هنر و تجربه: صفحات هنری بیشتر روزنامه‌های کشور در روز دوشنبه ۲۱ تیرماه گزارش‌هایی از مراسم تشییع و سپس خاکسپاری عباس کیارستمی چاپ کرده بودند. مراسمی که صبح تا ظهر روز یکشنبه برگزار شد و روزنامه‌ها خبر آن را روز بعد می‌توانستند چاپ کنند. اخباری هم درباره فیلم‌های هنر و تجربه در این روزنامه‌ها به چشم می‌خورد.

امیرحسین علم‌الهدی دبیر شورای سیاست‌گذاری هنر و تجربه در یادداشتی در روزنامه سینمایی بانی فیلم به بحث سینمای مستقل اشاره کرده است. در بخشی از این یادداشت آمده است: «اهالی سینمای مستقل قبلا وقتی فیلم می‌ساختند، فقط می‌توانستند آثارشان را در جشنواره‌های داخلی و خارجی نمایش دهند و امکان برگشت سرمایه برایشان متصور نبود. اما با راه‌اندازی هنر و تجربه، مردم این فیلم‌ها را می‌بینند و از تعدادی از آن‌ها استقبال می‌شود. برخی از این فیلم‌ها ۱۸ تا ۲۰ سال امکان نمایش نداشته است. شاید اگر خواب تلخ سال ۸۲ اکران می‌شد، محسن امیریوسفی سال ۹۵ آدم دیگری بود.»

روزنامه همشهری گفتگویی مفصل با محمدحسین مهدویان کارگردان «ایستاده در غبار» و هادی حجازی‌فر بازیگر نقش احمد متوسلیان در این فیلم انجام داده است. در این مصاحبه نکات زیادی مرور شده است. از جمله محمدحسین مهدویان درباره فروش فیلم می‌گوید: «با این فیلم نمی‌خواستیم رکوردهای فروش را بزنیم. کسی هم از ما چنین توقعی ندارد. اما در فروش سرافکنده هم نخواهیم بود. مهم این است که تماشاگر فیلم را ببیند و بپسندد. کسی منتظر نیست فیلم در گیشه کار خارق‌العاده‌ای انجام دهد.»

در پایان این گفتگو به ساخت فیلم سوم با این روال اشاره شده است. ظاهرا مهدویان و گروه سازنده قرار است فیلمی درباره شهید بروجردی بسازند: «الان دیگر فلسفه ساخت سه‌گانه‌ها را می‌فهمم. احتیاج دارم یک فیلم دیگر بسازم که نوع نگاه و روایتم را کامل کنم. فیلم‌هایی که شکل روایت آن فرق دارد. شخصیتی که با پیچیده‌تر از دوتای دیگر باشد. در فیلم اول تجربه می‌کنی، اما بودجه و اعتماد وجود ندارد. در فیلم دوم بودجه داری، اما تجربه‌ها در نیمه راه هستند. فیلم سوم را می‌سازی تا به نتیجه برسانی.»

در ادامه مهدویان اضافه می‌کند: «زندگی محمد بروجردی می‌تواند تصویر کاملی از جوانان دهه‌های پنجاه و شصت باشد. یک تصویر کامل از یک جوان. کسی که می‌توانی به این نتیجه برسی که قهرمان بزرگی است. تغییرش برای من جالب است و مطمئنم روایتی خواهم داشت که برای سینما جذاب است. هنوز نه طرحی دارم و نه فیلم‌نامه و صرفا دارم مطرح می‌کنم. اگر بسازم، تا آخر عمر هم در این زمینه چیزی نسازم کافی است.»

خبر دیگر در ارتباط با «ایستاده در غبار» پخش تیزر دوم این فیلم است که یک مکالمه بی‌سیم بین فرماندهان را یک بار از طریق تصویر شهید باقری در مستند «آخرین روزهای زمستان» و یک بار از طریق حاج احمد متوسلیان در فیلم «ایستاده در غبار» نشان می‌دهد. این تیزر در سایت این فیلم و گروه تلگرامی آن بارگذاری شده است.

در شهر بجنورد در خراسان شمالی هم به مناسبت درگذشت و خاکسپاری عباس کیارستمی فیلم‌ساز بزرگ کشورمان برنامه‌ای برای نمایش آثار او تدارک دیده شده است. در این برنامه دو فیلم «مسافر» و «زیر درختان زیتون» از او روز چهارشنبه ۲۳ تیرماه به نمایش درمی‌آیند.