هنروتجربه-سوگند نیازمند: فیلم کوتاه «صراحی» به کارگردانی سعید نجاتی که در جشنواره‌های مختلفی چون سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه، جشنواره «کورتیزونی» ایتالیا، جشنواره «رضوی» و… حضور داشته‌است، از پنجم فروردین در بخش فیلم‌های کوتاه روز دو در گروه هنروتجربه به نمایش درآمده‌است.به بهانه اکران این فیلم با این کارگردان جوان پیرامون «صراحی» و مسیر فیلم‌سازی‌اش گفت‌وگو کرده‌ایم.

نجاتی در ابتدا راجع به مسیر ساخت «صراحی» توضیح داد:«دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه سوره بودم که یکی از دوستانم فیلم‌نامه‌ای به من داد و گفت چون بچه قم هستی این را بساز. فیلم‌نامه را که خواندم آن را بسیار دوست داشتم. چون قصه داستان یک طلبه جوان و محدودیت‌ هایی است که برای او وجود دارد، مشتاق شدم که آن را بسازم. دو سال ابتدایی به علت شرایط فیلم‌نامه به ما اجازه ساخت ندادند. تا اینکه با حمایت آقایان ایل‌بیگی و فرخنده‌کیش توانستیم شرایطی را برای ساخت فراهم کنیم. این فیلم‌نامه به تایید دفتر یکی از مراجع عظام رسید که این مساله مجوز خوبی برای تولید «صراحی» شد.»

کارگردان «صراحی» از بازخوردهای فیلم ابراز خرسندی کرد:« در همه جشنواره‌های که فیلم شرکت کرد، حضور داشتم و فیلم را با مخاطبان تماشا کردم. خدا را شکر تابه‌حال هیچ بازخورد منفی از سوی مخاطبان ندیده‌ام و همه فیلم را دوست داشته‌اند. البته نمی‌خواهم بگویم فیلم خیلی خوبی ساخته‌ام، شاید یکی از دلایلی که «صراحی» مورد توجه واقع شده موضوع و به تصویر کشیدن محدودیت‌های یک طلبه باشد.»

صراحی

نجاتی که «صراحی» را به‌عنوان نهمین اثر کوتاه خود ساخته‌است، قصد خود برای ورود به سینما بلند را جدی دانست:« برای ورود به عرصه فیلم‌سازی بلند حدود پنج سال است که قصدی جدی‌ دارم اما عجله‌ای در کار نیست. سال ۱۳۸۰ در انجمن سینما جوان دوره دیدم و درست یکی دو سال بعد برخی از دوستانم اولین فیلم سینمایی خود را ساختند که متاسفانه موفق هم نشدند. برای ساخت فیلم کوتاه اگر فیلم به دل کارگردان ننشیند و اصطلاحا درنیامده باشد در آرشیو فیلم‌ساز می‌ماند.اما این روزها با این همه هزینه‌های سرسام‌آور برای ساخت فیلم بلند سینمایی، اگر فیلم خوب نشود کاملا محو می‌شوی و من نمی‌خواهم این اتفاق بیافتد.»

او در ادامه علاقه خود در فیلم‌سازی را سینمای تجربی خواند:«در دانشگاه تدوین خوانده‌ام و علاقه شخصی‌ام در فیلم‌سازی، سینما تجربی است. با همکاری با مسعود مددی و نوشتن سرفصل‌های انجمن سینما جوان و هم‌چنین شاگردی کردن زیر نظر آقای الستی، علاقه‌ام به سینمای تجربی چند برابر شد و مایلم که آن را بیشتر دنبال کنم.»

نجاتی تشکیل گروه هنروتجربه را در سینما ایران غنیمت شمرد و افزود:« خوشحالم که با اکران فیلم کوتاه در گروه هنروتجربه این عرصه دارای یک تشخص شده‌است که تا قبل از این مخاطبان چندان آن را جدی نمی‌گرفتند. گروه هنروتجربه سبب‌ساز تغییر جایگاه فیلم کوتاه شده‌است و همین که بچه‌های فیلم کوتاه با اولین فیلم خود در جشنواره فجر جوایز را از آن خود می‌کنند، تبلیغ پرثمری برای فیلم کوتاه است. خدا را شکر در این چند سال اخیر فیلم کوتاه توانسته به شبکه مستند تلویزیون هم راه پیدا کند و اگر اجازه بدهند بچه‌های فیلم کوتاه وارد شبکه‌های دیگر سیما شوند هم اتفاق خوبی است. البته فیلم کوتاه سبکی است که شاید در همه جای دنیا دیده نشود اما اگر همین پاتوق‌های فرهنگی را هم از ما نگیرند، خودش یک غنیمت است. چند وقت پیش قرار بود تعاملی با مترو برقرار شود که فیلم‌های کوتاه در نمایش‌گر قطارها نمایش داده شوند که متاسفانه میسر نشد. امیدوارم بتوانیم تعامل لازم را برقرار کنیم تا عرصه فیلم کوتاه گسترده‌تر شود و تمام آرزویم این است که پاتوق‌های فرهنگی فیلم کوتاه تثبیت شود.»

این کارگردان جوان در پایان اضافه کرد:« من از همه دوستان در گروه هنروتجربه که ما فیلم‌سازان کوتاه را حمایت می‌کنند و برخی از مدیران سینمایی که ما و سینما ما را جدی می‌گیرند، تشکر می‌کنم. همچنین از آقایان فرخنده‌کیش، ایل‌بیگی و رستاخیز ممنونم که اگر نبودند «صراحی» ساخته نمی‌شد.»