هنر و تجربه: دکتر هاشمی وزیر بهداشت در عیادت از عباس کیارستمی فیلم‌ساز برجسته کشورمان از بهبودی و ترخیص او در ده روز آینده خبر داد.

دکتر سیدحسن هاشمی صبح امروز(۲۵ فروردین ) برای عیادت از عباس کیارستمی در بیمارستان جم حضور یافت و با پزشک معالج و شخص کیارستمی صحبت کرد و در جریان روند درمان و آخرین وضعیت وی قرار گرفت.

هاشمی در حاشیه این عیادت درباره روند درمان این کارگردان به ایسنا گفت: «آقای کیارستمی از نظر گوارشی مشکلی پیدا کرده بودند و باید حتما جراحی می‌شدند و بعد از انجام جراحی دچار التهاب کیسه صفرا شده بودند. البته چنین چیزی گاهی اوقات پیش می‌آید و ممکن است هیچ ربطی هم به جراحی نداشته باشد. بعد از عمل  کیسه صفرای ایشان دچار عفونت  و این عفونت وارد خون شد. همین موضوع شرایط‌شان را حاد کرد و زمانی که در ۱۳ فروردین ماه از این کارگردان عیادت کردیم، شرایط‌شان بحرانی بود.»

هاشمی در باره عیادت خود در ۱۳ فروردین ماه امسال از کیارستمی گفت: «در سیزدهم فروردین آقای جنتی با من تماس گرفتند و من هم بعد از آن برای عیادت از آقای کیارستمی آمدم. البته همکاران‌مان از قبل در جریان موضوع بودند و دانشگاه علوم پزشکی ایران و دکتر گویا، مدیر کل بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت که متخصص عفونی هستند، کارهایشان را پیگیری می‌کردند. بعد از آن هم تیمی از همکاران ما در بیمارستان جم و تعدادی از همکاران‌مان مانند دکتر ظفرقندی، دکتر فاضل، دکتر حریرچی، دکتر نجفی، دکتر استقامتی و دکتر حدادی که در بیمارستان‌های تهران مشغولند با هم هم‌فکری کردند.»

وزیر بهداشت درباره آخرین وضعیت جسمانی این کارگردان کشورمان گفت: «در حال حاضر وضعیت‌شان خوب و تب‌شان قطع شده است. وضعیت کلیه  هم خوب است و شرایط تغذیه‌ای وی به وضع عادی بازگشته، البته طبعا بیماری که چند نوبت مورد عمل جراحی قرار گرفته و عمل‌های سنگینی را در این سن تحمل کرده است، دوره نقاهتش چند ماهه خواهد بود. اما با شرایطی که از آقای کیارستمی، خانواده، فرزند و برادرشان می‌بینیم مطمئنیم که به خدمات هنری و فعالیت‌های عادی‌شان باز می‌گردند و ظرف ۱۰ روز آینده ترخیص می‌شوند.»

1460614027716_Amir Kholousi (5 of 19)

هاشمی در پاسخ به سوالی درباره برخی شایعات مطرح شده مبنی بر قصور پزشکی در روند درمانی کیارستمی گفت: «برای بخش پزشکی همیشه حاشیه بوده و حتی برنامه‌ای با عنوان حاشیه‌های پزشکی نیز وجود دارد، اما به نظرمن خیلی نباید به آنها توجه کرد. آنچه که من به خصوص در سال جدید از روسای دانشگاه‌ها و همکارانم خواسته‌ام، تلاش بیشتر و بی‌توجهی به حاشیه‌هاست؛ چرا که اگر از متن یعنی مردم غافل شویم، در حاشیه هیچ آبی برای مردم گرم نخواهد شد. بنابراین بهتر است به حاشیه‌ها توجه نکنیم. در حال حاضر هر کسی گمانه‌زنی می‌کند، اما این گمانه‌زنی‌ها در حوزه سلامت کار خوبی نیست.»

وزیر بهداشت در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این‌که آیا عیادت شما از کیارستمی به دلیل حاشیه‌هایی بوده که در این زمینه مطرح شده، گفت: «خیر عیادت من به دلیل حاشیه‌ها نبوده است، بلکه کیارستمی یکی از سرمایه‌های ملی ما در حوزه هنری محسوب می‌شود و وظیفه همه ماست که نسبت به همه سرمایه‌هایمان حساسیت بیشتری داشته باشیم.»

او تاکید کرد: «البته این به معنای بی‌توجهی به بقیه مردم نیست، اما به نظر می‌رسد که وظیفه حکومت است تا همانطور که به افتخاراتی که این افراد در عرصه داخلی و بین‌المللی به بروز و ظهور می‌رسانند توجه می‌کند، به زندگیشان نیز توجه کند و البته این موضوع باید برای همه مردم وجود داشته باشد.»

وزیر بهداشت در پایان گفت: «امیدوارم روزی آنقدر خدمات بهداشتی – درمانی و پزشکی پیشرفت کند که نیازی به توجه ویژه براساس موقعیت افراد نباشد.»

برچسب‌ها: