هنروتجربه: دیشب در پاریس به یاد عباس کیارستمی شمع روشن و عکس‌هایش به آب سپرده شد.دیشب آخرین شب اقامت کارگردان فقید ایران در پاریس بود. امروز پیکر کیارستمی به موطنش بازمی‌گردد.
به گزارش خبرآنلاین، پنج‌شنبه شب در پاریس مراسمی به یاد کارگردان فقید سینمای ایران برگزار شد و در این گردهمایی که در حاشیه آن عکس‌های او با شمع‌هایی روشن به آب‌های رود سن سپرده شد،یاد او و فیلم‌هایش گرامی داشته شد و احمد و بهمن کیارستمی به یاد پدر آخرین فیلم عباس کیارستمی را نمایش دادند.

در این مراسم دو فیلم از مجموعه فیلم بیست و چهار فریم به نمایش در آمد. این فیلم ها به نوعى ادامه اى بر فیلم «پنج» بودند که این بار در قالب بیست و چهار فیلم تک پلان ساخته شدند. عباس کیارستمی از سه سال قبل ساخت این فیلم را آغاز کرده بود و در دوران نقاهتش آن را تمام کرد.

در این مراسم سینماگران ایرانی هم حضور داشتند.رضا میرکریمی،کیومرث پوراحمد، رسول صدرعاملی و همچنین سیف‌الله صمدیان از جمله حاضرین در این مراسم بودند.سیف الله صمدیان در این مراسم گفت: «من حس بسیار مبهمی دارم که اگر بتوانم آن را منتقل می کنم خیلی هنر کرده ام. بدون هیچ احساساتی بودن و به عنوان یک دوست بسیار نزدیک سعی می‌کنم آن‌چه را که از دو روز قبل در ذهن من ایجاد شده برای شما بگویم.»

او ادامه داد:« ما در سفرهای بسیاری در داخل و خارج از کشور همراه هم بودیم. ساعت‌های طولانی در ماشین با هم بودیم که همیشه کیارستمی رانندگی می‌کرد و من می‌گفتم، خدا پشت فرمان قرار گرفته چون هیچ گاه جاده را نگاه نمی‌کرد و همیشه حواسش به کوه‌ها و اطراف بود.»

صمدیان با بیان این که در این زمان قصد ندارد جعبه خاطرات را باز کند تصریح کرد:«دائم به فکر ماموریت ناخواسته و تلخی هستم که به همراه رضا میرکریمی به پاریس آمده‌ایم تا ایشان را به تهران بازگردانیم. من نمی‌دانم چه اتفاقی خواهد افتاد زمانی که در هواپیمایی سوار می‌شوم که قرار است عباس را در حالی که خوابیده به ایران ببریم، و تحویلش دهیم به ایرانیانی که متاسفانه گویا تازه کشفش کرده‌اند. نه این که پیش از این آشنایی با او نداشته باشند، اما بخش عمده‌ای از ایرانی‌ها کشف دیگری از حضور و عدم حضور ایشان به دست آوردند.»

احمد کیارستمی در کنار رضا میرکریمی،کیومرث پوراحمد و رسول صدرعاملی

احمد کیارستمی در کنار رضا میرکریمی،کیومرث پوراحمد و رسول صدرعاملی

او درباره حضور بین المللی کیارستمی در سینمای جهان خاطرنشان کرد:« در دنیایی که به هر دلیلی ایران و ایرانی پس از انقلاب به‌درستی مورد توجه نبود، کیارستمی به کسانی هویت و احترام داد که حتی فیلم‌هایش را هم ندیدند، به همین دلیل در دو سه روز گذشته دریایی از احساساتی که دیده نشده بود به چشم می آید.»

صمدیان در ادامه خاطره ای از هدیه ای که کیارستمی در روزهای نقاهت برای ژاکوب فرستاده بود تعریف کرد:« در ادامه سفرهای مکررم به کن عباس کیارستمی از من خواست تا هدیه‌ای را برای ژیل ژاکوب ببرم. کتابی بود. از او پرسیدم می‌خواهی برایش امضا کنی گفت بله. زمانی که می‌خواست امضا کند به قدری دستش می‌لرزید که در امضایش این لرزش مشخص بود. گفتم می‌خواهی دوباره امضا کنی. گفت نه این شکلی سینمایی‌تر است. آقای ژیل ژاکوب که این خط را دید گفت این نوار قلبی خود عباس است.»

او در پایان خاطرنشان کرد:«آخرین جمله من این است که عباس کیارستمی یکی از اتصال‌های روحی‌اش به کشور فرانسه، ژیل ژاکوب بود. در طول این دوران نقاهت نامه‌های بسیار عاطفی و زیبایی از ژاکوب به کیارستمی می‌رسید و باعث دلگرمی او می‌شد.»

3کیارستمی

احمد کیارستمى هم در این مراسم گفت: «متاسفانه چهار ماه گذشته که من امکان حضور در ایران را نداشتم، بهمن تمامی تصمیمات سخت را گرفت و به صورت کامل در کنار پدرم بود و از او نگهداری کرد، که جای قدردانی دارد.»

ژیل ژاکوب و  مارین  کارمیتس(مدیر MK2) سخنرانان دیگر این مراسم بودند و  پیام‌هاى ژان کلود کاریر و پیر ریسیان خوانده شد. در خاتمه یک قسمت دیگر از مجموعه بیست و چهار فریم به نمایش گذاشته شد.

رضا میرکریمى ، کیومرث پور احمد ، رسول صدر عاملى ، سیف الله صمدیان ، خزر معصومى ، محمد حقیقت از مهمانان حاضر در این مراسم بودند.

پس از پایان سخنرانی‌ها حاضران کنار رود سن رفتند و طی مراسمى که به همت انجمن پویا ترتیب داده شده بود عکس هاى کیارستمى به همراه گل و شمع به رودخانه سن سپرده شد.