هنر و تجربه- شراره داودی: نشست خبری فیلم سینمایی «ایستاده در غبار» در آستانه اکران سراسری و گروه «هنروتجربه» در موسسه اوج برگزار شد. در این نشست حبیب والی‌نژاد تهیه‌کننده اثر، محمد حسین مهدویان کارگردان فیلم، علی سرتیپی توزیع‌کننده، محمدرضا شجاعی طراح صحنه و هادی حجازی‌فر بازیگر نقش حاج احمد متوسلیان در مراسم حضور داشتند.

محمدحسین مهدویان، کارگردان این اثر سینمایی با بیان اینکه «ایستاده در غبار» علاوه بر اکران عادی در گروه سینمایی هنروتجربه هم به نمایش درمی‌آید، اظهار کرد:« در ابتدا که بحث چنین اکرانی مطرح شد، برخی از دوستان موافق این ایده نبودند. اما خودم فکر می‌کردم خیلی هم خوب است و از این پیشنهاد خیلی استقبال کردم».

او ادامه داد:« به هر حال این فیلم ویژگی‌های روایی خاصی دارد و معلوم نیست در اکران عمومی با آن چه برخوردی صورت می‌گیرد، در ابتدای راه برای اکران این‌طور فکر می‌کردیم که بهتر است فیلم را در سالن‌های کمتر اما در مدت زمان طولانی‌تر به نمایش بگذاریم. اما حالا با داشتن هر دو شکل ،اکران گسترده‌تری خواهیم داشت و حتی بعد از تمام شدن اکران عمومی می‌توانیم همچنان اکران «هنر و تجربه» را داشته باشیم. ضمن اینکه سینماهای این گروه ارزش افزوده‌ای را به اکران ما اضافه کرده و با توجه به تماشاگر بالقوه‌ای و تبلیغاتی که دارد، می‌تواند به دیده شدن هرچه بهتر فیلم ما کمک کند».

حذف چند دقیقه به خواست خانواده

این کارگردان جوان در پاسخ به این پرسش که چه تعاملاتی را با خانواده احمد متوسلیان داشته‌اند، عنوان کرد:«وقتی فیلم آماده شد، بعد از این‌که خانواده دیدند، نظراتی داشتند و بخش‌هایی از فیلم ابهاماتی داشت که می‌خواستند برطرف شود. بعد از جشنواره جلسات زیادی داشتیم و درباره این صحنه‌ها صحبت کردیم و رویه ما این بود که اگر قرا است فیلم اکران شود، مورد تایید خانواده حاج dreadlock rasta احمد باشد، بخش‌های از فیلم را به خواست خانواده کوتاه کردیم که البته زیاد نیست و به روایت فیلم هم ضربه نمی‌زند. از طرف دیگر خانواده هم با ما تعامل‌هایی داشتند و با اینکه صحنه‌هایی بود که شاید دوست نداشتند در فیلم باشد، اما به دلیل اینکه به روند فیلم آسیب می‌زد، موردی با آن‌ها نداشتند».

مهدویان با اشاره به اینکه میزان حذفیات فیلم اندک است، تاکید کرد: «این فیلم که اکران خود را به زودی آغاز می‌کند، نسبت به فیلمی که در جشنواره اکران شده، ۲ تا۳ دقیقه کوتاه شده است، ولی سعی ما این بوده که به فیلم آسیب زده نشود. در این میان خانواده متوسلیان همان‌طور که تاکنون کنار ما بودند، در لحظه‌های دیگر هم خواهند بود».

کارگردان «آخرین روزهای زمستان» با بیان اینکه پیش فروش بلیت فیلم شروع شده است، نیز اظهار کرد: «با توجه به این‌که چندروزی است پیش فروش بلیت شروع شده ، استقبال زیادی از فیلم اتفاق افتاده و شاید حتی تصور اینکه ما خودمان بلیت‌ها را می‌خریم وجود داشته باشد، اما این طور نیست. من دوست دارم فیلمم اکران شود و در سینما دیده شود و مردم بیایند و ببینند و برایم خیلی جالب است که بدانم مردم با این نوع فیلم‌ها و این شکل از روایت ارتباط برقرار می‌کنند و نظرشان چیست».

هادی حجازی‌فر بهترین انتخاب بود

مهدویان درباره نحوه انتخاب بازیگر برای نقش‌های رئال این پروژه نیز توضیح داد:« ما تجربه‌ای در مجموعه «آخرین روزهای زمستان» در انتخاب بازیگر داشتیم، با این‌حال نقش‌ها سخت بودند، مخصوصا که فیلم لحنی شیوه رئالیستی دارد و بازیگر باید همه امکان‌هایی که برای بازیگری دارد را از خودش بگیرد و به یک شکل از بازی واقعی برسد. در عین حال به دنبال بازیگر چهره هم نبودیم که در ذهن مخاطب آشنا باشد».

