هنروتجربه -سوگند نیازمند: شش فیلم کوتاه روز دو، از تاریخ ششم فروردین ۹۵ در سینماهای گروه هنروتجربه نمایش خود را آغاز کردند. «تنازع» که در سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه موفق به دریافت جایزه بهترین کارگردانی فیلم تجربی، جایزه ویژه هیات داوران بخش بین‌الملل، تندیس هنر و تجربه و مدال ایسفا شد نیز در بین این شش فیلم حضور دارد. به همین بهانه با مسعود حاتمی کارگردان «تنازع» که پیش از این فیلم کوتاه «یازده» را در گروه هنر و تجربه داشته است، گفت‌وگو کرده‌ایم.

حاتمی در ابتدای این گفت‌وگو راجع به چگونگی پرورش ایده اولیه فیلمش توضیح داد:« قصه از جایی شروع شد که من به همراه یار قدیمی‌ام  محمد حدادی قرار شد فیلم‌نامه‌ای بنویسیم. تصمیم گرفتیم به جاده‌ای برویم و خودمان را در معرض اتفاقات طبیعی قرار دهیم. در همین شرایط  برکه‌ای دیدم که مرا مجذوب خود کرد، همان لحظه به یک پلان فکر کردم ،فضای آن‌جا برایم اتمسفر عجیبی داشت. حدود پانزده روز بعد قصه فیلمی در ذهنم شکل گرفت و برایم دغدغه شد. با محمد حدادی مشورت کردم و قصه را با او در میان گذاشتم. او هم موافقت کرد و شروع به ساخت فیلم کردیم. »

او در ادامه پیرامون متفاوت بودن فضای فیلم‌هایش افزود:« خصیصه فیلم‌هایم این‌گونه است، دوست ندارم که خود را دربند یک فرم و محتوا بدانم و راجع به این مساله بسیار بازیگوشم. خیلی راجع به حال و هوای درونی فیلم، خود را درگیر نمی‌کنم و دوست دارم فضاهای متفاوتی را در فیلم‌سازی تجربه کنم. این نکته در این‌که من بخواهم بگویم فیلم‌ساز تجربه‌گرایی هستم یا خیر وجود دارد، آن هم این است که در سینما ایران تعریف مشخصی از تجربی بودن وجود ندارد. اگر منظور حضور آدم‌های جدید و حرکات جدید باشد، بله، من یک فیلم‌ساز تجربه‌گرا هستم و دوست دارم اتفاقات غیرمتعارفی که ممکن است در زندگی ما رخ دهد را به تصویر بکشم. »

کارگردان «تنازع» درارتباط با حضور جهانی فیلمش گفت:« این فیلم در دو جشنواره ایتالیا و سوئد حضور داشت و به تازگی نیز قرار است به جشنواره بوسان نیز برود که من هم در این جشنواره، فیلم را همراهی می‌کنم.»

تنازع

حاتمی هم‌چنین درباره ورود به عرصه فیلم‌سازی بلند سینمایی توضیح داد:« قصد دارم که وارد عرصه فیلم‌سازی بلند شوم و در حال حاضر یک فیلم‌نامه آماده دارم، که برایم بسیار کار جدی است و می‌خواهم وارد فاز اجرایی آن شوم. فضای این فیلم از دل زادگاه من در شمال کشور می‌آید و قصه یک خانواده را به تصویر می‌کشد. به شخصه ایده فیلم را بسیار دوست دارم و وقتی ایده آن را با دوستانم هم مطرح کردم، بسیار مورد استقبال قرار گرفت. نام فعلی و شاید موقتی فیلم‌نامه «پرواز در باد» است که در حال حاضر برای آن به دنبال یک سرمایه‌گذار هستم.»

این کارگردان جوان در ادامه صحبت‌هایش به رابطه دوطرفه فیلم‌ساز و گروه هنرو تجربه در اکران فیلم‌های کوتاه اشاره کرد:« به نظرم اکران فیلم‌های کوتاه در گروه هنروتجربه یک غنیمت است اما اگر قبل از اکران جلسه‌ای گذاشته شود و رابطه‌ای دو طرفه بین فیلم‌ساز و گروه هنروتجربه شکل بگیرد به طور قطع رضایت‌بخش‌تر است. برای وسیع‌تر شدن عرصه فیلم‌ها کوتاه کارهایی بیش از این می‌توان انجام داد و اگر همه این اقدامات با کمک فیلم‌ساز و هم‌فکری هنروتجربه همراه باشد، شاید مسیری برای فیلم کوتاه باز شود که به جایگاهی که حقش است، برسد.»

حاتمی در پایان درباره شیوه اکران فیلم‌های کوتاه افزود:« امیدوارم اکران این فیلم‌ها موفق باشند زیرا آثار درخشانی که در جشنواره‌ها جوایزی را از آن خود کرده در بین آن‌ها حضور دارد و علاقه‌مندان فیلم کوتاه مدت‌ها منتظر نمایش آن‌ها بوده‌اند. این نکته قابل ذکر است که اکران این فیلم‌ها آن هم دو هفته یک بار بسیار کم است و هماهنگ کردن زمانی‌اش برای بسیاری مشکل است. به نظرم باید فرصت بیشتری به فیلم‌های کوتاه داده شود. البته که نمایش آن به همین صورت خالی از لطف نیست و امیدوارم مورد توجه قرار بگیرد.»