هنر و تجربه:شان پن که همه از صراحت کلام او شنیده‌اند، حرف‌های زیادی درباره وضعیت حال حاضر هالیوود دارد. او به‌تازگی درباره فیلم جدیدش، «آخرین چهره» که اولین نمایشش را در این دوره از جشنواره کن تجربه خواهد کرد، گفت‌وگویی کرده و صنعت سینما را یک «شیاد همه جا حاضر» نامیده است.

پن با تأسف در ادامه‌ی صحبت‌هایش می‌گوید: «هالیوود حالا بیش‌تر علاقه‌مند به فروش فیلم‌هاست تا تولیدشان؛ و این در حالی است که استودیوهای فیلم‌سازی کارشان را با آدم‌های رؤیاپردازی شروع کردند که عاشق سینما بودند.»او درباره موفقیت فیلم جدیدش هم چنین اعتقادی دارد: «فکر می‌کنم همه چیز به موفقیت فیلم در جشنواره کن برمی‌گردد. به نظرم اگر فیلم با واکنش خوبی مواجه نشود محو خواهد شد و این می‌تواند واقعاً مایه‌ی شرمساری باشد چون به تمام معنا، فیلم این دوره و زمانه است و بازی‌های چشم‌گیری دارد.»

او در پاسخ به این‌که چرا بیش‌تر فیلم نمی‌سازد («آخرین چهره» پنجمین فیلم او در مقام کارگردان است؛ اثر قبلی پن با نام «در حیات وحش» در سال ۲۰۰۷ با برخورد گرم منتقدان روبه‌رو شد) می‌گوید: «باید بدانید که با وجود همه مشکلات و موانعی که سر راه شما وجود دارند می‌خواهید شیفته‌ی فیلم‌تان باقی بمانید و هر طور که شده آن را بسازید. شما ایده‌های زیادی دارید اما سراغ فیلمی می‌روید که دوست دارید در حال‌وهوای آن نفس بکشید.»

در «آخرین چهره» شارلیز ترون و خاویر باردم در نقش دو مددکار در کشور لیبریا ظاهر شده‌اند.

منبع: ایندی‌وایر