هنر و تجربه: متیو هاینمن مستندسازی که برای فیلم تحسین‌شده‌ی «سرزمین قاچاقچیان» نامزد جایزه اسکار هم شد، در ادامه‌ی فعالیت‌های فیلم‌سازی‌اش درام زندگینامه‌ای «مری کالوین» را درباره زندگی خبرنگار جنگی به همین نام کارگردانی می‌کند. شارلیز ترون یکی از تهیه‌کنندگان این فیلم خواهد بود که هنوز بازیگران آن انتخاب نشده‌اند.

آرش امل فیلم‌نامه‌ی اقتباسی را بر اساس مقاله‌ی مری برنر با عنوان «جنگ شخصی مری کالوین» نوشته است که در سال ۲۰۱۲ در نشریه‌ی «ونیتی فر» منتشر شد. کالوین خبرنگار آمریکایی بود که اوایل سال ۲۰۱۲ در جریان حمله موشکی و پوشش جنگ داخلی سوریه برای نشریه‌ی «ساندِی تایمز» انگلیس کشته شد. او در مناطق جنگی مختلفی حاضر شده بود از جمله چچن، کوزُوو، سیئرا لئونه، زیمبابوه و سری‌لانکا که در آن‌جا در سال ۲۰۰۱ چشم چپش را از دست داد.

«سرزمین قاچاقچیان» هاینمن پنج نامزدی جوایز امی را به دست آورد و اوایل امسال نامزد اسکار بهترین مستند سال بود (و البته در جشنواره سینماحقیقت سال قبل هم روی پرده سینماهای کشورمان رفت). اولین نمایش جهانی فیلم در بخش رقابتی جشنواره فیلم ساندنس ۲۰۱۵ بود که در نهایت جایزه بهترین کارگردانی را برای سازنده‌اش و جایزه ویژه هیأت داوران را برای فیلم‌ّبرداری‌ جسورانه‌اش برنده شد.

منبع: ورایتی