هنروتجربه: با انتشار خبری مبنی بر رفتن عباس کیارستمی به فرانسه برای ادامه روند معالجاتش، امروز (۸ تیر) خبرگزاری‌های مختلفی چون ایلنا، مهر، ایسنا و… به بازتاب آن پرداخته‌اند. همچنین روزنامه‌های مردم سالاری و فرهیختگان خبر اکران فیلم‌های کیارستمی در موزه هنرهای معاصر را منتشر کرده‌اند. این برنامه، نمایش منتخبی از فیلم‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است.

در ادامه به بزخی از خبرهای مرتبط با سینما هنر و تجربه که امروز در روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها منتشر شده است؛ می‌پردازیم.

در روزنامه مردم سالاری گفت‌وگو محمدحسین مهدویان، کارگردان «ایستاده در غبار» با ایسکانیوز منتشر شده است. او درباره مشکلات ساخت فیلم‌های تاریخی در ایران گفته است: «فیلم‌های تاریخی فراوانی در ایران ساخته نمی‌شود به این دلیل که نیازمند بودجه زیادی است و دلیل دیگر آنکه دست و پنجه نرم کردن با روایت‌های تاریخی موجود دردسرهای خاص خودش را در پرداخت داستان دارد.

این کارگردان، درباره اینکه چرا این فیلم فقط در گروه «هنر و تجربه» اکران نشده است، گفت: «سینماهایی که این گروه در اختیار دارد محدود است و نمی‌تواند یک فیلم را به شکل گسترده اکران کند، تصمیم ما این است که فیلم را تماشاگر عام بتواند ببیند زیرا «ایستاده در غبار» برای همه مردم ساخته شده است و برای گروه خاصی نیست، بنابراین طبیعی است که من برای این فیلم اکران عمومی هم در نظر بگیرم. فیلم‌های تاریخی فراوانی در ایران ساخته نمی‌شود به این دلیل که بودجه زیادی نیاز دارد و دلیل دیگر آنکه دست و پنجه نرم کردن با روایت‌های تاریخی موجود دردسرهای خاص خودش را در پرداخت داستان دارد. برای یک فیلم‌ساز در ایران بسیار سخت است تا با آزادی و آرامش بتواند به روایت شخصی مورد نظر خود برسد، در سینمای ایران رسیدن به آن روایت شخصی از یک واقعه تاریخی بسیار دشوارتر خواهد شد زیرا سینماگر گرفتار ممیزی‌های متعدد می‌شود. به همین دلیل طبیعی است که فیلم‌سازان رقبتی برای ساخت فیلم‌های تاریخی نداشته باشند. به روز شدن تکنولوژی و صنعت سینما با فیلم‍‌نامه‌های تاریخی همراه و موازی پیش می‌رود، در واقع باید امکان تعریف داستان‌های خوب وجود داشته باشد که صنعت فیلم‌سازی بتواند خود را مهیا کند برای ساخت این شکل از روایت‌ها.

او با اشاره به از سر گیری اکران «ایستاده در غبار» پس از شب‌های قدر، گفت: «فروش این فیلم نسبتا خوب است و در مدت زمان حدود ۲ هفته بیش‌از ۵۰۰ میلیون تومان فروش داشته‌ایم که برای این فیلم کسی چنین فروشی را پیش‌بینی نمی‌کرد، «ایستاده در غبار» از بسیاری فیلم‌هایی که برای فروش گیشه ساخته شده‌اند با اقبال بیشتری مواجه شده است.»

در خبرگزاری مهر، ایسنا، فارس و عوامل تولید «ایستاده در غبار»، پشت صحنه‌ای از کارگردانی یک سکانس با صدای واقعی احمد متوسلیان را منتشر کردند. بر اساس آنچه مخاطبان «ایستاده در غبار» در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته‌اند، صحنه‌هایی که در آن‌ها از صدای واقعی حاج احمد متوسلیان استفاده شده است و بازیگر اصلی، آن‌ها را با لیپ سینک اجرا می‌کند، که مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته است. به همین دلیل، تیم تولید «ایستاده در غبار» پشت صحنه یکی از صحنه‌های فیلم که حاج احمد پشت بی‌سیم با شهید حسن باقری صحبت می‌کند، منتشر کرده است.

در روزنامه وطن امروز نیز به حمایت حوزه هنری از فیلم «ایستاده در غبار» اشاره شده است. فیلم سینمایی «ایستاده در غبار» فیلم تحسین‌شده جشنواره سی‌وچهارم در شرایطی اکران شده است که بیشتر سینماهای وابسته به حوزه هنری در خارج از تهران از فیلم حمایت و آن را اکران کرده‌اند.  به گزارش خبرگزاری فارس، فیلم سینمایی «ایستاده در غبار» ساخته محمدحسین مهدویان در حالی دومین هفته نمایش خود را پشت سر می‌گذارد که در شهرستان‌ها توسط بخش خصوصی مورد حمایت قرار نگرفته است و براساس سینماهای اعلام شده در سینماتیکت، بیشتر سالن‌های سینماهای اختصاص یافته به فیلم در اختیار حوزه هنری است و بخش خصوصی کمتر به این فیلم ارزشمند در شهرستان‌ها توجه داشته است.

همچنین در روزنامه‌های امتیاز و مردم سالاری به حضور فیلم کوتاه «آغی» به کارگردانی یوسف کارگر در بخش مسابقه جشنواره «میدلبوری» امریکا اشاره کرده است.

در آخر روزنامه‌های امتیاز و کائنات نیز به منتفی شدن پروژه «میراث فتحعلی» به کارگردانی پیمان حقانی اشاره کرده است. پیمان حقانی پیش از این فیلم «۳۱۶» را در گروه هنروتجربه داشته است.

برچسب‌ها: