هنروتجربه: هادی آفریده از آغاز تدوین مستند «باغ های ایرانی» که این مرحله حدود ۵ ماه به طول می‌انجامد، خبر داد.

به گزارش مهر هادی آفریده کارگردان عرصه فیلم مستند  درباره فعالیت های اخیر خود گفت: این روزها بیشتر مشغول تدریس فیلمسازی فیلم مستند هستم، اما از ابتدای سال جاری پیش تولید یک فیلم جدید با عنوان «باغ های ایرانی» را هم آغاز کرده ام. این مستند در ادامه اثر قبلی ام تحت عنوان «باغ های گمشده» است که سال گذشته آن را ساختم. مضمون « باغ های ایرانی» درباره ۹ باغ  ایرانی است که به ثبت جهانی رسیده و در واقع یک میراث جهانی محسوب می‌شوند. این باغ‌ها در کویرهای مرکزی، خشک و بدون آب ایران قرار دارند. دو ماه پیش فیلم‌برداری این اثر شروع شد و ما در حال حاضر مشغول تدوین آن هستیم و فکر می‌کنم این پروسه ۴ تا ۵ ماه به طول انجامد زیرا بعد از سپری کردن این زمان، می‌توانیم به یک نتیجه مطلوب برسیم.

آفریده بیان کرد: «باغ های ایرانی» را به جشنواره «سینما حقیقت» امسال ارائه نمی‌دهم زیرا زمان زیادی برای تدوین آن احتیاج است و در صورتی که کارهای این مستند را با عجله پیش ببریم به فیلم صدمه می‌خورد. البته گستردگی مفاهیمی که باید در فیلم مستند «باغ های ایرانی» تدوین و آماده‌سازی شود نیز زمان می‌برد. قرار است یک سری نریشن هم برای برخی از سکانس‌ها نوشته شود که ظبط آنها نیازمند زمان است.

این مستندساز ادامه داد: مراحل پست پروداکشن «باغ های ایرانی» بسیار نفس‌گیر است. البته اصلاح رنگ و صداگذاری آن نیز برای من بسیار مهم است به همین دلیل ۵ ماه میانگین منصفانه‌ای برای اتمام کارهای این مستند است. اگر قوانین جشنواره فیلم  فجر محدودیتی برای ما قائل نشود «باغ های ایرانی» را برای اولین بار در بخش سینمای مستند به نمایش می گذاریم در غیر این صورت سال آینده در شرایط بهتری آن را رونمایی می کنیم. امسال پروژه قبلی ام با عنوان «باغ های گمشده» را که درباره تخریب باغ های تاریخی ۲۰۰ ساله و باغ سوزی‌های تهران است به جشنواره «سینما حقیقت» ارائه می دهم.

برچسب‌ها: