هنروتجربه:  استعفای سیدرضا میرکریمی از مدیر عاملی خانه سینما در سال گذشته، پذیرش این درخواست و انتخاب منوچهر شاهسواری از سوی هیئت مدیره خانه سینما به این سمت مهم‌ترین خبر سینمایی بود که رسانه‌ها پوشش دادند . روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها نیز امروز (۲۹ تیر) به انتشار بازتاب این خبر پرداخته‌اند. در ادامه به مروری بر برخی از خبرهای منتشر شده در رسانه‌ها، پیرامون گروه هنر و تجربه پرداخته‌ایم.

در روزنامه ابتکار، یادداشتی بر فیلم «چهارشنبه» به کارگردانی سروش محمدزاده منتشر شده است. در این یادداشت آمده است: «موضوعی که فیلم «چهارشنبه» را با سینما دهه‌ اخیر ایران همسو می‌کند؛ نشان دادن مردان ضعیف، خشونت‌طلب، بی‌مسئولیت و بی‌منطق است که این روزها مردهای ایرانی را در سینما نمایندگی می‌کنند. این سوال که چرا فیلم‌سازان اصرار به نشان دادن این دست از مردان را در فیلم‌های خود دارند به عوامل مختلفی برمی‌گردد که این یادداشت قصد بررسی آن‌ها را ندارد. «چهارشنبه» نیز مانند بسیاری از فیلم‌های امروز سینما ایران نقش کنش‌گری را به دوش زنان جامعه‌ فیلمش می‌اندازد و مردها هرچند به عنوان صاحبان رای معرفی می‌شوند، اما یا غیر منطقی تصمیم می‌گیرند و یا در اجرا کردن تصمیم خود بسیار ضعیف‌تر از آن هستند که نشان می‌دهند و این دختر خانواده است که همه‌ فشارهای پیش آمده را تحمل، صبورانه و منطقی عمل می‌کند. در نهایت وقتی می‌بیند که برادرانش نمی‌توانند خانواده را از بحران خارج کنند و در عوض باعث ایجاد بحران‌هایی تازه می‌شوند؛ در قامت قهرمانی تنها که از همه جا و همه‌کس ناامید است با فدا کردن فرزند خود سعی در مدیریت بحران دارد. هرچند دفاع از مظلومیت و نشان دادن اجحاف‌هایی که جامعه نسبت به زنان اعمال می‌کند امری پسندیده و قابل تقدیر است، اما روایتی تک بعدی و با لحنی جانبدارانه در مقابل تضعیف شخصیت‌های دیگر نه ‌تنها به قهرمان‌سازی کمک نمی‌کند بلکه جامعه‌ زنانی را هم که با این مشکلات مواجه هستند با خود همراه نمی‌کند. در مجموع باید گفت «چهارشنبه» فیلمی است که با نگاهی ساده به بیان سوژه‌ای پیچیده رفته و جز نشان دادن آن عمقی به موضوع نبخشیده و مخاطب را با زوایای تازه‌ای از این پدیده آشنا نمی‌کند. اما با توجه به اینکه این فیلم اولین فیلم بلند سروش محمد زاده در مقام کارگردان است می‌توان به فیلم‌های بعدی او امیدوار بود.»

با توجه به این نکته که اکران مستند «مهرجویی؛ کارنامه چهل ساله» به کارگردانی مانی حقیقی در گروه هنر و تجربه به پایان رسیده، روزنامه هنرمند به یادداشتی بر این فیلم پرداخته است: «فیلم مستند مهرجویی به کارگردانی مانی حقیقی قطع به یقین جدای از کیفیت ویژه خود، در یک بازه تاریخی و سال شمار نیز قابل بررسی است. فیلمی که هم مراحل تولیدش زمان‌بر بوده و هم فاصله بین اکران عمومی تا تولید به همین ترتیب، باعث شده تا این مستند واجد کیفیتی کالت شده نیز باشد، خصوصا که حضور چهره‌هایی از جمله مرحوم خسرو شکیبایی نیز وضعیتی نوستالژیک به کلیت اثر می‌دهد. این مستند تمرکز ویژه‌ای به آثار بعد از انقلاب داریوش مهرجویی دارد. فرم روایت در این فیلم به این صورت است که در هر مرحله تیتروار اسم یکی از فیلم‌های این کارگردان نمایش داده می‌شود، بعد از آن نظرات و صحبت‌های عده‌ای از جمله بازیگران و دیگر عوامل همکار در کنار منتقدین، منعکس می‌شود. مانی حقیقی در تمام این گفت‌وگوها حضور دارد، ولی آنچنان حرفه‌ای با حاضرین برخورد می‌کند، که گویی آن‌ها خود را در برابر یک وظیفه تاریخی می‌بینند و نه در برابر یک شخص.»

همچنین روزنامه بانی‌فیلم به خبر افتتاح سینما هنر و تجربه در بابل نیز پرداخته است و در قسمتی دیگر به شروع فیلم‌برداری فیلم کوتاه تازه کریم لک‌زاده به نام «دختر در میان اتاق» اشاره کرده است. به گفته کارگردان گویا فیلم رگه‌های طنز دارد و سعی عوامل در این است که آن را به جشنواره فیلم کوتاه تهران برسانند.

فیلم «داستان خانواده فرشچی» به کارگردانی نادر تکمیل همایون و تهیه‌کنندگی مجید برزگر آماده اکران می‌شود. این فیلم یک اثر مشترک بین سینما فرانسه و ایران است. گلاب آدینه، بابک حمیدیان، اشکان خیل‌نژاد و… از بازیگران این اثر سینمایی هستندو این خبر در روزنامه‌های بانی‌فیلم و صبا منتشر شده است.