او با بیان اینکه از همان ابتدا هادی حجازی‌فر یکی از گزینه‌های اصلی بوده، عنوان کرد:« عکس‌های او را دیده بودم، اما مخالف بودم، به دلیل اینکه به گریم سنگینی نیاز داشت و نگران بازی در صحنه‌های سخت بودم. اما بعد از اینکه افرادی آمدند و حتی تست گریم زدیم و چیزی نشد که می‌خواستم، هادی را برای تست گریم آوردند، استایل، نحوه راه رفتن و مواجه‌اش با ما به نظرم خیلی مناسب حاج احمد بود. این طور شد که او را به دست شهرام خلج (گریمور) سپردیم و نتیجه خیلی خوبی بدست آمد. هادی حجازی‌فر بهترین انتخاب برای این نقش بود».

مهدویان-حبیب والی‌نژاد

فکر می‌کردند خبر زنده بودن حاج احمد جزئی از کمپین ماست

طی روزهای اخیر خبرهایی مبنی بر زنده بودن حاج احمد و سه دیپلمات دیگر منتشر شده و هم‌زمانی با اکران فیلم باعث شد تا مهدویان در این باره و احساسی که از شنیدن خبر داشته، بگوید. او در این‌باره توضیح داد:« وقتی خبر را شنیدم، برایم عجیب بود. شاید باورتان نشودحتی کسانی که به من نزدیک‌تر بودند، فکر می‌کردند این خبر جزئی از کمپین ماست! واقعا برایم تعجب آور بود که وقتی اظهارنظرهای جدی درباره زنده بودن حاج احمد به میان آمده و حتی آقای محسن رضایی با جدیت گفته که آن‌ها زنده هستند، فیلم ما هم قرار است اکران شود و اصلا نمی‌دانم چه شد که ما سال قبل تصمیم گرفتیم فیلم بسازیم، اردیبهشت خواستیم آن را اکران کنیم، نشد و حالا با این خبر هم‌زمان شده است. من دوست دارم احمد متوسلیان برگردد و فیلم را ببیند. اما هیچ تصوری ندارم که چه می‌شود و چطور می‌شود».

«ایستاده در غبار» هم مستند است هم داستانی ، در عین حال نه مستند است و نه داستانی

بخش دیگری از صحبت‌ها به مستند یا داستانی بودن این فیلم سینمایی که بازسازی از خاطرات آدم‌هاست، اختصاص پیدا کرد، مهدویان یادآور شد:« سینما این پیش فرض را دارد که فیلم‌ها یا مستند هستند یا داستانی، اما فیلم من فرق می‌کند،ایستاده در غبار هم مستند است هم داستانی و در عین حال نه مستند است و نه داستانی.  یک مدل فیلم است که شیوه خاصی برای روایت‌گری دارد. اما چیزی که مسلم است این فیلم برای نمایش در سینما ساخته و طراحی شده است، از  صحنه پردازی‌ها و اجرا تا فیلم‌برداری و طراحی‌‌ آن برای نمایش روی پرده سینماست. همچنین درباره یک قهرمان ملی است که باید در سینما نمایش داده شود تا مردم آن را ببینند».

این کارگردان که در دو تجربه قبلی خودش به زندگی قهرمانان جنگ پرداخته، دراین‌باره که آیا باز هم در همین فضا فیلم خواهد ساخت، عنوان کرد: «معلوم نیست که من به همین شکل و درباره یکی از قهرمان‌های جنگ بسازم. در همین حین به موضوعات مختلفی فکر می‌کنم و سوژه‌های متفاوتی را هم در ذهن دارم. اما در پسِ ذهنم خیلی دوست دارم فیلم ساختنم درباره قهرمان‌های جنگ بدل به سه‌گانه شود. اما این سومی لزوما فیلم بعدی من نخواهد بود اما قطعا ادامه تلاشی است که از «آخرین روزهای زمستان» شروع کردم. حقیقت این است که بسیار دوست دارم درباره محمد بروجردیفیلمی بسازم و پژوهش‌هایی هم در این زمینه داشتم، ایده‌هایی هم دارم که مطمئن هستم قطعا متفاوت خواهد شد، حتی متفاوت‌تر از آن‌چیزی که در ایستاده در غبار دیدیم».

