هنروتجربه: امروز، شنبه (۸ خرداد) در حالی که بازگشت عوامل فیلم «فروشنده» به کارگردانی اصغر فرهادی از فرانسه، بازتاب‌های زیادی در رسانه‌ها داشت، خبر همکاری پنه‌لوپه کروز و خاویر باردم در فیلم تازه فرهادی نیز در صفحات فرهنگ و هنر مطبوعات منتشر شده و تب و تاب جشنواره کن با این خبر هنوز از بین نرفته است.در این میان خبرگزاری ایسنا دلنوشته‌ای از مسعود کیمیایی برای اصغر فرهادی منتشر کرد که در آن آمده است:« سینمای اصغر فرهادی را دوست دارم از سینمای قدیم می‌آید که انسان دارد، آدم دارد، پدر دارد، مادر دارد، بچه دارد، خیابان و کاسب و دادگاه و اتوبوس و مترو دارد، عشق دارد و داستان انسان در روزگار خودش را دارد. عکس‌نویسی (دکوپاژ) دارد، عکس‌هایش نثر دارد و آن هم که جایزه می‌دهد می‌داند روزگار سینمای فلز و سرد بی‌آدم و بی‌راز گذشته است. راز سینما در آدم‌هایش است. این راز، هنر را سرپا نگه می‌دارد. راز، قلب عشق و ذات انسان است. فیلم‌های اصغر فرهادی از سینمای نامدار می‌آید، چیزی از انسان را روایت می‌کند. عبور کرده خلف پیترو جرمی، نانی لوی و ولگردهای فلینی و روکو و برادران ویسکونتی است، در همان جاها زندگی می‌کند اما سینماگر امروز هم هست. نگاه به مارگیر رقص در غبار در همان یک وید (عکس، پلان) رنگ غروب، مارگیر کجای قاب حرکت کند از پشت جای دقیق قطع عکس و قد و اندازه بازیگران در یک نمای عمومی که کِی، کجا بایستد، کی راه برود و گفت‌وگوها به کجای این تصویرهای حساب شده شروع و تمام شود.»

همچنین هشتادمین آیین دیدار گروه هنر و تجربه که رونمایی از مستند «دره ستارگان» به کارگردانی الهام قره‌خانی و مهرتاش مهدوی که به زندگی شهرداد روحانی پرداخته است، بود که با شب تولد این موزیسین معروف ایرانی همزمان شده بود. گزارش این مراسم نیز در روزنامه‌های زیادی چون کسب و کار، صمت، خراسان، وقایع اتفاقیه و… منتشر شده است. این مستند از ۱۶ خرداد در گروه سینمایی هنر و تجربه اکران می‌شود.

در ادامه خبرگزاری مهر گفتگویی با بایرام فضلی کارگردان و فیلم‌بردار با سابقه سینما داشته است. فضلی که پیش از این فیلم «باز هم سیب داری؟» را در گروه هنر و تجربه اکران داشت، پیرامون شرایط فیلم‌سازی و حمایت دولت از فیلم‌سازان توضیح داده است. «فیلم «باز هم سیب داری؟» پس از مدت ۱۰ سال از زمان ساخت به صورت محدود در گروه سینمایی «هنر و تجربه» اکران شد و متاسفانه عده‌ای با برداشت‌های نادرست خود از این فیلم باعث سوءتفاهم‌هایی شده و مسبب این امر شدند که برخی ارگان‌های دولتی نسبت به همین اکران محدود واکنش نشان دهند. متاسفانه واکنش‌های منفی این ارگان‌ها نسبت به «باز هم سیب داری؟» بدون مطالعه و حتی در مواردی بدون دیدن خود فیلم بود. من فیلمساز مستقل از جریان‌های عادی سینمای ایران هستم و تمام تلاشم احیای جنبه‌های زیباشناسانه در سینماست. این تخریب‌های بی‌اساس باعث می‌شود تا فیلمسازیِ مستقل در سینمای ایران کمرنگ شود.»

فضلی با اشاره به این نکته که فیلم «بازهم سیب داری؟» در صورت اکران مناسب با استقبال مخاطبان مواجه می‌شد، گفت:« با توجه به وضعیت پیش آمده برای این فیلم قطعا نخستین قدمی که در راستای تولید فیلم دومم برخواهم داشت فراهم کردن شرایط اکران آن است. فیلم‌سازی برای من به هیچ عنوان سخت نیست، بلکه اکران فیلم  بسیار مشکل است.»

مدیر فیلمبرداری «خواب تلخ» اضافه کرد:«برای تولید باز هم سیب داری؟ خودم سرمایه‌گذاری کردم و اکران محدود باعث شد تا فیلم بازگشت سرمایه نداشته باشد. بنابراین برای ساخت فیلم دوم نیاز به کمک‌‌ نهادهای دولتی چون بنیاد سینمایی فارابی دارم. بر این اساس با توجه به آماده کردن چند فیلمنامه هنوز نتوانسته‌ام ساخت فیلم دومم را کلید بزنم. در سال ۱۳۹۳ فیلمبرداری فیلم «شرفناز» به کارگردانی حسن نجفی را به سرانجام رساندم که امیدوارم به زودی اکران شود. همچنین مدیریت فیلمبرداری فیلم‌های «بی‌سایه» به کارگردانی ابوالفضل صفاری و «فردا روز دیگری است» به کارگردانی محرم زینال زاده را نیز در سال گذشته بر عهده داشتم که اکنون در مراحل نهایی آماده‌سازی برای اکران هستند.»

در روزنامه سینما اشاره‌ای به پایان اکران فیلم «من ناصر حجازی هستم» به کارگردانی نیما طباطبایی شده است. گویا نسخه کامل این مستند ناصر حجازی از هفته آینده در شبکه نمایش خانگی توزیع می‌شود. در قسمتی دیگر از روزنامه سینما خبر به پایان رساندن فیلم‌نامه دیگری توسط پیمان معادی به نام «گوش شکسته» بعد از «بمب» که موفق به دریافت پروانه ساخت نشد، منتشر شده است. «گوش شکسته» یک درام اجتماعی است و گویا معادی مصر است که فیلم تازه‌اش را در سال جاری کلید بزند.