هنر و تجربه: شبکه مستند سیما در سی و یکمین قسمت از مجموعه «گنجینه» مستندهای «تخت سلیمان» ساخته منوچهر عسگری‌نسب و «نان و کوچه» عباس کیارستمی را روی آنتن می‌فرستد.

برنامه گنجینه شبکه مستند سیما مستندهای برگزیده دهه‌های ۴۰، ۵۰ و  را برای پخش مرمت می‌کند. بعضی از این مستندها برای بار اول است که پخش می‌شوند. این برنامه این هفته در بخش اول مستند «تخت سلیمان» ساخته منوچهر عسگری نسب را برای پخش در نظر گرفته است. این اثر به معرفی اثر فرهنگی و باستانی تخت سلیمان در حومه شهرستان تکاب که دارای ثبت جهانی و وجود دریاچه‌ای همیشه جوشان است می پردازد.

تخت سلیمان با آتشکده گشنسب و معبد آناهیتا شناخته می شود. ویرانی‌های به جا مانده از آتشکده آذرگُشنَسب بر پیرامون دریاچه و آثار معماری خاص مانند چهار طاقی آتشکده و سازه های آیینی وابسته بدان، نیایشگاه آناهیتا، کاخ‌های دوران ساسانی و ساختمان هایی مربوط به سلاطین ایلخانی در این مستند به نمایش در می‌آید.

در ادامه «گنجینه» مستند «نان و کوچه» ساخته عباس کیارستمی کارگردان سینما و تلویزیون ایران روی آنتن می‌رود. او که اخیرا در بیمارستان در خواب مصنوعی به سر می‌برد، به تازگی خوشبختانه با خروج از وضعیت بحرانی، به بخش منتقل شده و مراحل درمانی خود را پشت سر می‌گذارد.

کیارستمی «نان و کوچه» را در سال ۱۳۴۹ در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ساخت و به خاطر این فیلم موفقیت‌های زیادی به دست آورد. این فیلم روایتی کوتاه از ترس و تردید یک کودک برای عبور از مقابل یک سگ است و کیارستمی وسواس کم‌نظیری را در ساخت آن به کار برده است.

مجموعه «گنجینه» ساعت۲۱  روز چهارشنبه ۲۵ فروردین از شبکه مستند سیما پخش می‌شود. تکرار این قسمت پنجشنبه ۲۶ فروردین ساعت ۹ صبح خواهد بود.

 

برچسب‌ها: