هنروتجربه: سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم ایروان با بزرگداشتی برای عباس کیارستمی و با حضور مجید برزگر آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، قرار است در روزهای آینده فیلم «طعم گیلاس» به یاد عباس کیارستمی در این جشنواره به نمایش درآید. نمایشگاه عکسى هم از عکس‌هاى سینماگر فقید ایران در یکی از گالری‌های اصلی شهر برپا شده و کاتالوگ زیبایی نیز با تصاویری از کیارستمی طراحی شده‌است. قبل از نمایش فیلم طعم گیلاس مجید برزگر درباره عباس کیارستمی و سینمای او سخنرانی می‌کند.

مجید+برزگر+

مجید برزگر (کارگردان و تهیه‌کننده سینمای ایران) داور بخش رسمى «چشم انداز سینمای ارامنه» در این جشنواره است که شامل هفت فیلم بلند، شش فیلم کوتاه و شش فیلم مستند از فیلم‌سازان ارمنى در سراسر جهان است. دو فیلم «ممیرو» به کارگردانی هادی محقق و تهیه‌کنندگی مجید برزگر و فیلم «یک شهروند کاملا معمولی» به تهیه‌کنندگی مجید مدرسی و سعید آرمند و کارگردانی مجید برزگر در بخش سینمای جهان به نمایش درمی‌آید.

این جشنواره که تا ۲۶ تیرماه ادامه دارد، با نمایش فیلم صامت «زاره» ساخته آمو بک نظروف افتتاح شد. این فیلم صامت در سال ١٩٢۶ توسط این کارگردان ارمنستانی ساخته شده و در مراسم افتتاحیه پخش فیلم با اجرای موسیقی زنده همراه بود. سه سال پیش فیلم «پرویز» جایزه بهترین فیلم این جشنواره را از آن خود کرده بود. در سیزدهمین دوره جشنواره فیلم ایروان علاوه بر مجید برزگر، همایون ارشادی بازیگر سینمای ایران نیز حضور دارد و داور بخش بین‌الملل است.