هنر و تجربه: «عصر جدید» چارلی چاپلین پس از هشتاد سال هم‌چنان محبوب است و می‌تواند جمعیت عظیمی را به نمایش ویژه‌اش بکشاند. تقریباً هفت هزار نفر در میدان «پیاتسا مادجوره» در بولونیا گرد هم آمدند تا نسخه‌ی ترمیم‌شده‌ای از اثر کلاسیک چاپلین با بازی او و پالت گادرد را با اجرای زنده‌ی موسیقی را تماشا کنند. این اتفاق در جریان سی‌امین جشنواره «Il Cinema Ritrovato» روی داد که به بازیابی و کشف دوباره‌ی جواهرهای تاریخ سینما اختصاص دارد.

کارگردانانی نظیر ژان‌پیئر و لوک داردن، برناردو برتولوچی، ارمانو اولمی و مدیر هنری جشنواره فیلم کن، تیئری فرمو، از جمله مهمانان این دوره از این رویداد سینمایی بودند که تا دوم ماه ژوییه به کارش ادامه خواهد داد.

برادران داردن یک‌شنبه شب نسخه‌ای ترمیم‌شده از فیلم موفق‌شان با نام «قول» (۱۹۹۶) را به بهانه‌ی موضوع روز مهاجرت به اروپا عرضه کردند. برتولوچی و ویتوریو استورارو فیلم‌بردار (اینک آخرالزمان) این هفته در برنامه‌ای ویژه‌ی تجلیل از مارلون براندو حاضر می‌شوند. در این برنامه نسخه‌ی ترمیم‌شده‌ی وسترن «سربازهای یک‌چشم» هم به نمایش در‌می‌آید؛ فیلمی که اولین و آخرین تلاش براندو به عنوان کارگردان بود و بنیاد فیلم مارتین اسکورسیزی ترمیم آن را بر عهده داشته است.

منبع: ورایتی

برچسب‌ها: