هنروتجربه: مهرداد اسکویی فیلم جدیدش با عنوان «پابرهنه در پاییز» را آماده نمایش می‌کند.

مهرداد اسکویی که آخرین ساخته‌اش «رویاهای دم صبح»مورد توجه جشنواره‌های داخلی و خارجی قرار گرفت و چندین جایزه را هم برای این کارگردان به ارمغان آورد، از آماده نمایش شدن فیلم جدید خود با نام «پابرهنه در پاییز» خبر داده‌است.او که بعد از دو ماه حضور در جشنواره‌های جهانی به کشور بازگشته‌است، درباره کار جدیدش به خبرگزاری ایسنا توضیح داد: «پابرهنه در پاییز» فیلمی میان مدت درباره مردی در خمینی شهر اصفهان است که هر ساله بزرگ‌ترین کاروان عاشورایی را راه می‌اندازد که اکثر تدارکات را خودش انجام می‌دهد. این مستند تمی مذهبی دارد که تصاویر آن طی دو سال ۹۳ و ۹۴ و همراهی با این شخصیت گرفته شده‌است و برخلاف فیلم‌های دیگرم شخصیت اصلی یک مرد است و آدم‌های مقابل دوربین نیز زیاد هستند، ضمن اینکه کار هم فضایی تجربی‌تر دارد.»به گفته اسکویی تدوین این فیلم توسط فرید دغاغله انجام شده و  فیلم اوایل پاییز آماده نمایش می‌شود.

این مستندساز در ادامه این گفت‌وگو درباره واکنش‌های تماشاگران و منتقدین کشورهای مختلف در مواجهه با رویاهای دم صبح توضیحاتی داد. اسکویی با اشاره به حضور فیلم «رویاهای دم صبح» در جشنواره‌ برلین گفت:«تا قبل از حضور در جشنواره برلین توقع چنین استقبالی را نداشتم و با توجه به اینکه فیلم به عنوان تنها مستند بخش نسل نو این جشنواره حضور داشت، نگران عکس‌العمل‌ها بودم که خوشبختانه سه نمایش بسیار امیدوارکننده داشتیم و فهمیدم فیلم می‌تواند با مخاطبان خارج از کشور هم مانند ایران ارتباط برقرار کند. عکس‌العمل منتقدان هم در برلین بسیارخوب بود و بعد از اهدای جوایز فهمیدم که «رویای دم صبح» جزو سه شانس نهایی دریافت جایزه خرس کریستال بوده است که در نهایت جایزه عفو بین‌المللی را دریافت کرد. داوران معتقد بودند موضوع این مستند صرفا داخلی نیست و می‌تواند روی مخاطبان تأثیر بگذارد تا بیشتر روی بچه‌ها فکر کنند.»

این مستندساز هم‌چنین درباره حضور فیلمش در جشنواره «اینک» خاور میانه فلورانس عنوان کرد: «با اینکه «رویای دم صبح» در لیست جشنواره جیفونی بود، ترجیح دادیم به ایتالیا و جشنواره فلورانس برویم که برای خود من هم دیدن فیلم‌های این جشنواره که توجهش به آثار خاورمیانه و شمال آفریقاست، بسیار اتفاق بزرگی بود. چرا که دیگر نمی‌خواهم صرفا روی ایران متمرکز باشم و تصمیم دارم در آینده مسیر فیلم‌سازی‌ام، سراغ جغرافیای دیگر هم بروم. همزمان با این جشنواره فیلم در «دورهام» آمریکا حضور داشت که به من اطلاع دادند؛ در چهار بخش بهترین فیلم تماشاگران، انجمن مستندسازی، بهترین فیلم الهام‌بخش و جایزه بزرگ نامزدشده است که همزمان در اختتامیه جشنواره اینک خاورمیانه در فلورانس آن را اعلام کردم که در نهایت جایزه بزرگ و الهام بخش به «رویاهای دم صبح» تعلق گرفت.»

اسکویی در ادامه پیرامون کارهای جدیدی که قصد ساخت آن‌ها را دارد، گفت:«سه ایده در ذهن دارم.دو ایده مربوط به عراق و افغانستان و دیگری در ایران است و باید ببینم شرایط تحقیق کدام فیلم هموارتر است تا آن را بسازم. ضمن اینکه تصمیم دارم آرام‌تر فیلم بسازم تا برای خودم جذاب‌تر باشد، چرا که توقعم از مستندسازی بسیار بالاتر رفته است و معتقدم سطح مستندسازی در جهان هم تغییر کرده و برنامه‌ریزی جدی برای حضور مردم در سینما‌ها شده‌است. پیش از این فیلم‌هایی ساخته می‌شد و در نهایت یکی، دو پخش‌کننده آن‌ها را می‌گرفت اما در حال حاضر تلویزیون‌های دنیا ترجیح می‌دهند از ایده تا فیلم‌نامه در ساخت فیلم مشارکت کنند و کار به نوعی پیش خرید می‌شود. این شیوه جدید تولید برای کشورمان هم باید برنامه‌ریزی شود و سینمای مستند ایران هم با اتفاقات روز دنیا همراه شود.»