هنروتجربه: با برگزاری نشست خبری فیلم «فروشنده» به کارگردانی اصغر فرهادی رسانه‌های مختلفی چون هنرآنلاین، ایسنا، مهر، آرمان امروز و… به بازتاب گزارش این مراسم پرداخته‌اند. همچنین خبر اکران دوباره فیلم «ساکن طبقه وسط» به کارگردانی شهاب حسینی از ۱۶ خرداد در گروه هنر و تجربه، در رسانه‌های زیادی منتشر شده است. در ادامه امروز، ۱۱ خرداد با ورق زدن صفحات فرهنگ و هنر، خبرهایی پیرامون گروه هنروتجربه منتشر شده است، که مروری بر برخی از آن‌ها داشته‌ایم.

در خبرگزاری ایسنا گفت‌وگویی با محمدرضا رحمانی کارگردان فیلم «گاهی» منتشر شده است. رحمانی پیرامون فضای فیلمش توضیح داد:« سال‌هاست که سینمای مستقل در دنیا به عنوان سینمایی پیشرو و به دنبال اندیشه بوده است؛ همچنین فیلم‌سازانی که می‌توانستند با فیلم‌های ارزان‌تر دغدغه‌های خود را به تصویر بکشند همیشه در این نوع سینما فعالیت می‌کردند؛ سینمایی که در آن بتوان مهم‌ترین عوامل فیلم مانند سه پایه دوربین، موسیقی، طراحی صحنه و… را از آن حذف کرد و این تفکر جرقه‌ ساخت فیلمی تجربی را در ذهن من روشن کرد.»

رحمانی از اکران گاهی در گروه هنروتجربه احساس رضایت کرد:« زمانی که فیلم‌سازی می‌پذیرد که اثرش در هنروتجربه اکران شود دیگر نباید توقع عجیب و غریب از آن داشته باشد؛ همین که این فیلم بتواند جای خود را در میان مخاطبان باز کند، دیده شود و افراد درموردش صحبت کنند، کافی است.»

این کارگردان در ادامه به وضعیت بازگشت سرمایه‌ی فیلم‌های تجربی اشاره کرد و گفت:« زمانی که بحث سینما می‌شود همه می‌دانیم که این رسانه در وهله اول برای سرگرمی است بعد برای صنعت و تجارت و در کنار این‌ها می‌توان سینما اندیشه را هم داشت چرا که در اغلب فیلم‌های این سینما بازگشت سرمایه صورت نمی‌گیرد و تهیه‌کننده برای پذیرفتن مخارج آن باید ریسک کند. در چند سال اخیر که تولیدات سینمای ما کمتر شده است، هزینه‌های زندگی مردم نیز بالاتر رفته و فیلم‌سازی را در این شرایط سخت‌تر کرده است. با توجه به این مسائل تصمیم گرفتیم به سمت ساخت فیلمی ارزان برویم چرا که وقتی هزینه‌های تولید فیلم بالا می‌رود این سوال مطرح می‌شود که اصلا چرا باید چنین فیلمی ساخته شود؟! فیلمی که اگر ضرر نکند احتمالا سودی هم نخواهد کرد.»

رحمانی درباره‌ی نحوه‌ی تبلیغات گروه هنر و تجربه، بیان کرد:« احساس می‌کنم در موضوع تبلیغات باید کارهای ویژه‌ای در این گروه صورت بگیرد. هنروتجربه می‌تواند با جمع کردن اهالی فن تبلیغات تغییراتی را در این بخش از کار خود دهد. اگر این اتفاق بیفتد متوجه می‌شویم که راه درستی را پیش گرفته‌ایم. هنروتجربه می‌تواند از همان راه‌های سینمای بدنه و حتی به شیوه‌های بهتر به تبلیغات فیلم‌های خود بپردازد.»

او در عین حال گفت:« تا همین جای کار جای شکرش باقی است که این گروه که از فیلم‌هایی هنری و تجربی حمایت می‌کند راه‌اندازی شده است و کاری می‌کند تا فیلم‌ها دیده شوند تا افراد بتوانند در مورد آن‌ها صحبت کنند چرا که اگر فیلم‌سازی بتواند فیلمش را اکران کند با درآمد حاصل از فروش آن می‌تواند بر روی فیلم بعدی خود کار کند و این‌طور است که چرخه سینما به دلیل چرخیدن سرمایه کار خود را به درستی انجام می‌دهد.»

در آخر رسانه‌های متفاوت خبر اکران فیلم «ایستاده در غبار» به کارگردانی محمدحسین مهدویان را از ۱۹ خرداد در گروه هنروتجربه، در رسانه‌های مختلف منتشر کرده‌اند.