هنروتجربه: چهارمین جشنواره فیلم‌های ایرانی در پاریس، این روزها میزبان فیلم‌های متنوعی از سینمای ایران است. این جشنواره از ۱۲ خرداد در پاریس آغاز شده و تا ۱۸ خرداد هم ادامه دارد.

جشنواره در سه بخش سینمای کمدی، پانورامای سینمای معاصر ایران و فیلم‌های کوتاه برگزار می‌شود و در بخش پانورامای سینمای معاصر تعدادی از فیلم‌های به نمایش درآمده در گروه هنروتجربه هم حاضر هستند. «روز مبادا»، «احتمال باران اسیدی»، «پریدن از ارتفاع کم» و هم‌چنین «یک شهروند کاملا معمولی» از جمله این فیلم‌ها هستند.
در بخش سینمای کمدی ایران، هفت فیلم شامل «شب نشینی در جهنم» ساخته ساموئل خاچیکیان و موشق سروری، «اجاره نشین‌ها» به کارگردانی داریوش مهرجویی، «لیلی با من است» و «مارمولک» از کمال تبریزی، «آتش بس» ساخته تهمینه میلانی، «دایره زنگی» به کارگردانی پریسا بخت‌آور و «پا در هوا» ساخته نادر تکمیل همایون به روی پرده می‌روند.
به گزازش سایت این جشنواره سینمایی، در بخش پانورامای فیلم‌های معاصر ایرانی که شامل چند فیلم اکران نشده نیز است، فیلم «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی که اخیرا در جشنواره کن دو جایزه بهترین بازیگری و فیلم‌نامه را به دست آورد، «وارونگی» به کارگردانی بهنام بهزادی نماینده ایران در بخش نوعی نگاه کن ۲۰۱۶، «روز مبادا» ساخته فائزه عزیرخانی، «شکاف» به dreadlock rasta کارگردانی کیارش اسدی‌زاده، «احتمال باران اسیدی» ساخته بهتاش صناعی‌ها، «چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت» از وحید جلیلوند، «پریدن از ازتفاع کم» به کارگردانی حامد رجبی و «یک شهروند کاملا معمولی» از مجید برزگر نمایش خواهند داشت.
اما بخش فیلم‌های کوتاه چهارمین دوره جشنواره فیلم‌های ایرانی پاریس نیز میزبان نمایش پنج فیلم کوتاه شامل «جایی که دیگر زندگی نمی‌کنیم» ساخته سعید ولی زاده، «ماری جوانا» ساخته مصطفی سیاری و مجید فرهنگ، «چله» به کارگردانی داوود خیام، «گرگ و میش» از هامان فولادوند و «ماهی سرخ شده» از لیلا خلیل‌زاده می‌شود.

نمایش فیلم «فروشنده» در این جشنواره که دومین نمایش جهانی فیلم نیز بود با استقبال گسترده تماشاگران ایرانی و غیرایرانی جشنواره در پاریس روبه‌رو شد. عکس زیر تصویری از صف تشکیل‌شده در نمایش ویژه این فیلم را نشان می‌دهد.

CkIfRrdWUAEh1Hj