هنر و تجربه:قرار بود فیلم بعدی رومن پولانسکی درباره «ماجرای دریفوس» باشد (رسوایی سیاسی/ قضایی دهه‌ی ۱۸۹۰ که در آن یک فرمانده‌ی ارتش فرانسه به خیانت و جاسوسی برای آلمان‌ها متهم شد) که تا امروز راه به جایی نبرده و زمین‌گیر شده است. از این رو خبری توسط «فیلم استیج» منتشر شده است که می‌گوید پولانسکی از رمان «بر اساس یک داستان حقیقی» اثر دلفین دو ویگان یک اقتباس سینمایی خواهد کرد.

موضوع جالب‌تر این است که پولانسکی این فیلم را بر اساس فیلم‌نامه‌ای از نویسنده و کارگردان مطرح فرانسوی اولیویه آسایاس خواهد ساخت. رمان «بر اساس یک داستان حقیقی»داستان نویسنده‌ای است که پس از انتشار آخرین کتابش، وارد دورانی دشوار می‌شود و رابطه‌اش با یکی از تحسین‌کنندگانش – که می‌خواهد تأثیرش را به او تحمیل کند – به مراحل تازه‌ای کشیده می‌شود.

پولانسکی در طول فعالیت پنج دهه‌ای خود فیلم‌های تحسین‌شده‌ی بسیاری ساخته است از جمله «چاقو در آب»، «بچه‌ی رزمری»، «مکبث»، «محله‌ی چینی‌ها» و «پیانیست». آخرین فیلم او با نام «ونوس در پوست خز» در سال ۲۰۱۳ به نمایش درآمد.

آسایاس هم در طول بیست سال فعالیتش، فیلم‌هایی ساخته است که توجه منتقدان، جشنواره‌ها و عموم تماشاگران را جلب کرده‌اند. از فیلم‌های اخیر او می‌توان به «ابرهای سیل ماریا» (با بازی ژولیت بینوش و کریستن استوارت) در سال ۲۰۱۴ و «خریدار شخصی» (باز هم با حضور استوارت) محصول ۲۰۱۶ اشاره کرد که هر دو در جشنواره کن حضور داشتند و این آخری جایزه بهترین کارگردانی را برای او به ارمغان آورد.

منبع: ایندی‌وایر