دیدن مریض‌ها به وجود می‌آید. تصمیم داشتم امسال فیلم دیگری بسازم و دیگر به مریضی فکر نکنم. به خودم گفتم لقمان دیگر بس است امسال فیلم شادی بساز و به مریضی فکر نکن، اما اول سال با دیدن تصویر استاد شجریان خیلی ناراحت شدم و انگار از سرطان گریزی نیست.» خالدی با اشاره به بیماری‌هایی که استادان هنر درگیر آن شده‌اند گفت: «از دیدن تصویر محمدرضا شجریان همه ناراحت شدند اما فراموش نکنیم که هر۷۰ دقیقه  یک نفر در این کشور از بیماری سرطان می‌میرد و سرطان چیزی نیست که فکر کنیم مال من و تو نیست. من دونفر از عزیزانم را بر اثر این بیماری از دست دادم یکی مرتضی ندایی عزیز که نزدیک به سالگرد او هستیم و دیگری مادربزرگم.»

لقمان خالدی نمایش فیلم‌اش را به اساتید در بستر بیماری هنر محمدرضا شجریان و عباس کیارستمی تقدیم کرد و گفت: «ما مستندسازها فقط می‌توانیم توجه جامعه را جلب کنیم و این بیماری را در افکار عمومی پررنگ کنیم. من نمایش این فیلم را تقدیم می‌کنم به سلامتی استاد شجریان و استاد کیارستمی که این روزها بیمار هستند . امیدوارم اسم مریضی نصیب آشنا و غریبه نشود.»

مصطفی رزاق کریمی، معین کریم‌‌الدینی، مهدی قربان‌پور، مهدی گنجی، علی ملاقلی‌پور، سحر رضوی و محمدرضا فرزاد از جمله میهمانانی بودند که برای نمایش فیلم مستند «فصل هرس» به موزه سینما آمده بودند.