هنروتجربه: خبرهای مرتبط با برگزاری جشنواره کن این روزها از اخبار مورد توجه رسانه‌هاست. فیلم‌های جدید اکران شده و گمانه زنی‌های درباره موفقیت فروش این فیلم‌ها را هم می‌توان در رسانه‌ها پیگیری کرد.البته برگزاری جشنواره فیلم سبز پس از وقفه‌ای ده ساله هم بهانه‌ خوبی شده تا خبرگزاری‌ها به سراغ هنرمندان رفته و هشدارهای آن‌ها را در ارتباط با تخریب محیط زیست و صدمات آن مطرح کنند. امروز(شنبه ۲۵ اردیبهشت) داریوش مهرجویی و کیومرث پوراحمد هنرمندانی بودند که در گفت‌وگوهایی جداگانه از ضرورت حفظ محیط زیست گفته‌اند. پوراحمد با نقل خاطره‌ای این ضرورت را گوشزد می‌کند:« سال ۱۳۶۰ در کلاردشت سریال هفت قسمتی به نام «تابستان سال آینده» را ساختم. از آن سال تا پارسال به کلاردشت سفر نکرده بودم تا اینکه سال گذشته به این شهر رفتم و از دیدن این شهر که زمانی برای خودش بهشتی بود گریه ام گرفت. دیدم جنگل ها و مراتع کلاردشت تخریب شده اند و در اطراف آن‌ها ویلاهای زشتی ساخته اند و کوچه های زیبای کلاردشت غرق در نایلون و زباله شده بود. از دیدن این تصاویر واقعا گریه‌ام گرفت. با خودم فکر کردم ما با محیط زیست‌مان چه کار می‌کنیم که این چنین در حال نابود شدن است.»

از محیط زیست می‌رسیم به اخبار مرتبط با گروه هنروتجربه که با خبری از اکران فیلم «قیچی» در گروه هنروتجربه آغاز می‌شود.طبق خبری که در چند خبرگزاری از جمله ایلنا، مهر و ایسنا انتشار یافته فیلم «قیچی» نخستین فیلم بلند سینمایی کریم لک‌زاده و به تهیه کنندگی احسان فولادی فرد تابستان امسال در گروه هنر و تجربه اکران می‌شود.این فیلم که در بازار فیلم جشنواره کن هم عرضه شده، در جشنواره سی‌و پنجم فیلم فجر در بخش هنروتجربه به نمابش درآمد.عباس غزالی، سروش صحت، بهزاد دورانی، محمدرضا داوودنژاد، رابعه مدنی، سونیا سنجری و… از جمله بازیگران این فیلم هستند.

پیمان قاسم‌خانی فیلم‌نامه نویس نام آشنای سینما و تلویزبون که اولین فیلم خود را با نام«خوب،بد،جلف» را کارگردانی کرده، در گفت‌وگویی با باشگاه خبرنگاران جوان به توضیح درباره این فیلم و تجربه کارگردانی پرداخته و در پایان این گفت‌وگو درباره گروه هنروتجربه و جایگاه آن گفته‌است:«سینمای هنروتجربه یکی از بخش‌های خوب سینمای کشورمان است که تا به امروز توانسته استعدادهای بسیاری را کشف کند و در جایگاه خودش موفق باشد و هنرمندان بسیاری را به خودش جذب کند. امیدوارم این بخش هم بتواند بیش از گذشته جایگاه خودش را پیدا کند و از حالت اجاره نشینی بیرون بیاید.»

امیر پورکیان تهیه‌کننده فیلم «گاهی» هم در گفت‌‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان به مقوله اکران فیلم‌‌ها در سینمای ایران پرداخته و درباره تجربه فیلم «گاهی» توضیح داده‌است:«ما در فیلم گاهی با حذف فیلم‌بردار از سینمای ایران سعی کردیم،یک تجربه جدید رقم بزنیم.جسارت و توان ما در این حد بوده و قصد نداریم آن را به کل سینما تعمیم دهیم.اما بنده از دوستانی که این فیلم را می‌کوبند تقاضا می‌کنم،اگر می‌توانند فیلم بهتری بسازند.»