هنر و تجربه: امیر کاستاریکا کارگردان صرب و یکی از مشهورترین فیلم‌سازانی که فیلم او در بخش‌های اصلی و فرعی جشنواره فیم کن پذیرفته نشده است، غیبت فیلم خود را به موضع سیاسی خود در حمایت از پوتین رییس جمهور روسیه نسبت داد.

به گزارش هالیوود ریپورتر برنده دو نخل طلای کن در این‌باره گفت: «جشنواره کن به خاطر حمایت من از ولادیمیر پوتین، فیلم جدیدم را رد کرد.» کاستاریکا در آخرین اظهارات خود جشنواره فیلم کن را به تعصب سیاسی و انتقام‌جویی از او به دلیل حمایتش از سیاست‌های دولت روسیه متهم کرده است.

«در راه شیری» اثر جدید این فیلم‌ساز صربستانی است که خود در آن با مونیکا بلوچی همبازی شده است. داستان این فیلم درباره دوره‌های مختلف زندگی یک مرد و انتقادات او نسبت به کشورش است. کاستاریکا طی سال‌های گذشته علنا حمایت خود از پوتین و سیاست‌های کرملین در قبال اوکراین را اظهار کرده است.

البته کاستاریکا قبول دارد که فیلمش یک روز پس از مهلت پایانی به دست برگزارکنندگان جشنواره رسیده، اما می‌گوید که در سال‌های گذشته این مسئله مشکلی ایجاد نمی‌کرد.  او در مصاحبه‌اش با هالیوود ریپورتر این اقدام را یک بهانه خواند : «فیلم ارسال شده بود، اما هیچ‌کس حتی آن را تماشا هم نکرد.اخیرا سیاست بیشتر و بیشتر در نحوه عملکرد جشنواره فیلم کن دخیل می‌شود. رد کردن فیلم من به خاطر ارسال آن یک روز پس از مهلت پایانی جشنواره، تنها یک بهانه بود. من مشکوکم که کسی دستور داده باشد فیلم من پذیرفته نشود.»

امیر کاستاریکا در سال‌های ۱۹۹۵ و ۱۹۸۵ برای فیلم‌های «زیرزمین» و «وقتی بابا رفته بود ماموریت» موفق به دریافت نخل طلای جشنواره کن شد.
کاستاریکا تاکنون افتخارات سینمایی متعددی دریافت کرده است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به خرس نقره‌ای برلین در سال ۱۹۹۳ برای «رویای آریزونا»، جایزه‌ بهترین کارگردانی (۱۹۸۹) جایزه فیپرشی (۱۹۸۵) و دو نخل طلا از جشنواره‌ کن، جایزه‌ بهترین فیلم اروپایی جوایز سزار فرانسه در سال ۲۰۰۵، جایزه‌ بهترین فیلم خارجی از جوایز لومیر فرانسه در سال ۱۹۹۶، جایزه‌ شیر طلای کوچک و شیر نقره‌ای جشنواره‌ ونیز در سال ۱۹۹۸ برای «گربه سیاه، گربه سفید» و جایزه شیر طلا و جایزه‌ فیپرشی ونیز در سال ۱۹۸۱ برای «دالی بل را یادت می‌آید؟» اشاره کرد.

مشهورترین فیلم‌سازانی که فیلم آن‌ها در جشنواره کن حضور ندارد، امیر کاستاریکا، اصغر فرهادی، لوکرچیا مارتل و تران آن هونگ هستند. البته بنا به اعلام روابط عمومی فیلم «فروشنده» اصغر فرهادی این اثر هنوز توسط هیات انتخاب جشنواره کن دیده نشده است و احتمال اضافه شدن آن به لیست فیلم‌های بخش مسابقه کن وجود دارد.

امیر کاستاریکا فیلم‌ساز صرب در سال‌های اخیر با مواضعی ضدغربی از سیاست‌های دولت روسیه در اروپای شرقی حمایت کرده است.