هنروتجربه – سوگند نیازمند: «زندگی رنگ بژ» عنوان فیلمی به کارگردانی پیروز کرمی است که در قالب فیلم‌های کوتاه یک، در گروه هنر و تجربه اکران شده است. در این فیلم که به نویسندگی نوشین معراجی است بازیگرانی چون رضا بهبودی و نگار عابدی نقش‌آفرینی می‌کنند و داستان آن در مورد زوجی است که بر سر بودن یا نبودن فرزندشان درگیر شک و تردید هستند! این فیلم کوتاه تاکنون در جشنواره‌های زیادی حضور داشته و جوایزی را در رشته کارگردانی و تدوین از آن خود کرده است.

کرمی در گفت‌وگو با سایت هنر و تجربه، پیرامون این نکته که چگونه به سراغ چنین قصه‌ای رفته است، گفت: «سال ۱۳۸۹ خانم معراجی که خود فیلم‌ساز است، ایده‌ای داشت که آن را برای من تعریف کرد و هدف اصلی‌اش از ایده این بود که یک زندگی روزمره را به تصویر بکشد. ایده برایم بسیار جذاب و غیر کلیشه‌ای بود. ایشان خودشان فیلم‌نامه را نوشتند و با یک بازنویسی مجدد تصمیم به ساخت آن گرفتیم. در ساخت زندگی رنگ بژ لحظه به لحظه با فیلم‌نامه جلو رفتیم و هیچ تغییری در خط قصه ندادیم.»

او کار با بازیگران حرفه‌ای را یکی از علایق خود دانست : «من بازیگر تئاتر هستم و به واسطه ارتباط‌هایی که دارم همیشه سعی کرده‌ام در کارهایم از بازیگران درجه یک  استفاده کنم. چه در تئاتر و چه در ساخت فیلم کوتاه علاقه‌مند به این موضوع هستم و همیشه کار با این دوستان تجربه‌ای به من اضافه می‌کند، البته خوشبختانه اعتمادهای لازم هم بین ما برقرار شده است. به نظر من در انجام کارهای هنری، کار گروهی همیشه موثرتر است و من تک‌روی را دوست ندارم. برای ساخت زندگی به رنگ بژ بسیار تمرین کردیم و خدا را شکر نتیجه خوبی هم در پی داشت. کار با چنین بازیگرانی فیلم به فیلم به تجربیاتم اضافه می‌کند .بهترین تجربه‌های زندگی من کار با حرفه‌ای‌هاست.»

کارگردان زندگی رنگ بژ در ادامه به استقبال مخاطبان نیز اشاره کرد: «فیلم را دو بار در اکران عمومی با مخاطبان دیدم. خداراشکر استقبال‌ها بسیار خوب بود و سالن حدودا  ۴۰ – ۵۰ نفر تماشاگر  داشت. زمانی که فیلم را با مخاطبان می‌بینم می‌توانم از صدایشان متوجه شوم که چقدر موفق بوده‌ام. در میان اکران‌ها هم بازخورد مثبت داشتم و هم منفی که البته این نکته در فیلم‌سازی کاملا طبیعی است. برایم این مساله مهم و باارزش است که زندگی رنگ بژ فیلمی متفاوت است که زبانی جهانی دارد و موردپسند فرهنگ جهانی هم قرار خواهد گرفت.»

زندگی رنگ بژ

کرمی که این روزها مشغول تمرین برای اجرا یک تئاتر است، راجع به ساخت فیلم بلند سینمایی گفت: «حقیقیتش این است که من حوصله ساخت فیلم بلند را ندارم. تا به حال چند پیشنهاد هم داشته‌ام اما نظر شخصیم این است کسی که فیلم کوتاه می‌سازد باید برای ساخت فیلم بلندش یک شروع طوفانی داشته باشد. چیزی شبیه به کاری که سعید روستایی کرد. فعلا و درحال حاضر مشغول تمرین یک نمایشنامه‌خوانی هستیم به نام «یکمی خوشی» که روزهای آخر تیرماه به روی صحنه می‌رود و به نفع بیماران اوتیسم و کمپین صدایم شو است. هم‌چنین از ۱۵ مرداد بازی در یک سریال تلویزیونی را شروع می‌کنم. امیدوارم کمی که سرم خلوت شد بتوانم به سراغ ساخت فیلم کوتاه بعدیم بروم.»

 چند پیشنهاد برای ساخت فیلم بلند داشته‌ام اما نظر شخصیم این است کسی که فیلم کوتاه می‌سازد باید برای ساخت فیلم بلندش یک شروع طوفانی داشته باشد. چیزی شبیه به کاری که سعید روستایی کرد

این کارگردان در آخر پیرامون تجربه‌گرایی در فیلم‌هایش اضافه کرد: «همیشه سعی کرده‌ام بعد از ساخت فیلمی اشتباهاتم را ببینم و در فیلم بعدی‌ام جبران کنم. هردفعه تمایلم این بوده که حرفه‌‌ای‌تر از قبل شروع کنم و تجربه کسب کنم. هر فیلم‌سازی باید نقاط ضعف و قوتش را بداند و بر روی آن‌ها تمرکز بیشتری داشته باشد. در همین زمینه از گروه هنر و تجربه تشکر می‌کنم که باعث شد جوانان فیلم‌ساز استعدادهای خود را بشناسند و چنین فرصت خوبی را به آن‌ها داد. خواسته من به عنوان نماینده‌ای از کارگردانان فیلم کوتاه این است که به فیلم کوتاه هم مانند فیلم بلند اهمیت داده شود. گروه هنر و تجربه با تبلیغات می‌تواند به ما فیلم کوتاه سازان کمک و حمایتمان کند تا خیلی بیشتر از این‌ها شاهد ظهور جوانان بااستعداد در این عرصه باشیم.»