هنروتجربه:«جمع‌بندی ما درباره اکران فیلم‌های خارجی دقیق نیست البته نمی‌توان فیلم خارجی را نادیده گرفت و نباید سینمای ایران را از فیلم‌های خارجی محروم کنیم».

حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی صبح امروز (یکشنبه ۵ اردیبهشت) در همایش اکران فیلم‌های خارجی فرصت‌ها و تهدیدها با اشاره به وضعیت امروز مخاطبان سینما گفت: «یکی از مشکلات ما در کشور این است که هرگز آمار و ارقام را باور نمی‌کنیم اما امروز باید افزایش مخاطب در سال ۹۴ و ماه‌های ابتدایی سال ۹۵ را باور کنیم.»

رئیس سازمان سینمایی ادامه داد:« در سال ۹۴، ۷۴ میلیارد تومان میزان فروش فیلم‌ها بوده است و فقط در ماه ابتدای سال ۹۵ میزان فروش در یک ماه ۲۸ میلیارد تومان بوده و امروز شاهد شیب تند افزایش مخاطب هستیم.»

او هم‌چنین درباره اکران فیلم خارجی گفت:« جمع‌بندی ما درباره اکران فیلم‌های خارجی دقیق نیست البته نمی‌توان فیلم خارجی را نادیده گرفت و نباید سینمای ایران را از فیلم‌های خارجی محروم کنیم.»

او ادامه داد:« امروز کشورهایی که در جهان قدرتمند هستند و نقش مهمی ایفا می‌کنند، نمای قدرتمندی نیز دارند و به‌طور مثال در کشوری همچون چین ما هر روز شاهد هستیم که ۱۵ سالن سینما روزانه افتتاح می‌شود. مردم در کشورهای مختلف فیلم‌های خارجی را از طریق اینترنت می‌بینند و شورای عالی مجازی گفته است که ۶۵ درصد پهنای باند در دنیا صرف پیام‌ها و فیلم‌های تصویری می‌شود. این امر نشان می‌دهد که امروز دنیا، دنیای تصویر است.»

ایوبی با ابراز تاسف از پایین بودن تعداد سالن‌های نمایش در کشور گفت:« من اصلا در خارج از کشور نمی‌توانم بگویم چند سالن داریم. همین مسئله کمبود سالن تاثیر مستقیمی روی اکران گذاشته و ما در سال بیش از ۵۰ فیلم نمی‌توانیم اکران کنیم. هرچند امروز با همکاری گروه هنروتجربه این تعداد به ۱۰۰ فیلم رسیده است.»

او با اشاره به اینکه در هیچ کجای دنیا دولت‌ها سینما را کاملا رها نکرده‌اند؛ گفت:« امروز ایستادگی در مقابل سینمای هالیود امریکا در بیشتر کشورهای اروپایی وجود دارد و حتما دولت‌ها نیز در این مسیر به سینماگران کمک می‌کنند و از کل سینما حمایت و حتی در آن دخالت می‌کنند».

ما در سال بیش از ۵۰ فیلم نمی‌توانیم اکران کنیم. هرچند امروز با همکاری گروه هنروتجربه این تعداد به ۱۰۰ فیلم رسیده است

رئیس سازمان سینمایی با اشاره به رفتاری که در سال‌های گذشته با سینما شده است؛ گفت:« همیشه در کشور با سینما به عنوان یک فرزند ناخوانده و بچه سرراهی رفتار شده و هر دولتی که آمده در بخش سینما با ترس و لرز و نگرانی رفتار کرده است. درحالیکه افراد مهم در دنیا به ما توصیه می‌کنند این سینما را حفظ کنیم».

او ادامه داد:« جشنواره فیلم فجر که فرزند نظام و بهترین چهره و بزرگترین اتفاق فرهنگی این نظام  است، ببینید چطور با آن رفتار می کنیم، همیشه درباره آن نگرانی و ترس و واهمه داریم. این اتفاقی که امروز در چارسو در حال رخ دادن است، افتخار جمهوری اسلامی است. مهمانان خارجی آمده‌اند و می‌بینیند که در آرامش و آسودگی در رفت و آمد هستند و واقعا در امن‌ترین کشور جهان به سر می‌برند.»

ایوبی با تاکید بر اینکه رابطه دولت با سینما باید کاملا مشخص باشد، گفت:« یکی از دلایلی که ما به برخی از فیلم‌ها پروانه ساخت نمی‌دهیم این است که معلوم نیست این فیلم بعد از ساخت چگونه می‌خواهد به نمایش دربیاید یا چه برنامه‌ای برای عرضه آن وجود دارد.»

او ادامه داد:« ‌حضور دولت در بازار سینما باید طبیعی باشد نه غیرطبیعی، همین امروز ۱۰۰ سالن سینما توسط بخش خصوصی نیز در حال ساخت است و یکی از مطالبات آنها این است که از ما می‌خواهند اجازه بدهیم فیلم خارجی به نمایش دربیاید.»

ایوبی ادامه داد:« مجموعه دستگاه‌های دولتی نشان داده‌اند که نه سالن‌ساز خوبی هستند و نه سالن‌دار خوبی لذا باید بخش خصوصی به‌صورت جدی در این بخش وارد شود تا به دنبال آن افزایش مخاطب را بسیار بیشتر شاهد باشیم.»

ایوبی با تاکید بر اینکه نماد اقتصاد مقاومتی در بخش فرهنگ، هنر سینما گفت:« ما در بخش سینما فقط تولید ملی را مطرح می‌کنیم و مردم با عشق و علاقه به تماشای فیلم‌ها می‌نشینند و امروز شاهدیم که حتی ساعت ۲ نیمه شب مردم برای دیدن فیلم‌ها به سینماهای کشور می‌روند درحالیکه هیچ جای دنیا این اتفاق رخ نمی‌دهد.»

 

برچسب‌ها: