هنروتجربه: دومین روز از سی و چهارمین جشنواره جهانی فیلم فجر با برگزاری کارگاه آموزشی محمود کلاری فیلمبردار پیشکسوت سینمای ایران آغاز شد.

پنجشنبه سوم اردیبهشت ماه در دومین روز از برگزاری سی و چهارمین جشنواره جهانی فیلم فجر کارگاه آموزشی محمود کلاری فیلمبردار پیشکسوت سینمای ایران از ساعت ۹:۳۰ با حضور جمعی از دانشجویان و هنرجویان جوان، در سالن شماره یک سینما چهارسو برگزار شد. کلاری در این کارگاه مجموعه‌ای از عکس‌های خود را برای اولین بار برای حاضرین به نمایش گذاشت.

او در ابتدای صحبت های خود عکاسی را لازمه رشد در عرصه‌های مختلف سینما دانست و تاکید کرد:«هنرجویان سینما باید به صورت جدی عکاسی را دنبال کنند و برای ورود به عرصه سینما هدفمند باشند.»

محمود کلاری در ادامه به نقل تجربه های خودش در سینمای آزاد پرداخت و به تفاوت های کسب تجربه  نسل دیروز و امروز اشاره داشت:«با توجه به شرایط کنونی و روزگاری که ما در آن به کسب تجربه می‌پرداختیم، تصور می کنم فاصله من با شما بسیار کوتاه است اما در این فاصله راهی بسیار سخت و پر فراز و نشیب وجود دارد. این روزها جوانان به راحتی با تلفن همراه شان می توانند تصویرسازی کنند و به عکاسی و فیلم برداری بپردازند، در حالی که در دوره کودکی و جوانی ما ارتباط ما با جهان به تلویزیونی در قهوه خانه خیابان ری محدود می شد که به بهانه خوردن چای، تلویزیون هم تماشا می کردیم و فیلم هایی که در سینما رامسر با پرداخت یک تومان به تماشا می نشستیم، جهان تصویری ما به این اندازه محدود بود و برخوردی با این عرصه نداشتیم، از این رو به نظر من ورود شما به سینمای حرفه ای نسبت به دوره ما بسیار راحت‌تر است.»

کلاری در بخش دیگری از صحبت هایش درباره دلیل توجه به عکاسی توضیح داد:« نکته ای که همواره بر آن تاکید دارم عکاسی است. بارها به هنرجویان و جوانانی که قصد ورود به سینمای حرفه ای را دارند یادآوری کرده ام که برای دوره ای عکاسی را به صورت حرفه ای دنبال کنند. هیچ چیز نمی‌تواند برای ورود به سینما مانند عکاسی موثر باشد. از این رو به عکاسی به عنوان پروژه نگاه کنید. در این مسیر، بخشی از ذهن شما فعال می‌شود و ذهن تان برای تبدیل تصاویر زنده سه بعدی به تصاویر مجازی دو بعدی تربیت می شود. این تقویت ذهن بدون تمرین به سختی به دست می آید. بنابراین بر اساس ایده به سمت عکاسی بروید، با این کار دستاوردی فراتر از نکات فنی را به دست می آورید.

او با اشاره به تقویت اندیشه بصری از طریق عکاسی افزود:« اولین سری عکس‌هایم را وقتی برای برپایی نمایشگاه به کاوه گلستان نشان دادم رو به من کرد و گفت چقدر تنهایی آدم ها نظرت را جلب کرده است. در حالی که خودم متوجه این موضوع نشده بودم. پس از گذشت تجربه های بسیار به این نکته رسیدم که گاهی روی موضوعی کار می کنید که خودتان موضوع را نمی شناسید بلکه آن موضوع شما را به سمت خودش جذب می کند و این برگرفته از ناخودآگاه شما است. با ادامه این کار به مرور جنبه‌های پنهانی از اندیشه تان تقویت می شود که در سایر بخش های سینما هم کارگشا است.»

امروز (پنج شنبه دوم اردیبهشت) همچنین  کارگاه آموزشی فرزاد موتمن در ساعت ۱۱:۳۰، کارگاه آموزشی الکساندر سوکوروف ساعت ۱۳ و کارگاه آموزشی اصغر فرهادی، میزبان شرکت کنندگان در بخش کارگاه های آموزشی «دارالفنون» هستند.