هنروتجربه: بیش از ۶۰۰ مستندساز و دست‌اندرکار سینمای مستند از کمپین «نمایش فیلم مستند رایگان نیست» حمایت کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، بیش از ۶۰۰ مستندساز،تهیه کننده، نویسنده و مخاطب سینمای مستند با شرکت در کمپینی که در فضای مجازی شکل گرفته است، خواستار این شدند که هر گونه نمایش رایگان فیلم‌های مستند چه در جشنواره‌ها و چه مراسم‌ها و از سوی همه نهادها متوقف شود. این کمپین توسط چهار مستندساز (پژمان مظاهری پور، مهدی باقری، مونا زاهد و بهروز ملبوس باف) شکل گرفته‌است.
در متن بیانیه این کمپین آمده‌است: «فیلم مستند یک اثر فرهنگی فراگیر در جامعه است که به واسطه آن تاریخ و هویت هر ملتی مشاهده و روایت می‌شود. سینمای مستند در تعامل و هم زبانی مناسب بین فیلم‌ساز و سرمایه‌گذار کارایی ذاتی خود را برای مخاطب آشکار می‌کند. دولت‌ها در بستر توسعه اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی در نقش رقیب با تولیدکنندگان آثار مستند وارد نشده و همواره نقش حمایتی خود را با وضع قوانین و ایجاد بازار مناسب برای آثار هنری ایفا می‌کنند. در ایران دستگاه‌هایی که از بودجه عمومی تغذیه می‌کنند خواسته و ناخواسته با مستند و مستندساز رفتاری تحمیلی و غیرمنصفانه دارند. درشرایط موجود مستندسازان غالباً مجبور به امضای قراردادهایی بدون درنظرگرفتن حق پخش می‌شوند. در پخش و بازپخش و استفاده از فیلم‌ها در رسانه‌ها و مراکز علمی و آموزشی حق پخش وجود ندارد. جشنواره‌های مستند به بهای جذب مخاطب از خیر فروش بلیت گذشته و نمایش فیلم مستند را به ناگزیر رایگان برگزار می‌کنند. متاسفانه در چنین شرایطی آثار برگزیده نیز در پخش‌های رسمی با برچسب رایگان به مخاطب عرضه شود. برای محاسبه حق پخشِ متناسب با نوع پخش و نوع استفاده از فیلم مبنایی وجود ندارد. شیوه‌های موجود در دراز مدت بر تولید، کیفیتِ آثار و ذائقه مخاطبان نیز اثر سوء خواهدداشت.
با توجه به تحولات سال‌های اخیر در کیفیت و ظرفیت نمایش آثار مستند، امید مستندسازان به فروش و نمایش فیلم‌هاست تا از طریق بازار ایجاد شده بتوانند بخشی از اعتبار ساخت فیلم‌های بعدی خود را تإمین و از محل همین درآمد، هزینه های مربوط به زندگی خود را تأمین کنند.
ما به‌عنوان جمعی از مستندسازان، تهیه کنندگانِ فیلم مستند، سهام‌داران، صاحبان فیلم‌های مستند، عوامل تولید فیلم مستند، هنرمندان و فعالان فرهنگی و رسانه‌ای از سازمان سینمایی کشور می‌خواهیم که:
۱- جهت تامین حق و حقوق مادی و معنوی فیلم مستند و مستندساز، ساز و کاری قانونی تدارک دیده شده و در پخش فیلم‌های مستند، برای هر پخش حقوقی مادی برای صاحبان آثار درنظر گرفته شود.
۲-ایجاد قوانین الزام آور و تعیین حقوق مناسب پخش در شکل‌گیری رسانه‌های جدید و دیگر استفاده کنندگانِ فیلم مستند همچون مراکز دانشگاهی، علمی، تحقیقاتی و سازمان‌های دولتی، عمومی و خصوصی.
۳-تدوین آیین نامه اجرایی جهت درنظر گرفتن حق پخش در تمامی جشنواره‌ها، سمینارها، برنامه های فرهنگی و دیگر برنامه‌هایی که در آن فیلم مستند پخش خواهد شد.

برچسب‌ها: