هنروتجربه: در مراسمی که برای زنده‌یاد بهمن زرین‌پور در تالار سیف‌الله داد خانه هنرمندان برگزار شد، تنی چند از هنرمندان درباره او و کارنامه‌ هنری‌اش صحبت کردند.

دراین مراسم که توسط انجمن بازیگران سینمای ایران، کانون فیلم‌نامه‌نویسان سینمای ایران و خانه سینما در تالار زنده‌یاد سیف‌الله داد برگزار شد، بسیاری از چهره‌های صاحب‌نام عرصه بازیگری و فیلم‌نامه‌نویسی کشور حضور داشتند. علی دهکردی،رضا مقصودی،اکیر زنجانپور، رخشان بنی‌اعتماد،کمال تبریزی و فرهاد توحیدی از جمله هنرمندانی بودند که در این مراسم صحبت کردند.

علی دهکردی ـ نایب رییس انجمن بازیگران سینمای ایران ـ با گرامی‌داشت هنرمندانی که اخیرا درگذشته‌اند، گفت: «اگر خودخواهانه نباشد و اگر نگوییم سینما در دنیا سرآمد هنرهای معاصر است، اما بی‌تردید کارآمدترین هنر جهان معاصر است و به لطف همین هنر است که هنرمندان سینما جاودانگی حسرت برانگیزی دارند که در هیچ شغل و منصب دیگری تکرار نمی‌شود.»

1

بازیگر فیلم «از کرخه تا راین» با بیان اینکه نوع بازیگری ویژه زرین پور انکار ناپذیر است، افزود: «شهرت بازیگری در خیلی از مواقع مدیون تبلیغات و  بیلبوردهای مقطعی است ولی کسانی مثل آقایان انتظامی، مشایخی، رشیدی، کشاورز، نصیریان و… واقعا ستاره مانده‌اند و جایگاه ویژه‌ای دارند. اما تعداد دیگری بازیگر هم داریم که به دلیل لطافت روح ،حجب و حیا و نوع خاص تربیت‌شان، همیشه در حاشیه امن بازیگری به سر می‌بردند که بهمن زرین پور هم یکی از اینهاست در حالی‌که بازیگری شگفت بود.»

سپس رضا مقصودی ـ رییس کانون فیلم‌نامه نویسان سینمای ایران ـ از زرین‌پور به عنوان مرد ادب، فروتنی و سکوت نام برد و یادآور شد: «ایشان همواره در امور صنفی کانون فیلم‌نامه‌نویسان فعال بود. بهمن کارشناس و صاحب نظر سینما بود. او یک فیلم‌ساز ساده نبود بلکه کسی بود که می‌توانست زوایای مختلف فیلم‌نامه‌نویسی و کارگردانی را به‌خوبی تحلیل کند و تجربیاتش را به صورت کلاس‌هایی در اختیار دیگران قرار دهد.»

در ادامه این برنامه اکبر زنجانپور دیگر هنرمند باسابقه که در دو مجموعه «عطر گل یاس» و «آوای فاخته» با زرین‌پور همکاری داشته است، گفت: «طایفه ما بازیگران قبل از اینکه بخواهیم از دنیا برویم و قبل از موعد مقرر چندین بار در نقش‌های مختلف می‌میریم. مُردن‌مان را تمرین می‌کنیم و زندگی می‌کنیم و موقعی که سعی می‌کنیم خوب بمیریم، مورد تشویق قرار می‌گیریم. خودمان هم دوباره فیلم را می‌بینیم و از مُردن‌مان لذت می‌بریم! این شانس را فقط طایفه بازیگری دارد که می‌تواند مرگش را ببیند و آگاهانه لذت ببرد و اگر خدای نکرده بعضی وقت‌ها خوب بازی نکند، یک عمر پشیمانی دارد. یعنی حتما باید خوب مُرد، نباید بد یا بی‌سلیقه مرد!»

3

زنجانپور در ادامه به دوست و همکار قدیمی‌اش داود رشیدی اشاره کرد که این روزها درگیر بیماری است. زنجانپور از حاضران خواست از صمیم قلب انرژی مثبتی برای رشیدی بفرستند تا محکم از جایش بلند شود و به زندگیش مثل همیشه سرافرازانه ادامه دهد.

رخشان بنی‌اعتماد دیگر فیلم‌ساز حاضر در برنامه نیز با ابراز تاسف فراوان از درگذشت پیاپی هنرمندان در تیر ماه، توصیف «تابستان خزان زده» را به کار برد و گفت: «وقتی پشت هم عزیزان‌مان از دست می‌روند و چاره‌ای هم نیست، تاسف‌مان که طبیعی است، سخت است، همین‌طور نگاه کردن و رفتن‌ها را و نبودن‌ها.»

