هنروتجربه: سینمای هنروتجربه در بابل روز پنجشنبه ۳۱ تیرماه در این شهر و با حضور هنرمندان، مسئولین و مدیران شهری و استانی و چهار عضو شورای سیاستگذاری هنروتجربه افتتاح شد. سینمایی که در مرکز شهر بابل و در یک مجمتع فرهنگی و سینمایی قرار گرفته است. مدیریت این سینما را نادر مقدس کارگردان قدیمی سینمای کشور برعهده گرفته که خود اهل همین شهر است و حالا برای کار فرهنگی دوباره به شهر زادگاهش برگشته است.به همین بهانه به سراغش رفتیم تا از برنامه‌هایش برای این سینما بپرسیم.

در آیین افتتاح این سینما، مدیرکل برنامه و بودجه استان مازندران از حجم زیاد پروژه‌های نیمه‌تمام در این استان و به شکل مشابه در بقیه جاهای کشور خبر داد و عنوان کرد از مشارکت و سرمایه‌گذاری چه به صورت مالی و به چه به صورت مشارکت در اداره این پروژه‌ها استقبال می‌کند. به عنوان اولین سوال از نادر مقدس پرسیدیم تجهیز و تکمیل این سالن سینما چطور انجام گرفته است و در تجهیز سینما او چه نقشی را برعهده داشته است. نادر مقدس که با همکاری همسرش افسانه منادی کار این سینما را پیش برده در جواب می‌گوید: «مرکز مجتمع سینمایی بابل یکی از بهترین‌ها در کشور است. دو نمونه از این مجتمع‌ها ساخته شد، یکی در دزفول و یکی دیگر در بابل. از سال ۸۳ که این مرکز راه افتاد، جشنواره وارش را به اتفاق آقای قربانپور این‌جا برگزار کردیم و خیلی دیگر از جشنواره‌های استانی و نشست‌های سینمایی را این‌جا برگزار کردیم. اما این سالن کاربرد سینمایی نداشت.»

مقدس درباره این‌که چطور به فکر افتادند این سینما را به جایی برای نمایش فیلم‌های هنروتجربه تبدیل کنند، توضیح می‌دهد:«وقتی در شورای مرکزی کانون کارگردانان دوستان از هنروتجربه صحبت می‌کردند، دیدم بهتر است پیشنهاد نمایش فیلم‌های هنروتجربه در استان مازندران را مطرح کنم. به خصوص که در بابل کارگاهی برای آموزش تئاتر و سینما دایر کرده بودم به نام کارگاه تجربی هنر. من هر پنج‌شنبه به خاطر این کارگاه به بابل می‌آمدم و حالا می‌توانستم علاوه بر آن، مساله سینما در این شهر را هم دنبال کنم. اول هم قرار نبود من بیایم وسط، قرار بود فقط کمک کنم تا راه بیافتد. این تلاش ما باعث شد به من پیشنهاد بدهند خودم کار را برعهده بگیرم.»

نادر مقدس درباره چگونگی کار تجهیز این سالن و تبدیل آن به سینما عنوان می‌کند: «برای تجهیز این سالن با سینماشهر صحبت کردیم و با حمایت‌های آقای ایوبی و آقای علم‌الهدی و همچنین آقای جاودانی مدیرکل ارشاد که بسیار به این کار علاقه‌مند بودند، فروردین امسال به پایان رساندیم و تا تجهیزات سینما را کامل کنیم تا اردیبهشت امسال طول کشید. وقتی کار کامل شد، به این فکر افتادیم که یک افتتاحیه خوبی هم برای این سینما ترتیب بدهیم.»

سینماهایی که در شهرستان‌ها فیلم‌های هنروتجربه را نمایش می‌دهند، از یک سانس در روز تا اختصاص کلیه سانس‌ها به این گروه در نوسان هستند. از نادر مقدس مدیر سینمای بابل پرسیدیم در این سینما چند سانس در روز یا هفته به هنروتجربه اختصاص دارد. مقدس در جواب می‌گوید: «فعلا طبق توافقی که با آقای علم‌الهدی مدیر این گروه داشته‌ایم، قرار بر این شده است که روزی دو سئانس به هنروتجربه اختصاص بدهیم. البته احتمالا در آینده تعداد سانس‌ها را افزایش می‌دهیم ولی فعلا سئانس‌های دیگر به سینمای عمومی کشور اختصاص دارد. تصمیم داریم از اول مهر سئانس‌های اول صبح را هم به سینمای کودک مختص کنیم و با همکاری آموزش پرورش دانش‌آموزان به دیدن این فیلم‌ها بیایند.»

اما این مجتمع فرهنگی سینمایی همان‌طور که از اسم آن پیداست تنها یک سینما نیست. نادر مقدس درباره سایر فعالیت‌های این مجتمع  اضافه می‌کند: «این‌جا مدرسه سینمایی هم می‌شود. قرار است آموزش هم بدهیم. آموزش کارگردانی، تدوین، فیلم‌نامه، فیلم‌برداری و صدابرداری هم جزو برنامه‌های ماست چون می‌خواهیم جوان‌های علاقه‌مند به فیلم‌سازی در شهر و استان ما که پتانسیل خوبی هم دارند، در جشنواره وارش فیلم‌های بیشتر و بهتری داشته باشند. یکی از ماموریت‌های ما جذب علاقه‌مندان است. در کل استان و نه فقط در شهر بابل. در واقع این مجتمع را برای کل استان طراحی کرده‌ایم. استادان خوب را هم از تهران می‌آورم. هنرجویان ما تا حالا در سه فیلم بازی کرده‌اند. کلی تئاتر اجرا کرده‌اند. این هنرجوها را برای دیدن تئاتر به تهران می‌بریم. نگاهم خیلی درازمدت‌تر و حرفه‌ای است. دوست دارم اتفاق جدی‌تری بیافتد و می‌خواهم بابل را مرکز سینمایی استان مازندران کنم.»

برچسب‌ها: