هنروتجربه :مدیر هنری جشنواره کن پس از اعلام اسامی راه‌یافتگان به بخش‌های مختلف جشنواره کن، به بیان دیدگاه خود را درباره مسایل مختلف پرداخت.

به گزارش اسکرین دیلی، تیری فرمو مدیر اجرایی و هنری جشنواره کن درباره حضور کارگردان‌ها و چهر‌های تکراری در این جشنواره، گفت:« قبول دارم برادران داردن و کن لوچ بارها و بارها حضور داشته‌اند، اما امسال ما آلن ژیرودی را برای اولین بار در کن داریم. نیکول گارسیا هم برای اولین بار و خاویر دولان برای بار دوم در کن هستند. چهره‌های جدیدی مثل مندوسا از برزیل، پویو از رومانی و مارن آدی از آلمان را داریم.»

فرمو البته عنوان کرده  به هر حال کن، کن است و همیشه جای اسم‌های بزرگ:«مردم انتظار ندارند موزه لوور استادان قدیمی‌اش را کنار بگذارد؛ مثل آن است که بگوییم «خب مونالیزا را بگذاریم کنار». زمانی فلینی بود، آنتونیونی و برگمن بعد تارکوفسکی در دهه ۱۹۷۰ آمدند . امروز هم فیلم‌سازان مولفی هستند که ممکن است بارها و بارها به این جشنواره می‌آیند.» ‌ او درباره نبودن فیلم «اسنودن»اشاره داشت که تهیه‌کننده فیلم به اسکار چشم دارد و افتتاحیه فیلم در کن، برای اکران آن کمی زود است.

فرمو هم‌چنین اشاره داشت تعداد فیلم‌سازان زن در جشنواره کن کم نیست :«۹ زن در بین ۴۹ کارگردان این دوره حاضر هستند، یعنی حدود۲۰ درصد کارگردان‌ها.  مگر چند درصد فیلم‌سازان جهان زن هستند؟ طبق جدیدترین آمار تنها ۷ درصد.»

مدیر هنر و اجرایی جشنواره در پاسخ به این پرسش که آیا امسال بار دیگر گرفتن سلفی را ممنوع می‌کند؟ تاکید کرد :« من سال پیش هم سلفی را ممنوع نکردم. قدرت این کار را ندارم. من که پلیس نیستم. من فقط گفتم گرفتن سلفی کار مسخره‌ای است. اما هیچ‌یک از خبرنگاران در کنفرانس مطبوعاتی با من موافق نبودند. تنها آلمادوار و کن لوچ زنگ زدند و نظر مرا تایید کردند. آنها گفتند «راست می‌گویی گرفتن سلفی کار زشت و احمقانه‌ای است، یک جور بربریت معاصر است». دلم می‌خواست برخی از خبرنگاران از من و این ایده که جشنواره کن باید یک رویداد شیک باشد حمایت کنند. سلفی گرفتن کار شیکی نیست. یعنی چه که بخواهی یک ستاره را مال خودت بکنی؟» او درباره مخالفتش با توییت کردن اخبار هم عنوان داشت:«من با توییتر مخالف نیستم اما خیلی فرق است بین یک مقاله تنظیم شده و توییتی ۸۰ کلمه‌ای درباره یک فیلم. خدا را شکر آدم‌های زیادی بودند که از این حرف حمایت کردند. آندره بازن، فرانسواز تروفو، سرژ دانی و  برتراند تاورنیه هم مقالات زیادی دارند که یک یادداشت کوتاه تفاوت زیادی با یک مقاله دارد».

برچسب‌ها: