هنروتجربه: هاروی کایتل قرار است در جریان شصت‌ونهمین دوره جشنواره فیلم لوکارنو، جایزه دستاورد یک عمر فعالیت هنری را دریافت کند. در این خصوص کارلو شاتریان، مدیر هنری جشنواره در بیانیه‌ای که روز گذشته منتشر شد، اعلام کرد: «این جشنواره به خاطر شیوه‌ بازی و عملکرد او در نقش‌های روح‌بخش متفاوتی که نماینده‌ همان سینمای مستقلی هستند که ما از آن حمایت می‌کنیم، از این بازیگر توانمند و بزرگ تجلیل خواهد کرد.»

در مراسم قدردانی از این بازیگر و تهیه‌کننده‌ آمریکایی در این رویداد سینمایی برجسته‌ کشور سوییس که همیشه به سینمای مستقل و پیشرو بها داده‌است، فیلم «دود» به کارگردانی وین وانگ هم در فضای باز به نمایش درمی‌آید. «دود» ششم ماه اوت در «پیاتسا گرانده» لوکارنو که هشت هزار صندلی دارد، روی پرده می‌رود. این فیلم در سال ۱۹۹۵ برنده جایزه تماشاگران این جشنواره شد. هاروی کایتل هم هفتم ماه اوت در یک گفت‌وگوی جمعی شرکت می‌کند.

کایتل که فعالیت‌های بازیگری‌اش را با ایفای نقش آدمی سرسخت در اولین فیلم مارتین اسکورسیزی «چه کسی در خانه‌ من را می‌زند» (۱۹۶۷) آغاز کرد و در ادامه با او در فیلم‌های «خیابان‌های پایین شهر» و «راننده تاکسی» همکاری کرد. او تا امروز در آثارکارگردانان مطرح و بزرگی از جمله ریدلی اسکات، ابل فرارا، جین کمپین، کوئنتین تارانتینو و… نقش‌آفرینی کرده است.

شصت‌ونهمین دوره‌ جشنواره لوکارنو از سوم اوت کارش را آغاز می‌کند و تا ده روز ادامه دارد. اولین نمایش جهانی تریلر کارگردان اسکاتلندی کالم مک‌کارتی با عنوان «دختری با همه‌ی موهبت‌ها» آغازگر این دوره‌ لوکارنو است.

منبع: ورایتی