هنر و تجربه: هفتاد و دومین مراسم آیین دیدار گروه هنروتجربه شامگاه دوشنبه ۲۳ فروردین‌ماه در سالن شماره دو سینما فرهنگ برگزار شد. این مراسم به فیلم سینمایی «نیم‌رخ‌ها» ساخته زنده‌یاد ایرج کریمی اختصاص داشت. فیلمی که برنده تندیس هنروتجربه برای بهترین فیلم در جشنواره سی و چهارم فجر شده بود.

ایرج کریمی یازدهم شهریور سال گذشته و پیش از اولین نمایش فیلم از دنیا رفت. در غیاب کارگردان بابک حمیدیان بازیگر اصلی فیلم به نمایندگی از گروه سازنده مراسم را اجرا کرد. مراسمی که با حضور  علی جنتی وزیر ارشاد و فرهنگ اسلامی ، مسعود سلطانی‌فر رییس سازمان میراث‌ فرهنگی‌و گردشگری ، محمد رضا صادق مشاور رسانه‌ای رییس جمهور ،الیاس حضرتی نماینده منتخب مردم تهران در مجلس نهم ، ابراهیم اصغر زاده،محمد رضا خاتمی ، زهرا اشراقی ،تعدادی از تعدادی از بزرگان سینمای کشور  عوامل فیلم و اهالی رسانه برگزار شد.

در آغاز مراسم بابک حمیدیان ضمن تشکر از میهمانان و با نام بردن از بزرگانی چون بهمن فرمان‌آرا و خسرو سینایی که در سالن حضور داشتند گفت: «در روزگاری زندگی می‌کنیم که آدم‌ها وقتی از پیش ما می‌روند، در فضای مجازی مُد می‌شود که خاطره‌های نداشته زنده می‌شود. من خاطرات زنده بسیاری از ایرج کریمی دارم که تا امروز بازگو نکرده‌ام و امشب هم بازگو نخواهم کرد. به هرحال ایرج کریمی فرصت نکرد فیلمش را در کنار شما و با انرژی خوب شما ببیند.»

بابک حمیدیان که در فیلم نقش بیماری مبتلا به سرطان را بازی می‌کند اضافه کرد: «پرتره صادق هدایت برای ما پر از مرگ‌ترسی است.  اگر با ایرج [کریمی] خلوت می‌کردی، احتمالا به این نتیجه می‌رسیدی که از مرگ می‌ترسد، ولی مرگ‌اندیش بود. هرگز فکر نمی‌کردم قرار باشد نقش ایرج کریمی را در فیلم خودش بازی کنم. بعد از این‌که ایرج کریمی رفت فهمیدم داشتم نقش ایرج را بازی می‌کردم و او با شیطنت و آگاهی داشت به خودش که رو به زوال می‌رفت نگاه می‌کرد. کاش این‌طور نمی‌شد. الان احتمالا جایش بهتر است. به هرحال از این‌که در یک دنیای برتر و آرام زندگی می‌کند، حالش بهتر است.»

محمدعلی سجادی،علی جنتی،آیین دیدار نیم رخها

بابک حمیدیان در ادامه صحبت‌هایی که به نمایندگی از گروه سازنده انجام می‌داد گفت: «جای ایرج کریمی خالی است و من از طرف عوامل این پروژه موظف بودم حضور پیدا کنم و نمی‌خواهم وقت شما را بگیرم. در آشوب فیلم‌های شاد اکران، این فیلم ، فیلمی مهجور است. به عشق ایرج کریمی آمده‌ایم این‌جا و به یادش نفس می‌کشیم. ایرج برای دوستان خوبش زنده است. قدر سینمای هنروتجربه را بدانید. سینمای آرتیستیکی است که روی پای خودش می‌ایستد و فیلم‌ساز جوان و فیلم‌ساز پیشکسوت نمی‌شناسد و جریان درجه یک و درخشانی است. خیلی ممنون که آمدید.»

بهمن فرمان‌آرا، خسرو سینایی، محمدعلی نجفی، رویا نونهالی ،هارون یشایایی، علی حضرتی ،عباس یاری، اسدالله امرایی، محمدعلی سجادی، گلی امامی، مینا ساداتی ، سحر دولت‌شاهی ،هنگامه قاضیانی ، بهاران بنی احمدی از چهره‌هایی بودند که دوشنبه شب در سالن سینما فرهنگ به تماشای «نیم‌رخ‌ها» نشستند.

 

بهمن فرمان آرا،بابک حمیدیان، آیین دیدار نیم رخها

خسرو سینایی، آیین دیدار نیم رخها

محمدرضا خاتمی،آیین دیدار نیم رخها

عکس: یاسمن ظهور طلب