هنر و تجربه: فیلم سینمایی «بهمن» ساخته مرتضی فرشباف در هفتادمین جشنواره فیلم ادینبورگ که از ۲۶ خرداد تا ۶ تیر ماه در اسکاتلند برگزار می‌شود به نمایش در می‌آید.

بهمن که در آن فاطمه معتمدآریا ایفای نقش کرده است ، سال ۹۴ در گروه هنروتجربه به نمایش درآمد.

در هفتادمین جشنواره فیلم ادینبورگ که از ۱۵ تا ۲۶ ماه آینده (ژوئن) برگزار خواهد شد، ۱۶۱ فیلم بلند از ۴۶ کشور را به نمایش می‌گذارد که از جمله‌ی آن‌ها ۲۷ فیلم اولین نمایش‌های جهانی‌شان را تجربه می‌کنند، ۱۷ فیلم اولین نمایش‌شان در اروپا و ۸۵ اثر اولین نمایش‌شان در بریتانیا را پشت سر خواهند گذاشت. رییس هنری این رویداد سینمایی که به‌تازگی از این انتخاب‌ها خبر داده است گفت که «همه می‌توانند از این برنامه‌ی پروپیمان و متنوع بهره ببرند و جشنواره در این دوره تماشاگرانش را به چالش می‌کشد، برمی‌انگیزد و سرگرم می‌کند.»از برنامه‌های جنبی جالب این دوره می‌توان به نمایش «ای.تی. موجود فرازمینی» با اجرای موسیقی جان ویلیامز به صورت زنده توسط ارکستر ملی رویال اسکاتیش اشاره کرد.

از فیلم‌های مطرح بریتانیایی این دوره که از شانس موفقیت بیش‌تری برخوردار هستند، می‌توان به این‌ها اشاره کرد: درام دلخراش دیوید بلر با عنوان «دور» که تیموتی اسپال و جونو تمپل در نقش دو آدم سرگشته در آن بازی می‌کنند؛ فیلم اول ریتا اوسی با نام «سعادت!» که سفر دختر نوجوانی را در منطقه‌ی اسکاندیناوی به تصویر درآورده است؛ فیلم اول نامتعارف مرسدس گروئر با اسم «Brakes»؛ و فیلم «The Carer» به کارگردانی یانوش ایدلنی که برایان کاکس در آن بازی کرده است و در جشنواره هم حضور خواهد داشت.

برچسب‌ها: