هنر و تجربه: مستند ایوا دوورنی با عنوان «سیزدهمین» به عنوان فیلمی انتخاب شد که جشنواره فیلم نیویورک ۲۰۱۶ را افتتاح خواهد کرد تا اولین باری باشد که یک فیلم غیرداستانی شروع‌کننده‌ِ‌ی این رویداد سینمایی است. در سال‌های اخیر فیلم‌هایی مانند «شبکه‌ی اجتماعی» (دیوید فینچر، ۲۰۱۰)، «زندگی پای» (آنگ لی، ۲۰۱۲)، «دختر مفقود» (دیوید فینچر، ۲۰۱۴) و سال گذشته «گام» (رابرت زمه‌کیس) به عنوان آثار افتتاحیه‌ی جشنواره نیویورک انتخاب شدند.

«سیزدهمین» که برای نمایش در ماه اکتبر از طریق نتفلیکس در نظر گرفته شده است، به بررسی شمار بالای زندانیان در ایالات متحده می‌پردازد، به‌خصوص در مورد آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار. دوورنی که فیلم‌های «سلما» و «وسط ناکجا» (Middle of Nowhere) را در کارنامه‌ی فیلم‌سازی‌اش دارد، در این مستند مسیری تاریخی را از «تولد یک ملت» تا اعتراض‌های اجتماعی مختلف – از جمله اتفاق اخیری که در آمریکا «زندگی سیاه‌پوستان مهم است» عنوان گرفت – دنبال کرده است و در این میان، از تصاویر آرشیوی و گفت‌وگو با چهره‌های مختلف مانند آنجلا دیویس، کوری بوکر و هنری لوییز گیتس جونیور هم بهره برده است.

جشنواره فیلم نیویورک که هر سال توسط انجمن فیلم مرکز لینکلن برگزار می‌شود، هنوز فهرستی از سایر فیلم‌های انتخابی برای سایر بخش‌هایش را اعلام نکرده است. این رویداد از سی‌ام سپتامبر تا شانزدهم اکتبر برپا خواهد شد.

منبع: ورایتی