هنروتجربه: با اعلام اسامی فیلم‌های پذیرفته شده در بخش فیلم‌ کوتاه و بخش سینه فونداسیون کن، سه فیلم ایرانی در بین پذیرفته‌شده‌ها قرار دارند.

در بخش سینه فونداسیون، فرشته پرنیان با فیلم «آرام» و حمید احمدی با «در تپه‌ها» در بین ۱۸ فیلم منتخب سینه‌فونداسیون قرار دارند که موفقیت بزرگی برای سینمای ایران است. اما متاسفانه هیچ‌کدام از این دو فیلم به نمایندگی از یک دانشگاه ایرانی به سینه فونداسیون راه پیدا نکرده‌اند. «آرام» از فرشته پرنیان که در جشنواره سال گذشته فیلم کوتاه نیز شرکت داشت، از طرف دانشگاه لومیر لیون فرانسه و «در تپه‌ها» از حمید احمدی از طرف مدرسه فیلم لندن شرکت کرده‌اند.

«آرام» سومین ساخته فرشته پرنیان بعد از فیلم‌های کوتاه «تولدت مبارک» و «بعد از کلاس» است که در نخستین حضور بین‌المللی خود در بخش مسابقه سینه فونداسیون جشنواره کن ۲۰۱۶ به نمایش درخواهد آمد. این فیلم داستان تصمیم یک دختر جوان در یک محیط کاری است و در تهران و با حضور کتایون سالکی، ندا جبرییلی، سعیده آجرلی، نفیسه زارع و پژمان یاوری به عنوان بازیگران ساخته شده است. دیگر آثار این بخش عبارتند از: «زیردریایی» به کارگردانی «مونیا اکل» (آمریکا)، «صدای لیس» به کارگردانی «ناجا اندراسف» (مجارستان)،«تمام رودخانه‌ها به دریا می‌رسند» به کارگردانی «الکسانرو بادی» (رومانی)، «جایی» به کارگردانی «ملودی بلوسیر» (فرانسه)، «عاشق لاف زدن» به کارگرانی «آنا کازاناوه کمبت» (فرانسه)، «بُعد آلن» به کارگردانی «جک کلینچ» (فرانسه) ،«آشغال» به کارگرانی «الکساندر گلیمت» (بلژیک)، «خوب» به کارگردانی «میترا هرناز پیدال» (بوسنی و هرزگوین)، «گناه، احتمالا» به کارگردانی «مایکل لابارکا» (ونزوئلا)، «دلایل در جهان» به کارگردانی «ارنستو مارتینز بوسیو» (مکزیک)،«یک کیلوگرم» به کارگردانی «پارک یونگ-جو» (کره جنوبی)، «آشیانه» به کارگردانی «سائورا رای» (هند)، «مقدس خفته» به کارگردانی «لائو.را سامانی» (ایتالیا)، «هوا هرطور باشد» به کارگرانی «رمو شررر» (سوئیس)،«کسب و کار» به کارگردانی «ملینا وین» (آرژانتین)

در بین ۱۰ فیلم کوتاه پذیرفته‌شده نیز فرنوش صمدی و علی عسگری با «سکوت» حضور دارند. فیلمی که از طرف ایتالیا در جشنواره کن شرکت کرده است. این دومین حضور برای علی عسگری در این بخش است که پیش‌ ازاین و در سال ۲۰۱۳ با فیلم کوتاه «بیشتر از دو ساعت» در این بخش حضور داشت.سکوت قصه دختری را روایت می‌کند که مجبور است هرآنچه پزشک می‌گوید را برای مادرش ترجمه کند اما پاسخ مادر فقط سکوت است.در این بخش که جایزه‌اش نخل طلا است فیلم‌هایی چون «سرزمین رویا» به کارگردانی «سارا دانلوپ» (انگلیس)،«تلم کد» به کارگردانی «خوانو گیمنز» (اسپانیا)،«تصویر» به کارگردانی «ریموند گوتیرز» (فیلیپین)،«مادر» به کارگردانی «سیمون مسا سوتو» (کلمبیا)،«پشم در پشت» به کارگردانی «لافتی آشور» (تونس- فرانسه)، «دختری که با شیطان رقصید» به کارگردانی «ژائو پائولو» و «میراندا ماریا» (برزیل)، «بعد از سوزان» به کارگردانی «فلیکس مواتی» (فرانسه)،«۴:۱۵ بعدازظهر: انتهای دنیا» به کارگردانی «کاتالین روتارو» و «گابی ویرجینیا سارگا» (رومانی)و «جنگ در ساحل سوئدی» به کارگردانی «سایمون والنه» (سوئد) به نمایش در می‌آیند.
طی  چندسال گذشته سه فیلم «سوزن» به کارگردانی آناهیتا قزوینی‌زاده، «دوئت» ساخته نوید دانش و «کشتارگاه» از بهزاد آزادی در بخش سینه فونداسیون فیلم‌های دانشجویی حضور داشتند که «سوزن» که از طرف یک مدرسه فیلم آمریکایی به جشنواره معرفی شده بود، موفق به دریافت نخل طلای این بخش شد.
شصت و نهمین دوره جشنواره فیلم کن از از ۱۱ تا ۲۲ می (۲۲ اردیبهشت تا دوم خرداد) در جنوب فرانسه برگزار می‌شود. نائومی کاواسه فیلم‌ساز زن ژاپنی امسال ریاست هیات داوران این بخش را امسال برعهده دارد. بخش «سینه فونداسیون» را ژیل ژاکوب سال ۱۹۹۸ به جشنواره کن اضافه کرد. هدف از تاسیس این بخش کشف استعدادهای جوان و فیلم‌سازان جدید و حمایت از آن‌ها جهت ساخت فیلم بلند اول است. فیلم‌ساز برگزیده این بخش علاوه بر دریافت جوایز نقدی مورد حمایت جشنواره کن جهت ساخت فیلم اول بلندشان قرار می‌گیرند و برگزیده اول این بخش علاوه بر حمایت‌های عنوان شده، شانس حضور فیلم اول بلند خود را در بخش مسابقه جشنواره کن دریافت می‌کند.