هنروتجربه: پخش جهانی فیلم مستند «زمناکو» ساخته مهدی قربانپور به شرکت نوری پیکچرز واگذار شد. کتایون شهابی مدیریت این شرکت را برعهده دارد. 

مهدی قربانپور، کارگردان فیلم «زمناکو» درباره آغاز پخش جهانی این مستند توسط شرکت بین‌المللی «نوری پیکچرز» به خبرگزاری مهر گفت: «بعد از صحبت‌هایی که تهیه‌کننده با کتایون شهابی، مدیر شرکت فرانسوی «نوری پیکچرز» داشت و البته بعد از دیدن فیلم توسط او، این شرکت پخش بین‌المللی «زمناکو» را به عهده گرفت و در حال حاضر فیلم در مرحله عرضه برای جشنواره‌های الف دنیاست. البته شخصا هنوز هیچ چشم اندازی از حضور فیلمم در بخش بین‌المللی ندارم چون تازه کارش را آغاز کرده است، اما خوشحالم که این فیلم توسط کتایون شهابی که تسلط زیادی در حوزه مستند دارد و یک تهیه‌کننده موثر در این حوزه است انجام می‌شود و با ارزیابی او، این فیلم انتخاب شده است.»

قربان‌پور با بیان این‌که امسال در جشنواره جهانی فیلم فجر اتفاق‌های خوبی برای دیده شدن فیلم‌های مستند رخ داد، بیان کرد: «فیلم خود من در این جشنواره توسط سی منتقد و مدیر کمپانی دیده شد. اگر شرایطی فراهم شود که بازارهای بین‌المللی در ایران در سطح الف برگزار شود مطمئنا سینمای مستند ما جایگاه بهتری پیدا می‌کند و به دیده شدن این فیلم ها در سطح جهانی کمک می‌شود.»

قربان‌پور با انتقاد از این‌که در این سال‌ها اتفاقات نامطلوبی در عرضه آثار مستند رخ داده است، توضیح داد: «متاسفانه در این سال‌ها پخش آثار مستند بعضا توسط کسانی انجام شده که شرکت‌های غیر معتبری در این عرصه هستند و به این حوزه آسیب رسانده‌اند. نیاز به پخش تخصصی در حوزه مستند به شدت احساس می‌شود. شما فکر کنید یک‌باره در یک جشنواره بین المللی ۲۶۰ اثر مستند از ایران ارائه می‌شود و این اتفاق از اعتبار سینمای مستند ما می‌کاهد.»

قربان‌پور با اشاره به اینکه مستندسازان خودشان برای عرضه جهانی آثارشان اقدام می‌کنند، گفت: «در این میان هم باید سیاستگذاری مشخصی توسط سازمان سینمایی انجام شود و هم بخش خصوصی پر رنگ تر ظاهر شود. همچنین باید برای این شرکت‌های غیرمعتبر هم فکری اساسی شود.»

مستند سینمایی «زمناکو» که تاکنون جوایزی چون تندیس بهترین فیلم و بهترین پژوهش هفدهمین جشن خانه سینما و جایزه بزرگ بین الادیان سی و چهارمین جشنواره جهانی فیلم فجر را دریافت کرده، از بهمن سال گذشته در گروه سینمایی «هنر و تجربه» اکران شده و مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته است. «زمناکو» درباره جوانی است که هنگام بمباران شیمیایی حلبچه توسط حکومت صدام در ۱۶ مارچ ۱۹۸۸ (۲۵ اسفند ۱۳۶۶) از سرزمین مادری اش جدا شده و سال‌هایی از زندگی خود را در ایران سپری می‌کند و به دنبال هویت از دست رفته خود است.

کتایون شهابی که امسال به عنوان یکی از داوران بخش رقابتی شصت و نهمین جشنواره فیلم کن در سال ۲۰۱۶ حضور داشت مدیریت نوری پیکچرز را عهده دار است. شهابی پیش از این فیلم‌های مستند «کارت قرمز»، «از ایران یک جدایی»، «شهر من پیتزا»، «ملف گند»، «کمی بالاتر» و «ناخوانده در تهران» را در جشنواره ها و مجامع فرهنگی بین‌المللی عرضه کرده‌است.