هنر و تجربه:جایزه‌ی ابتکاری جشنواره فیلم لوکارنو در رشته‌ی بهترین مسئول انتخاب بازیگران، به دست اولین برندگانش رسید: آنتوانت بولا و السا فرون برای کشف رود پارادو و انتخاب او برای ایفای نقش اصلی در فیلم «سربلند بودن» به کارگردانی امانوئل برکو، که در جشنواره کن ۲۰۱۵ فیلم افتتاحیه بود.

بازی پارادو در نقش نوجوانی یاغی که دائم بازداشت می‌شود و سر از دارالتأدیب درمی‌آورد، با تحسین گسترده‌ی منتقدان روبه‌رو شد و جوایزی را برای او به عنوان خوش‌آتیه‌ترین بازیگر فرانسوی در مراسم سزار و جوایز لومیر فرانسه به ارمغان آورد.

اهدای جایزه‌ی جدید لوکارنو برای بهترین مسئول انتخاب بازیگران در اروپا به حرکتی تاریخی بدل شد چون تا پیش از این، هرگز جایزه‌ای در محافل فیلم جهان برای این رشته‌ی کلیدی صنعت فیلم‌سازی در نظر گرفته نشده بود. با وجود حرکت‌های انجام‌شده در آکادمی علوم و هنرهای سینمایی در سال ۲۰۱۳ و پس از آن، هنوز اسکاری برای این رشته در مراسم سالانه‌ی آکادمی معین نشده است.

بئاتریس کروگر که یک مسئول انتخاب بازیگران ساکن رم است و تا امروز از جمله در فیلم‌های «آمریکایی» (آنتون کوربین) با بازی و تهیه‌کنندگی جرج کلونی و «تا روم با عشق» اثر وودی آلن این وظیفه را بر عهده داشته است، در این خصوص می‌گوید: «تلاش ما ارتقای سطح این حرفه است. مایه‌ی شرمساری است که جایزه‌ای برای مسئول انتخاب بازیگران در نظر گرفته نمی‌شود.» کروگر یکی از اعضای آکادمی و شبکه‌ی جهانی مسئولان انتخاب بازیگر (که در بنیان‌گذاری این جایزه با لوکارنو نقش داشته) است. این شبکه که در ۲۴ کشور عضو دارد در سال ۲۰۰۵ در جریان جشنواره فیلم برلین پایه‌گذاری شد.

منبع: ورایتی