هنروتجربه: نسخه بازسازی شده فیلم «گاو» با حضور علی نصیریان و استقبال مخاطبان در جشنواره فیلم جهانی فجر به نمایش درآمد.

در  اولین روز(چهارشنبه اول اردیبهشت) از جشنوار جهانی فجر  تعدادی از فریم‌های عکاسانه فیلم گاو رونمایی شد و نسخه‌ی بازسازی شده‌ فیلم گاو داریوش مهرجویی هم با حضور حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی و علی نصیریان بازیگر این فیلم برای تماشاگران ایرانی و خارجی جشنواره نمایش داده شد.

نمایش فیلم با تاخیری سی دقیقه ای همراه بود و همین نکته دستمایه ای برای رضا کیانیان مدیر کاخ جشنواره شد تا در شروع صحبت هایش به این نکته اشاره کند و تمام تقصیرها را به گردن بگیرد:« تهران ترافیک وحشتناکی دارد و آدم‌ها در آن گیر می‌کنند. احتمالاً ماشینی که فرستاده شده تا آقای نصیریان را به اینجا بیاورد دیر رفته و باید زمان محاسبه می‌شد. به همین دلیل شروع با تأخیر مراسم جای عذرخواهی دارد. همه‌ ما در ایران عادت داریم تقصیرها را گردن کسی بیندازیم و ترافیک تهران یکی از بهترین بهانه‌هاست اما با این حال شما حساب کنید که همه‌چیز در نهایت تقصیر من است چون برای تمامی اینها یک نفر لازم است شریک شود و بقیه بی‌گناه شود و آن یک نفر هم من هستم.»

او  در ادامه از نقش و تاثیر فیلم گاو در سینمای ایران گفت:« فیلم گاو در سینمای ایران جایگاه بسیار مهمی دارد چرا که در دهه‌ ۵۰ یک اتفاق عظیم در سینمای ایران افتاد و آن هم تولد موج نوی سینمای ایران بود. پیش از آن سال‌ها تک و توک فیلم‌هایی ساخته شده بود که شاید پدرهای اصلی سینمای موج نو در ایران باشند اما جریان اصلی در همین دهه‌ی ۵۰ شروع شد. در آن سال ها کارگردان های زیادی به یکباره در سینمای ایران متولد شدند و یکی از آن‌ها که هنوز در سینمای ما حضور دارد، داریوش مهرجویی است. قبل از موج نوی سینمای ایران سینمایی در کشور وجود داشت که پر از تیپ‌های از قبل مشخص شده بود درحالی که با موج نوی سینمای ایران شخصیت به معنای چخوفی ایجاد شد. به همین دلیل کارگردانان آن دوره دیگر نمی‌توانستند با بازیگران قبلی کار کنند. چون آن ها تیپیکال یک نقش را ایفا می‌کردند، پس به سراغ بازیگران تئاتر رفتند که قدرت شخصیت پردازی داشته باشند. برای ساخت فیلم گاو گروه بزرگی از بازیگران آن سال ها دعوت به کار شد و آن‌ها این فیلم را خلق کردند. در این سال ها چندتا از بازیگران این فیلم در گذشتند و چند نفر دیگر بیمار هستند. برای آن هایی که فوت شده‌اند، آرزوی ارامش ابدی داریم و برای آن‌هایی که مریض هستند مثل آقای انتظامی که نقش اصلی فیلم را ایفا می‌کرد، آرزوی سلامتی داریم. برخی دیگر از بازیگران هم هنوز زنده و شاداب هستند که برای ان‌ها آرزوی سلامتی و شادابی همیشگی داریم تا روی صحنه باشند و یکی از آن‌ها علی نصیریان است.»
کیانیان در پایان سخنان خود برای کیارستمی هم آرزوی سلامتی کرد:«برای یکی از بزرگترین کارگردانان ایران و جهان یعنی عباس کیارستمی آرزوی سلامتی می‌کنیم چون سینمای ایران و جهان به او مدیون است.»

در ادامه علی نصیریان به روی صحنه آمد او ضمن خوشامدگویی به میهمانان درباره حضورش در فیلم «گاو» عنوان کرد:« من در این فیلم نقش مش اسلام را بازی می‌کنم و زمانی که می‌خواستیم شروع به ساختن این فیلم کنیم در تئاتر کار می‌کردیم و کار در سینما را آغاز نکرده بودیم. آقای مهرجویی که از امریکا آمده و یک فیلم ساخته بود قصد داشت فیلم دوم خود را کارگردانی کند که به پشت صحنه تئاتر ما آمد و دعوت کرد در این فیلم او بازی کنیم.»
او با توضیح این نکته که در آن زمان جوان بوده و دوست داشته در سینما کار کند و اساسا همه بازیگران فیلم شور و هیجان بسیاری داشته اند، افزود:« تمام اکیپی که در فیلم می بینید، هیچ وقت قرارداد نداشتند و ما به خاطر دل مان کار کردیم و این چیزی است که جوهر کار هنر است و انگیزه ایست که می‌تواند یک خلاقیت واقعی را از درون بروز دهد.»

پس از پایان سخنان علی نصیریان در فیلم کوتاهی مراحلی از بازسازی نسخه اصلاح شده فیلم گاو که اصلاح آن سال ۹۳ در فیلم‌خانه ملی ایران به پایان رسید، نمایش داده شد.و سپس نسخه بازسازی شده این فیلم به نمایش درآمد.