هنروتجربه: مراسم تشییع پیکر جمشید ارجمند، منتقد و مترجم و پژوهش‌گر سینما، صبح امروز (۲۷ تیر)، با حضور جمعی از سینماگران از مقابل خانه سینما برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که اجرای آن را کامران ملکی به عهده داشت، جواد طوسی، رییس انجمن منتقدان و نویسندگان سینما به نمایندگی از جامعه منتقدان درگذشت ارجمند را تسلیت گفت و عنوان کرد: «یک ویژگى بارزی که ارجمند داشت تواضع و ارجمندى‌اش بود و همچنین یک وجه مشترکى که با عباس کیارستمى داشت هویت‌مندى و اینجایى بودن آن‌هاست، جمشید ارجمند با توجه به اینکه اولین نسل منتقدان دهه ۴۰ بود در کشور خودش ماند با اینکه می‌توانست با توجه به هنرى که داشت از اینجا برود.»

طوسی در پایان صحبت‌هایش گفت: «ارجمند در شروع یک حرکت فرهنگی به همه خوش‌آمد می‌گفت و در خانه‌اش در دارآباد به روى سینماگران باز بود. چرا باید به جمشید ارجمند و عباس کیارستمی جفا شود؟ چرا ارجمند باید در دوران کهنسالی خانه‌نشین باشد؟ آیا سیاست‌گذاران فرهنگی نمی‌توانستند به بهانه‌های مختلف جمشید ارجمند را دعوت به همکاری کنند تا از تنهایى و انزوا بیرون بیاید. سعى کنیم در دوران حیات هم از این افراد دریافت کنیم نه فقط در ختم.»

جواد طوسی - جمشید ارجمند

در ادامه سیدرضا میرکریمی، مدیرعامل خانه سینما در جایگاه قرار گرفت و از جمشید ارجمند سخن گفت: «ما طى یکى، دو هفته گذشته براى دوستان‌مان به حق عزادار بودیم. جاى بعضى از این عزیزان پر نمى‌شود از جمله عباس کیارستمى و همچنین جمشید ارجمند. جمشید ارجمند یکى از فرزانگان ادب بود. با ادب بودن یعنى در مدار اعتدال حرف زدن.»

میرکریمی به پرونده پزشکی کیارستمی نیز اشاره کرد: «متاسفانه این روزها شاهد رفتاری بودیم که بسیار ناراحت‌کننده بود، این موضوع اورژانسى نیست و مى‌شود با تدبیر و صبر پیگیرى شود، که خدایی نکرده جامعه هنرمندان را مقابل جامعه پزشکى قرار ندهد. در انتها خدمت خانواده محترم و اهالى هنر تسلیت عرض می‌کنم و براى بازماندگان این عزیز آرزوى صبر دارم.»

جهانبخش نورایی منتقد باسابقه سینما و از همکاران و دوستان قدیمی ارجمند هم یادآورشد: «ارجمند نیاز به تبلیغ و تملق ندارد و خودش نیز این کار را دوست نداشت و بسیار باوقار بود. این روز‌ها داس مرگ با سرعت به جان اهالی سینما افتاده و آن‌ها را با خود می‌برد و پرونده بسیاری از ما روی میز است و امیدواریم که همه ما مانند ارجمند نام نیک از خود به جای بگذاریم.»

فریدون جیرانی کارگردان و روزنامه‌نگار عنوان کرد: «بعد از ۲۸ مرداد که نهضت ملی شدن صنعت نفت شکست خورد یک نسلی برای فرار از غم شکست این نهضت به سمت کار روزنامه‌نگاری روی آوردند و مجلات سینمایی هم‌چون ستاره سینما را راه‌اندازی کردند. جمشید ارجمند در کنار پرویز دوایی و چند نفر دیگر از همین نسل بود که با انتشار مجلاتی همچون «سپید و سیاه» و «ستاره سینما» تاثیر زیادی روی علاقه‌مندان سینما گذاشتند و در دوره‌ای که نمی‌شد حرف سیاسی و اجتماعی زد انتقادات تند سیاسی و اجتماعی را مطرح می‌کرد.»

امیر فخری‌زاده ناشر و نویسنده نیز گفت: «ارجمند در انتشار کتاب‌ها بسیار حساس بود و کسی نبود که از روی سهل‌انگاری و تفنن کتاب بنویسد هر چند در راه انتشار آثارش و در زندگی بسیار جفا دید.»

لیلی گلستان - جمشید ارجمند

لیلی گلستان نویسنده و از دوستان جمشید ارجمند به سابقه دوستی‌اش با او اشاره کرد: «من از دهه چهل جمشید ارجمند را می‌شناسم و ما باهم همکار بودیم و به غیر از خاطره خوش هیچ چیزی از او به یاد ندارم. ارجمند مردی مهربان با شرافت و نجیب بود و سعه صدر بسیاری داشت و امروز کسی نمی‌تواند جای او را بگیرد. او در نقدى که مى‌خواست بکند این را که با کسى بد  یا خوب است، لحاظ نمى‌کرد؛ هر آنچه بود را مى‌نوشت و بسیار آدم شریف و دوست داشتنى بود. من یکى از بهترین دوستان زندگى خودم را از دست دادم. الان منتقدان کارشان این است که به این و آن فحش بدهند و دعوا کنند. جمشید به معناى واقعى پارسا بود.»

تهماسب صلح‌جو، منتقد سینما نیز از دست دادن هنرمندان را یک فتجعه فرهنگی توصیف کرد: «ما وقتی کسانی را از دست می‌دهیم به خصوص هنرمندان، تازه متوجه می‌شویم چه گوهری را از دست دادیم و این یک فاجعه فرهنگی است، در حالی که باید قدر آن‌ها را در زمانی که زنده هستند بدانیم. جمشید ارجمند عشق به سینما را در میان گروه بسیاری زنده کرد و ما فهمیدیم که می‌شود سینما را به صورت جدی دوست داشت، هر چند ارجمند هرگز به دنبال بزرگی و دیده شدن خود نبود.»

در این مراسم هنرمندان و نویسندگان و منتقدینی چون داریوش شایگان ،بهمن فرمان‌آرا، رخشان بنی اعتماد، ناصر عنصری، مازیار میری، هوشنگ گلمکانی، نقی نعمتی، جهانگیر کوثری، علی رویین‌تن،عزیز ساعتی،میترا محاسنی،فریدون جیرانی‌،پرویز یشایایی، داریوش نوروزی، امیر اثباتی،کیوان کثیریان، شاهین امین، رامتین شهبازی،امیر عابدی ،شهاب‌الدین عادل، محسن سیف، حبیب رضایی،بیژن امکانیان و… آمده بودند تا ضمن تسلیت به لیلی ارجمند و شاهرخ دولکو با ارجمند وداع کنند. در پایان مراسم پیکر جمشید ارجمند به بهشت زهرا تهران منتقل شد.

عکس: یاسمن ظهورطلب