هنر و تجربه: برنامه گنجینه شبکه مستند سیما به چهلمین قسمت رسید. برای قسمت چهلم این برنامه مستند «سرود دشت نیمور» از ساخته‌های محمدرضا مقدسیان در نظر گرفته شده است.

به گزارش روابط عمومی شبکه مستند سیما، مستند «سرود دشت نیمور» به کارگردانی محمدرضا مقدسیان در سال ۱۳۶۷ ساخته شده است. این مستند فیلمی با درون‌مایه اجتماعی است که مقدسیان آن را با نگاهی شاعرانه دربارۀ مراسم باستانی مهارکردن و لایروبی کردن آب رودخانه‌ای در نیمور ساخته است و به معرفی آداب و سنن نیمور می پردازد.

نیموَر یا نیمه‌ور شهری مهم و تاریخی در ۲۵۰ کیلومتری جنوب تهران و مابین راه مواصلاتی شهرهای دلیجان و محلات قرار گرفته‌ است. برخی از مورخان براین باورند که این رسوم نیم‌وری‌ها، نشات گرفته از اعتقادان زرتشتیان به اهورامزدا و تقدس آب است و این آیین را نوعی از آیین‌های ایزد آب‌ها می‌دانند.

زنده یاد مقدسیان متولد ۱۳۲۶ تهران است و کسب چندین جایزه معتبر داخلی و بین‌المللی نظیر جایزه نخست جشنواره مسکو (۱۹۸۱)، جایزه ویژه جشنواره A.B.U اتحادیه فیلمسازان آسیا و اقیانوسیه۱۹۸۷، سیمرغ بلورین جشنواره فجر ۱۳۶۶ و لوح افتخار جشنواره‌های مارسی، شادو (هند)، پراگ، آمستردام، سینما دورئل پاریس و… از سوابق وی در حوزه‌ سینمای مستند است.

«گنجینه» ساعت ۲۱ روز چهارشنبه ۲۶ خرداد از شبکه مستند سیما پخش می شود. تکرار این قسمت پنجشنبه ۲۷ خرداد ساعت ۹ صبح خواهد بود.

برچسب‌ها: