هنروتجربه:ژان میشل فرودون منتقد سرشناس فرانسوی و سردبیر سابق مجله‌ معتبر «کایه دو سینما» که برای هفته فیلم فرانسه در موزه هنرهای معاصر به ایران آمده است امروز ۵ اردیبهشت به کاخ جشنواره جهانی فیلم فجر رفت.

هفته سینمای فرانسه در ایران با نمایش آثار شاخصی از موج نو سینمای این کشور، که توسط   ژان میشل فرودون منتقد سرشناس فرانسوی و سردبیر سابق مجله‌ معتبر «کایه دو سینما» انتخاب شده و با حضور خودش و فرانسوا سِنِمو سفیر جدید کشور فرانسه در تهران، «مجید ملانوروزی» مدیر موزه‌ هنرهای معاصر تهران و «امیرحسین سیادت» مدیر سینماتک روز گذشته آغاز شد.

«موج نو» فرانسه تأثیر بسیاری بر سینمای ایران گذاشته است در ابتدای مراسم افتتاحییه هفته سینمای فرانسه در تهران، مجید ملانوروزی مدیر موزه‌ هنرهای معاصر تهران گفت:« یکی از رویدادهای مهمی که از زمان بازگشایی موزه‌ هنرهای معاصر تهران اتفاق افتاده؛ این بوده است که سینما را به این موزه وارد کرده‌اند؛ چون هر روز، مرزبندی‌های بین هنرها کمتر می‌شود، خصوصاً سینما بسیار تأثیرگذار است. امروز در هنر آرت و بسیاری از پرفورمانس‌ها و هنرهای نو، این مرزبندی بین هنرها برداشته شده است و موسیقی، دیزاین و سینما نقش مهمی در این بین ایفا می‌کنند.»

ژان میشل فرودون سردبیر سابق «کایه‌دوسینما» خوشحالم که بعد از بیست سال به ایران برگشتم 23

در بخش دیگری از مراسم افتتاحییه هفته سینمای فرانسه ،ژان میشل فرودون منتقد فرانسوی عنوان داشت«خوشحالم که بعد از بیست سال، یکبار دیگر به ایران
برگشتم.» و ادامه داد:« بر خلاف آن چیزی که فکر می‌کنیم موج نو یک شیوه خاص نیست؛ برخلاف نقاشی امپرسیونیسم که اگر یک تابلو از آن را نگاه کنیم بتوانیم تابلوی امپرسیونیسم بعدی را نیز تشخیص بدهیم و جریان «موج نو» بدین شکل نیست و درواقع یک ایده و یک نوع تفکر است و با آزادی و استقلال مرتبط می‌شود .ایده آزادی که در جریان موج نو مشاهده می‌شود در سال‌های بعدی سینمای فرانسه ادامه پیدا می‌کند. چیزی که جالب است این است که در سال‌های آینده، کارگردانان دیگر سعی می‌کنند آثاری را ارائه بدهند که از همان استقلال موج نو نشأت می‌گیرد ولی در عین حال از آثار موج نو متفاوت است».

او همچنین گفت:« درواقع این امواج شُک هست که دوران «موج نو» به دنیال خودش دارد که در نسل‌های آینده نمود پیدا می‌کند و به چیزی ختم می‌شود که
امروز در اینجا به شما ارائه خواهم کرد. ما در فرانسه شانس این را داریم که کارگردانان از طرف تهیه‌کنندگان مورد حمایت قرار می‌گیرند تا در آزادی کامل، فیلم‌هایشان را تولید کنند و شاید به این دلیل باشد که ما الان در حال حاضر چهارمین نسلی هستیم که وامدار و ادامه‌دهنده آثار دوران «موج نو» هستیم.

هفته سینمای فرانسه در ایران با نمایش ۶ فیلم مطرح موج نوی سینمای فرانسه‌ از کارگردانان سرشناس فرانسوی همچون؛ «لئو کاراکس»، «کلر دنی»، «فیلیپ فالکون»، «ژان دوایون»، «زاویه بووآ» و «بنوآ ژاکو» با زبان اصلی و زیرنویس فارسی از روزهای ۴ تا ۷ اردیبهشت ماه جاری (۲۳ تا ۲۶ آوریل ۲۰۱۶) در محل «سینماتک» موزه هنرهای معاصر تهران برگزار خواهد شد و استفاده از این این برنامه هنری برای کلیه‌ علاقه‌مندان آزاد و رایگان است.

فرودون