جنگ بستر خوبی برای پرداخت درام است

محمدحسین مهدویان با تاکید بر اینکه کار کردن درباره جنگ کار سختی است، خاطر نشان شد:« وقتی بخواهید به یک روایت شخصی از موضوعات جنگ برسید، کار سخت‌تری در پیش دارید و آدم باید پوست کلفت باشد که بتواند در راه بماند. باید تعاملات زیادی داشت و با خیلی از آدم‌ها حرف بزنی که حتی دوست نداری و فایده‌ای برای فیلمت هم ندارد. اما وقتی می‌خواهی درباره جنگ بسازی باید این کار را انجام دهی. آقای والی‌نژاد در پروژه‌هایی که کار می‌کردیم همیشه کارها را بر عهده می‌گرفت. اینکه «ایستاده در غبار» ساخته شد و من می‌توانم فیلم را از خودم بدانم، به دلیل حضور والی نژاد در این مسیر بوده است».

او ادامه داد:« فیلم‌نامه‌هایی مانند ایستاده در غبار و آخرین روزهای زمستان که تنها ایده‌ای در ذهن هستند، برای اینکه روی کاغذ بیایند، روند سختی را در پیش دارند. ولی غیر از این سختی‌ها نگه داشتن کار هم مسئله مهمی است و حتی جاهایی بود که فکر می‌کردم شاید اصلا نتوانیم این مسیر را ادامه دهیم اما شرایط درست شده و فیلم ساخته شده است، اما هنوز از تونل مرگ خارج نشده‌ایم و تازه میانه راه هستیم».

حضور بازیگرها در کمپین‌های حمایتی برخی فیلم‌ها از سوالاتی بود که درنشست مطرح شد، مهدویان درباره این حمایت‌ها را این طور دانست:« این‌که بازیگرها از اثری حمایت کنند، حتما فلیم را دوست داشته‌اند. شاید آن‌ها تصور دیدن فیلم خوبی از ما را نداشتند، اما وقتی این‌طور نبوده و خودشان هم اثر را دوست داشته‌اند، حالا می‌خواهند این تصورات را که ممکن است در ذهن دیگران هم وجود داشته باشد، از بین ببرند. نکته دیگر هم این است که لطف دارند و ما فیلم‌سازهای جوانی هستیم که در سینما کار می‌کنیم و نیاز به حمایت داریم و اگر این حمایت‌ها نباشد، ما هم نمی‌توانیم کار کنیم».

مهدویان با تاکید بر اینکه جنگ موضوع جذابی برای فیلم ساختن است، گفت: «در دنیا کارگردان‌های زیادی دوست دارند در این زمینه کار کنند. اما در ایران این طور نیست. چون بخش‌هایی که برای این سینما خرج می‌کنند، آن را در دست گرفته‌اند و از آن چیزی باقی نگذاشته‌اند و تصوراتی که چندان کامل نیست را به نمایش گذاشته‌اند. جنگ بستر خوبی برای پرداخت درام است و انسان می‌تواند با موضوعات مختلفی از جمله مرگ موجه شود».

«ایستاده در غبار» فیلمی مردمی و ملی است

حبیب والی‌نژاد

حبیب والی‌نژاد، تهیه‌کننده این اثر با اشاره به اینکه نشست در زمانی برگزار می‌شود که اخبار خوبی از زنده بودن احمد متوسلیان منتشر شده، در پاسخ به این پرسش که در چرا مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر خبرهایی مبنی بر نارضایتی اعضای خانواده حاج احمد متوسلیان وجود داشت، عنوان کرد: «ناهماهنگی باعث ناراحتی شد. این‌طور نبود که خانواده متوسلیان راضی نباشند، تعامل‌هایی با خانواده ایشان داشته‌ایم که تا همین لحظه ادامه دارد. این شرایط برای همه فیلم‌ها وجود دارد  وقتی فیلمی درباره فردی ساخته می‌شود، نظرهای مختلفی از جانب خانواده شکل می‌گیرد، ولی ما سعی کردیم که همه نظرات را در ساخت فیلم استفاده کنیم».

وی درباره پخش این اثر سینمایی متفاوت تاکید کرد: «ما در زمان ساخت یک اثر همان‌طور که به تولید فیلم فکر می‌کنیم، به پخش آن‌هم فکر می‌کنیم، برای‌مان مهم است که چه زمانی برای اکران مناسب است و در عین حال منتظر بودیم این شرایط برای ما به وجود بیاید که این موقعیت در بهترین زمان ممکن به وجود آمد».

والی‌نژاد در بخشی از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه «ایستاده در غبار» فیلمی ملی و مردمی است، ادامه داد:‌ «همه‌جا گفته‌ام که احساس دینی دارم و فکر می‌کنم این دین را ادا کرده‌ام. خوشحال هستم که هم نظامی‌ها، هم فرهنگی‌ها و هم مردم پای این فیلم هستند و در دیده شدن آن کمک می کنند.  نباید فراموش کنیم که فیلمی درباره احمد متوسلیان ساخته‌ایم که برای بهتر دیده شدن آن به کمک همه نیاز داریم».

