هنر و تجربه: گلاب آدینه به همراه چهار سینماگر خارجی آثار بخش «جلوه‌گاه شرق» جشنواره جهانی فیلم فجر را داوری می‌کنند.

 گلاب آدینه، صحرا کریمی، جاوید جعفری، ماریا ترسا کاوینا و اسماعیل فروخی ۵ داور بخش «جلوه‌گاه شرق» سی و چهارمین جشنواره جهانی فیلم فجر هستند.

گلاب آدینه متولد سال ۱۳۳۲ در تهران و فارغ‌التحصیل رشته اقتصاد است که بازیگری را از سال ۱۳۵۴ و در گروه تئاتر «پیاده» آغاز کرد. آدینه برای بازی در فیلم‌های سینمایی «من دیگو مارادونا هستم»، «مهمان مامان»، «وقتی همه خواب بودند»، «فصل پنجم» و «بانوی اردیبهشت» نامزد دریافت سیمرغ بلورین جشنواره فجر بوده است.

از میان سایر داوران جشنواره می‌توان به صحرا کریمی فیلم‌ساز افغان بزرگ‌شده ایران اشاره کرد که تنها زن افغانستانی دارای مدرک دکترا در رشته سینماست. جاوید جعفری بازیگر، تهیه‌کننده، کارگردان، گوینده، مدیر تشریفات، صداپیشه، خواننده و ترانه‌سرای ۵۳ ساله هندی است که به خاطر طنزپردازی شهرت دارد. اسماعیل فروخی فیلم‌ساز مراکشی که جایزه بهترین فیلم کوتاه از کن و جایزه ویژه هیئت داوران از جشنواره کلرمون فران را دریافت کرده است و ماریا ترسا کاوینا کارشناس هنر از ایتالیا دیگر داوارن این بخش از جشنواره جهانی فیلم فجر هستند.

ماریا ترسا کاوینا برنامه‌ریز جشنواره‌های سینمایی و متخصص ارزیابی و بازنویسی فیلمنامه است. او فعالیت خود را به عنوان برنامه‌ریز جشنواره‌ها در سال ۱۹۸۹ با جشنواره فیلم ونیز آغاز کرد و تا سال ۱۹۹۷ هم در آنجا مشغول به کار بود. در سال ۱۹۹۸ به جشنواره فیلم لوکارنو رفت و از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ ریاست اداره این جشنواره را به صورت مشترک بر عهده داشت. در سال ۲۰۰۶ او به جشنواره فیلم رم پیوست و تا سال ۲۰۰۸ مدیریت هنری جشنواره را به عهده داشت.

سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر با دبیری رضا میرکریمی از اول تا ششم اردیبهشت‌ماه امسال در پردیس سینمایی چارسو  برگزار می‌شود.