هنر و تجربه: شماره بیست‌و‌ششم ماهنامه هنر و تجربه منتشر شد. این شماره در ۱۳۵ صفحه، به نقد فیلم‌های اکران شده در گروه هنروتجربه، گزارش‌های مختلفی از جلسات نقد و بررسی، آیین دیدار با عوامل فیلم‌ها و مسائل مربوط به این گروه سینمایی می‌پردازد.

در بخش حرف اول، آغازگر شماره بیست و پنجم ماهنامه، مهرداد اسکویی درباره انتخاب اخلاقی خود بین اکران کردن یا نکردن مستندش «رویاهای دم صبح» نوشته است. سمیه علیپور گزارشی از اکران نشدن این فیلم در هنر و تجربه و دوراهی پیش پای مستندساز تهیه کرده است. محمد تهامی‌نژاد پژوهشگر سینمای مستند نیز در مطلبی با عنوان «چرا مباحث اخلاقی در قلب مستندسازی قرار دارد؟» به مبحث اخلاق در مستند موضوع پرونده مجله می‌پردازد. به روال شماره‌های قبل گزارش‌هایی از جلسات نقد و بررسی فیلم‌ها در تهران و مشهد و اصفهان و همچنین جلسات آیین دیدار با عوامل فیلم ارائه شده‌است.

در این شماره از ماهنامه هنر و تجربه ۱۵ نقد درباره ۹ فیلم به چاپ رسیده است. نقد سیدرضا صائمی بر فیلم‌های «خواب است پروانه» و «پسرانی با گوش‌های شکسته»، عزیزالله حاجی مشهدی بر «برای گونگادین بهشت نیست» و «بدون مرز»، سحر عصرآزاد درباره فیلم «بدون مرز»، شادی حاجی مشهدی درباره فیلم‌ «گاهی»، علیرضا نراقی روی فیلم‌های «پات»، «فصل هرس» و «دونده زمین»، زهرا مشتاق بر «دونده زمین»، علی اصغر کشانی و فریبا اشویی درباره فیلم «گاهی»، مینو خانی درباره «تابو» و بالاخره نقد پیروز کلانتری بر مستند «برای گونگادین بهشت نیست» در این شماره به چاپ رسیده‌اند.

همچنین در این شماره  گفتگوهایی با کارگردانانی که فیلم‌هایشان در هنر و تجربه به نمایش درآمده انجام شده است. سحر عصرآزاد با مزدک میرعابدینی کارگردان «خواب است پروانه» گفتگو کرده است و فرانک آرتا با کمال تبریزی کارگردان «دونده زمین». مصاحبه زهرا مشتاق با محمدرضا رحمانی کارگردان «گاهی» و امیرحسین ثنایی با غلامرضا نعمت‌پور کارگردان «برای گونگادین بهشت نیست»به همراه مصاحبه امیرحسین عسکری کارگردان «بدون مرز» با علی‌اصغر کشانی و خسرو معصومی کارگردان «تابو» با جواد طوسی دیگر گفتگوهای شماره ۲۶ ماهنامه هنر و تجربه هستند.

پنجمین قسمت از مفاهیم و رویکردها در سینمای تجربی، ششمین قسمت از بازخوانی مکاتب سینمایی و روایت فیلم‌سازان از اکران فیلم‌هایشان در هنرو تجربه دیگر قسمت‌هایی هستند که در مجله چاپ شده‌اند. معرفی کتاب این شماره به صدا و تصویر اثر میشل شیون اختصاص دارد.

نسخه pdf شماره ۲۶ ماهنامه هنر و تجربه

برچسب‌ها: