هنروتجربه: جشنواره فیلم سارایوو نُه پروژه‌ای را اعلام کرد که برای بازار تولید مشترک «سینه‌لینک» (CineLink) انتخاب شده‌اند. این بازار اولین پایگاه سرمایه‌گذاری در حوزه‌ بالکان است که البته از آثار اروپای شرقی، یونان و ترکیه هم حمایت می‌کند. این نُه عنوان دومین گروه از پروژه‌های انتخابی هستند که همه در مراحل نهایی پیش‌تولید به سر می‌برند و ترکیبی هستند از نام‌های مشهور و تازه‌واردها.

بیست‌ودومین جشنواره فیلم سارایوو از دوازدهم تا بیستم و «CineLink Industry Days» از هجدهم تا بیستمماه اوت برگزار می‌شود. در این بازار تولید مشترک تا صد هزار یورو (۱۱۳ هزار دلار) به صورت نقد سرمایه‌گذاری می‌شود و خدمات استودیوها و مراکز فیلم‌سازی مختلفی هم به پروژه‌ها تعلق می‌گیرد. از پروژه‌هایی که سال گذشته «سینه‌لینک» در تولیدشان سهیم شد می‌توان به برنده اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان امسال یعنی «پسر شائول» اشاره کرد که توسط کارگردان مجارستانی لاسلو نمش ساخته شد.

«ایلیریکوم» (کرواسی) به کارگردانی سیمون بوگوجیویچ نارا، «Religija Nocnih Setnji» (صربستان) به کارگردانی نیکولا لژیچ، «Samo Zatvori Oci» (کرواسی) به کارگردانی یور پاولوویچ، «Dustcatcher» (بلژیک، آلمان، فرانسه) به کارگردانی پاول وسناکوف، «دیزی یا غروب سرخ» (گرجستان) به کارگردانی دیا کولومبگشویلی و «نام من دامیان است» (اسلوونی) به کارگردانی مایا ویش برخی از پروژه‌های انتخابی برای تولید مشترک هستند.

منبع: ورایتی