هنروتجربه: چهار فیلم مستند از ایران در جشنواره بین‌المللی فیلم مستند «هات‌داکس» کانادا به نمایش درآمدند.

فیلم‌های مستند سینمایی «رویاهای دم صبح» ساخته‌ مهرداد اسکویی محصول ایران و «سونیتا» ساخته رخساره قائم‌مقامی محصول آلمان، سوئیس و ایران در بخش فیلم‌های بلند این جشنواره شرکت دارند. «رویاهای دم صبح» در بخش نسل نو جشنواره فیلم برلین حضور داشت و «سونیتا» جایزه معتبر جشنواره ساندنس را گرفته است.
در بخش نیمه‌بلند فیلم «اعتراض وارد نیست» ساخته فرناز جورابچیان و محمدرضا جورابچیان و فیلم کوتاه «بَرد» ساخته حمید جعفری به عنوان دیگر نمایندگان ایران در این جشنواره حضور دارند که هر کدام سه بار برای مخاطبان به نمایش درمی‌آید.
جشنواره بین‌المللی فیلم مستند هات‌داکس کانادا که مهم‌ترین و بزرگ ترین جشنواره فیلم مستند و بازار فیلم در آمریکای شمالی است، در بیست‌وسومین دوره خود ۲۳۲ فیلم را از ۵۱ کشور جهان به نمایش می‌گذارد.این جشنواره از ۲۸ آوریل تا ۸ می ( ۹ تا ۱۹ اردیبهشت) در تورنتو برپاست.
این جشنواره که یکی از مهم ترین مکان‌ها برای مشاهده و بحث پیرامون مستندهای برجسته سال است، برای ترویج و تولید باکیفیت فیلم مستند در جهان و کانادا پایه‌گذاری شده است و هر ساله بیش از ۲۰۰ فیلم در این جشنواره به نمایش گذاشته می‌شود و به طور معمول بیش از دو هزار نفر مستندساز، تهیه‌کننده، خریدار و توزیع‌کننده در جهان حضور دارند.
«سونیتا» در سال ۲۰۱۵ در بخش رقابتی جشنواره بین‌المللی فیلم مستند آمستردام  هم حضور داشت. این فیلم در جشنواره ساندنس موفق به کسب جایزه بزرگ هیات داوران و بهترین فیلم از نگاه تماشاگران شد که از بزرگ ترین موفقیت‌های یک مستند ایرانی است.
مستند «بَرد» درباره زنی از توابع روستای رامهرمز است که هر روز با پتک و دیلم به کوه می‌رود، سنگ استخراج می‌کند و می‌فروشد تا معاش خود و خانواده‌اش را تامین کند.این فیلم ۲۵ دقیقه‌ای همچنین به عنوان نماینده ایران در بیست و یکمین جشنواره جهانی «ویزیون دو رِئِل» سوئیس روی پرده رفت که در نهایت جایزه «بهترین نوآوری در فیلم مستند کوتاه» را برای سینمای مستند ایران و حمید جعفری به همراه داشت.
مستند «اعتراض وارد نیست» ساخته فرناز جورابچیان و محمدرضا جورابچیان طی مدت سه سال ساخته شده و زندگی پنج مهاجر افغانستانی را به تصویر می‌کشد اما بر خلاف تصاویر رایج از مهاجران افغانستان، این فیلم نگاهی متفاوت از آن ها ارائه می‌دهد. مهاجرانی که به عنوان توپ جمع‌کن در زمین تنیس‌های تهران مشغول به کار هستند، این ورزش را از سنین پایین فرا می‌گیرند. آن ها در بسیاری از مسابقات روزهای تعطیل باشگاهای خصوصی تنیس که ثبت نام برای عموم آزاد است شرکت می‌کنند و برخی از ایرانی‌ها را هم شکست می‌دهند.
فیلم «رویاهای دم صبح» به کارگردانی مهرداد اسکویی نیز به زندگی هفت دختر نوجوان در کانون اصلاح و تربیت شهر تهران می پردازد. مهرداد اسکویی پیش از این هم در سال ۲۰۰۸ با مستند «روزهای بی‌تقویم» موفق به دریافت جایزه بهترین فیلم نیمه‌بلند از این جشنواره شد.