او همچنین افزود:« ارگان‌ها و سازمان‌ها بیشترین همراهی را داشتند، چون ما را باور کردند و در کنار ما قرار گرفتند. ما خط‌شکن بودن را در روایت فتح داشته‌ایم و حالا هم در اوج این کار را انجام می‌دهیم. روایت کردن درست اتفاق‌ها و شرایط جنگ ۸ ساله نیاز به نقشه راه و پژوهش دارد، ولی خروجی آن‌که از اوج است، نتیجه خوبی بوده است. «ایستاده در غبار» شروع نوعی از  فیلم‌سازی دفاع مقدس است و این نوید را می‌دهد به فیلم‌سازهایی که می‌خواهند در این زمینه فیلم بسازند. درست است که این فیلم به روایت مهدویان ساخته شده و اگر دوستان دیگری هم بیایند که طرح‌ها و روایت‌های متفاوتی داشته باشند، ما هم استقبال می‌کنیم. ممطئن باشید ما از  هرچیزی که بتواند الگوی مناسبی برای جوان‌ها و دنیای امروز باشد، استقبال خواهیم کرد».

ایستاده در غبار جناحی نیست

علی سرتیپی، توزیع کننده این اثر سینمایی نیز که در نشست حضور داشت، اظهار کرد: «من فیلم را قبل از جشنواره دیدم و حس می‌کردم که اثر متفاوتی است. شاید حتی تصور این را داشتم که به تماشای یک فیلم مستند می‌نشینم اما این طور نبود و دوست داشتم فیلم هم به خوبی دیده شود. بعد از جشنواره قرار بود در اردیبهشت اکران کنیم که این اتفاق نیفتاد. حتی بعد از آن هم قرار بود به اکران عید فطر برسیم که البته زودتر شد. برنامه‌ریزی با تعداد زیادی سینما و سانس داریم، چون معتقدیم اگر فیلم به خوبی معرفی شود، مخاطب عام دارد و پیش فروشی هم که به تازگی شروع کردیم، خیلی خوب فروش رفته و این نشان می‌دهد در اکان عمومی موفق خواهد بود».

او با اشاره به اینکه فیلم‌هایی با ژانرهای مختلف در سینما اکران شده‌اند، عنوان کرد: «اکران نوروز نشان داد که وقتی ژانرهای مختلف در سینما وجود داشته باشد، طیف‌های متفاوتی هم به سینما می‌روند. وقتی مجموعه‌ای از فیلم‌های خوب اکران شود به یکدیگر کمک می‌کنند تا بهتر دیده شوند و ایستاده در غبار هم حتما این شرایط را خواهد داشت».سرتیپی همچنین تاکید کرد:« در اکران این فیلم نکته‌ای که مد نظر داشتیم، کیفیت صدا و تصویر سینماها بود. از همین رو در تهران و شهرستان‌ها سینماهایی را انتخاب کردیم که این کیفیت را داشته باشد».

این تهیه‌کننده سینما با اظهار اینکه «ایستاده در غبار» فیلمی جناحی نیست و با همه طیف‌ها ارتباط برقرار می‌کند، گفت: «هنرمندهای زیادی فیلم را دیده‌اند و آن را دوست داشته‌اند. فکر می‌کنم این علاقه به دلیل صداقتی است که در فیلم وجود دارد. ساخت خوب و استاندارد هم نظر مثبت ایجاد می‌کند».

خوشحالم که برای فیلم ارزش افزوده داشتم و اسیب نزدم

حجازی‌فر

هادی حجازی‌فر، بازیگر نقش احمد متوسلیان هم در نشست حضور داشت و عنوان کرد: « دعوت به همکاری با پروژه ایستاده در غبار برای من رویایی بود. خوشحالم که به کار ارزش افزوده داشتم و اسیب نزدم».او در ادامه در پاسخ به پرسش که تئاتر برایش بیشتر اهمیت دارد یا سینما، بیان کرد:« دغدغه من بازیگری است و فکر می‌کنم هنوز در تئاتر می‌توانم خیلی چیزها را یاد بگیرم. اما بازی در این فیلم اتفاق خیلی خوبی بود».

حجازی‌فر که بدون گریم خیلی شناخته شده نیست، بیشتر اکران‌های مردمی فیلم در زمان جشنواره را دیده، این کار را جالب توصیف کرد  تاکید کرد که برایش برخورد مردم با فیلم بسیار جالب است.

پایان بخش مراسم رونمایی از سایت رسمی فیلم سینمایی «ایستاده در غبار» بود.

عکس‌:یاسمن ظهور طلب

برچسب‌ها: