هنر و تجربه: کمال تبریزی در آستانه آغاز اکران فیلمش «دونده زمین» در گروه هنروتجربه درباره دلایل توقیف این فیلم یادداشتی را منتشر کرده‌است.

«دونده زمین» از اردیبهشت‌ماه در هنر‌وتجربه اکران می‌شود. این اولین فیلم کمال تبریزی است که به هنروتجربه می‌آید. «دونده زمین» درباره داستان واقعی یک هنرپیشه مشهور ژاپنی است که تصمیم گرفت در سن ۶۰ سالگی دور دنیا را بدود. او پس از یک سال و اندی آمریکا و اروپا را دوید و در کشور ترکیه متوجه شد به سرطان لنفاوی مبتلا است اما با اراده راه را ادامه داد و به ایران رسید. در این فیلم سحر دولتشاهی، خسرو احمدی، ناهید مسلمی، حسین عابدینی، تعدادی از هنرمندان نوجوان و خردسال و هازام کامپه ایفای نقش کرده‌اند.
در متن یادداشتی که کمال تبریزی برای رسانه‌ها فرستاده، آمده‌است:
«دونده زمین اشارات مختلفی دارد که یکی از آن‌ها اشاره به دوران سخت و آشفته ریاست جمهوری احمدی نژاد است! در فضای فیلم همه چیز به هم ریخته و آدم‌ها ساکن و بی‌تحرک‌اند که نشان از ایستایی و عدم رشد است. درست به همین دلیل و عدم امکان حذف این فضا از فیلم بود که دونده زمین سال‌ها در محاق توقیفی اعلام نشده از سوی تیم شمقدری و دوستان قرار داشت! و حالا بعد از مدت ها امکان نمایش آن فراهم آمده است. البته باید در نظر داشت که فیلم در ادامه به فضایی پرتحرک و شاد می‌رسد که به نوعی اشاره به پایان دوران مشقت و آغاز فضای امید و نشاط دارد: دائما یکسان نباشد حال دوران غم مخور!  کلبه احزان شود روزی گلستان غم مخور …»