هنر و تجربه:«کوئن میدیا گروپ» حقوق پخش مستند بلند برتران تاورنیه در آمریکای شمالی را به دست آورد؛ مستندی با عنوان «سفر در سینمای فرانسه» که اولین نمایشش را در بخش کلاسیک‌های کن تجربه می‌کند و درباره تاریخ سینمای فرانسه از ۱۹۳۰ تا اوایل ۱۹۷۰ است.

«سفر در سینمای فرانسه» شامل گفت‌وگو‌ها و تصاویر آرشیوی از ژان رنوآر، کلود سوته، ژان‌لوک گدار، لویی مال، فرانسوا تروفو و ژاک بکر می‌شود.چارلز اس. کوئن، مؤسس و رییس «کوئن میدیا گروپ» در این باره می‌گوید: «”سفر در سینمای فرانسه” از همین حالا یک اثر کلاسیک مهم است که برای جلب توجه و الهام بخشیدن به سینمادوستان و خوره‌های فیلم سراسر جهان ساخته شده است. ما بیش از این نمی‌توانیم خوش‌حال و مفتخر باشیم که این شاهکار تاورنیه را به تماشاگران‌مان در سراسر آمریکای شمالی عرضه خواهیم کرد.»

برتران تاورنیه به سبک و شیوه‌ی مارتین اسکورسیزی در «سفر شخصی در سینمای آمریکا»، رویکردی شخصی و سوبژکتیو به سینمای فرانسه داشته است. البته این مستند به بستر تاریخی و سیاسی بعضی فیلم‌ها نیز می‌پردازد و درباره برخی از کارگردانان هم اطلاعات و حکایت‌هایی را با تماشاگرانش سهیم می‌شود.

تاورنیه که به همراه تیئری فرمو، مسئول هنری جشنواره کن، ریاست جشنواره لومیر در لیون را بر عهده دارد، درباره این اتفاق می‌گوید: «خیلی خوش‌حالم که سفر این مستند به آمریکای شمالی و دیدارش با تماشاگران آن‌جا قطعی شد. دوست دارم این فیلم به عنوان قدردانی از کارگردانان، نویسندگان، بازیگران و موسیقی‌دان‌هایی دیده شود که در زندگی من پدیدار شدند.»

منبع: ورایتی

برچسب‌ها: