هنر و تجربه:کارگردان ایتالیایی جوزپه تورناتوره که فیلمی مانند «سینما پارادیزو» را در کارنامه دارد، قرارداد ساختن فیلمی را با «گروه علی‌بابا پیکچرز» چین امضا کرد که بخش مربوط به فیلم‌سازی غول تجارت الکترونیک چین «علی‌بابا» است. این قرارداد به صورت نمادین در روز اول بازار جشنواره فیلم بین‌المللی پکن به امضا رسید.

تورناتوره درباره چگونگی این قرارداد که در خصوص پروژه‌ی خاصی نیست به خبرنگار «ورایتی» گفت: «قرارداد، توافقی پیرامون اصول همکاری است. این پروژه احتمالاً در طول دوسه سال آینده به نتیجه خواهد رسید و بیش‌تر هزینه‌ی تولید آن توسط طرف چینی پرداخت خواهد شد.»

البته این موضوع مشخص نشد که این قرارداد ربطی به توافق همکاری دوجانبه‌ی چین و ایتالیا دارد که در سال ۲۰۱۴ به امضا رسید یا نه. اولین فیلمی که با استفاده از این پیمان ساخته شد «قهوه» کریستیانو بورتون بود.

تورناتوره که فیلم‌های دیگری از جمله «تشریفات ساده»، «افسانه ۱۹۰۰» و «بهترین پیشنهاد»را نیز ساخته است، اولین فیلم‌ساز برجسته‌ای نیست که چنین قراردادهایی را با طرف‌های چینی امضا می‌کند. تا امروز ونگ کاروای و پیتر چان هم در این فهرست قرار گرفته‌اند.

«علی‌بابا پیکچرز» سرمایه‌گذاری در فیلم‌های هالیوودی را هم آغاز کرده است و «مأموریت: غیرممکن – دغل‌بازان» (۲۰۱۵) اولین همکاری‌اشبا پارامونت پیکچرز بود.

منبع: ورایتی

برچسب‌ها: