هنروتجربه: بازیگر بزرگ سینمای فرانسه کاترین دونوو جایزه لومیر هشتمین جشنواره فیلم لومیر گرند لیون ۲۰۱۶ را دریافت خواهد کرد. این رویداد سینمایی منحصربه‌فرد تقریباً به طور کامل بر سینمای کلاسیک تمرکز دارد.

کلینت ایستوود، کوئنتین تارانتینو، پدرو آلمادوار و مارتین اسکورسیزی از جمله کسانی هستند که در سال‌های گذشته این جایزه را دریافت کرده‌اند. همه‌ آن‌ها برای دریافت جایزه‌شان که توسط انستیتو لومیر لیون اهدا می‌شود، به لیون سفر کردند، مرکزی که کارگردان فرانسوی برتران تاورنیه و رییس کن تیئری فرمو آن را اداره می‌کنند.

کارنامه‌ فعالیت‌های دونوو که اسکورسیزی او را «رخسار سینمای فرانسه» خوانده است، به دلیل دیرپایی، فیلم‌های بزرگ، کارگردانانی که او با آن‌ها همکاری کرده است و جنبه‌های متنوع این چهره، به‌راحتی قابل‌دسته‌بندی و محدود شدن به حوزه‌های خاص نیست.

هشتمین جشنواره گرند لیون لومیر امسال از هشتم تا شانزدهم اکتبر برپا می‌شود و دو روز بیش‌تر از هفت دوره‌ گذشته‌اش به طول می‌انجامد. این دوره به تجلیل و بازنگری آثار باستر کیتن، بازیگران زن هالیوود در خلال سال‌های ۱۹۳۰ تا ۱۹۵۰، مارسل کارنه کارگردان فیلم برجسته‌ی «بچه‌های بهشت» که فیلم‌نامه‌ ژاک پره‌ور نامزد جایزه اسکار شد و… اختصاص دارد.

در سال ۲۰۱۵، جشنواره لومیر به رکورد ۱۵۲ هزار ورودیه به ۱۵۷ نمایش فیلم دست یافت که برای رویدادی مختص نمایش دوباره فیلم‌های کلاسیک و نسخه‌های ترمیم‌شده‌ آن‌ها، آمار فوق‌العاده‌ای است.

منبع: ورایتی