کارگردان «قصه‌ها» با اشاره به مطالبی که بعد از درگذشت هنرمندان در فضای مجازی منتشر می‌شود، اضافه کرد: «در فضای مجازی مدام خطاب به هنرمندان گفته می‌شود وقتی همکارتان رفت، از او نوشتید، قبلا چه می‌کردید، چرا قبلا به فکر نبودید و … گرچه فضای مجازی آنقدر بی‌حیا و بی‌وقار است که نباید هیچ چیزش را به دل گرفت ولی واقعا فکر می‌کردم وقتی هر یک از ما در این وانفسا در حال تقلاییم، برای همدیگر چه کار می توانیم بکنیم؟! مهم‌ترین موضوع امنیت است اما ما نیستیم که آن را به وجود می‌آوریم.»

4

بنی‌اعتماد با اشاره اینکه زرین‌پور را در جشنواره فجر دیده است، افزود: «این دیدار بسیار دلنشین بود. واقعا به یاد هم هستیم و ارزش کار هم را می‌شناسیم و این طور نیست که این موقع فوت یکدیگر به یاد هم بیافتیم. ولی چه کنیم؟! واقعا نمی دانم چه کنیم! به قول آقای مقصودی عزیز، حال همدیگر را می‌پرسیم ولی دردمان بالاتر از این حرف‌هاست، درد مستحیل شدن‌مان بیشتر از این حرف‌هاست.»

کمال تبریزی دیگر سخنران برنامه نیز با اشاره به آشنایی‌اش با زرین‌پور گفت: «پیش از ورود به این عرصه که خیلی کم‌سن بودم، کارهای تلویزیونی یا تئاترهای ایشان را می‌دیدم. آنچه در برخورد اول با ایشان برایم تداعی شد، یک جور احترام بود، هرموقع آقای زرین پور می‌آمد، با خود احترامی را می‌آورد و این را به ما یاد می‌داد.»

تبریزی با اشاره به اینکه زرین‌پور فیلم‌نامه‌های نساخته زیادی دارد، ادامه داد: «امیدوارم شرایطی پیش بیاید که روزی فیلم‌نامه‌هایشان در این کشور کار بشود. می‌دانم فیلم‌نامه خیلی خوب دارند که مدت زیادی با یکدیگر روی آن کار کردیم و آخرین جمله‌ای که به ایشان گفتم، این بود که فکر نمی‌کنم اجازه بدهند این فیلم‌نامه کار شود اما امیدوارم روزی شرایطی به وجود بیاید که بتوانیم فیلم‌نامه ایشان را کار کنیم.»

بهمن زرین پور (2)

صحبت‌های فرهاد توحیدی پایان بخش مراسم بزرگداشت زنده‌یاد بهمن زرین‌پور بود که ۳۰ تیر ماه برگزار شد و  اجرای آن را کامران ملکی برعهده داشت .

بهمن زرین‌پور که ۱۷ تیر ماه درگذشت، به‌عنوان کارگردان، بازیگر و فیلم‌نامه‌نویس در سینما، تلویزیون و همچنین تئاتر فعالیت داشت، متولد ۱۳۲۰ در کرمانشاه بود. او از سال ۱۳۴۵ با بازی در نمایش «تیارت فرنگی» فعالیت هنری‌اش را آغاز کرد. از جمله فیلم‌های او به‌عنوان بازیگر، فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان می‌توان به «ستارخان»، «جدال»، «کوسه جنوب»، «پرواز در قفس»، «تا آخرین نفس»، «سردار جنگل»، «مدرک جرم»، «تحفه‌ها»، «زرد قناری»، «دختری با کفش‌های کتانی»، «زشت و زیبا»، «هفت ترانه» و «از رییس‌جمهور پاداش نگیرید» اشاره کرد. «حکایت عاشقی» آخرین فعالیت بازیگری او بود که چندی پیش اکران شد و به‌خاطر آن موفق به دریافت دیپلم افتخار از جشنواره فیلم فجر شد.
زرین‌پور به‌عنوان کارگردان نیز ساخت سریال‌هایی را در کنارنامه‌اش دارد که از میان آن‌ها می‌توان به «عطر گل یاس»، «آوای فاخته»، «جهان وارونه»، «زیر چتر خورشید»، «زیر گنبد کبود»، «خاله خانوم» و «هتل پیاده‌رو» اشاره کرد.